Kars hafriyat karaborsaya düştü! Fiyatı sevenlerini sahne kırıklığına uğrattı

Lezzeti büyüklüğünde kayırıcı sağlığına faydaları ile de serencam yıllarda popülaritesi mütezayit Kars kazını aşındırmak bir nice kişi için bu sene görüntü olacağa benziyor. Kesim halkının yeryüzü önemli ittifak kaynaklarından biri olan Kars kazının fiyatı icap maliyetin artması gerekse üretimin bir iki olması cihetiyle 700 liraya kadar yükseldi.

ÜRETİCİ DERTLİ: BİZ DE RAHATSIZIZ

Geçtiğimiz sene 250-300 liralık beyninde müşteri bulan Kars kazının fiyatının kadar yükselmesi bu lezzetin tutkunlarını de değişmeyen karaca düşündürmeye başladı. Şaşkın fiyatlarındaki bu artışı duyanlar, “Bu sene Kars hafriyat yemek hayalet oldu” demekten kendini alamıyor. Konuyla ilişik açıklamalarda kâin bölgedeki ayran budalası üreticilerinden biri, “Ayrımsız kazın fiyatının bu kadar yüksek olması tüketici kadar bizleri de huzursuz ediyor. Ancak yemleme fiyatlarındaki yükseliş aşina. Bugün tıpkı kazın bize maliyeti nereden baksanız 550-600 liraya mülk oluyor” dedi.

KARABORSAYA DÜŞTÜ

Maliyet dolayısıyla üretimin birkaç olması bölgedeki fırsatçıları üstelik harekete geçirdi. Ellerindeki kazları eş ayına kadar satmaya yanaşmayan bazı üreticiler, fiyatların henüz da yükselmesini bekleyecek.

“KÖYLERDE KİMSE KAZLARINI SATMAK İSTEMİYOR”

Son yıllarda Kars kazının tanıtımı amacıyla ortaya koyduğu girişimcilik öyküsüyle iri ölçüm toplayan gastronomi dünyasının yükselen değeri İlter Avşar de artan fiyatlardan muzdarip… Tıpkısı zamanda Kars hafriyat konusunda İstanbul’birlikte benzeri restoran işleten Afşar, ” Türkiye’nin divane ihtiyacını karşılayan illerin başında gelen Kars ve Ardahan’da divane bu yıl karaborsaya düştü. Bölgedeki üreticilerle diyalog halindeyim. Bu sene ağırlığı 2.5 ile 3 kilogram arasında mütebeddil kazlar 650-700 liraya satılıyor. Köylerde kimesne kazlarını harcamak istemiyor. Kış aylarının gelmesi ile birlikte fiyatların henüz da yükseleceğini düşünüyorlar. Embesil etinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu lezzeti herkesin tatmasını istiyoruz. Ancak rüşvet ve yem fiyatlarının artmasıyla gelinen genişlik arasında” şeklinde konuştu.

Share: