Kardeş Evran’ın türbesini konuşma edenler Ahilik prensiplerini öğreniyor

Yurt genelinde 12-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 35. Ahilik Haftası kutlamalarına gücük süre kala Kardeş Evran Ege’nin türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Sıkı dışından ve Ankara başta koyulmak üzere ayrımlı illerden Kırşehir’e gelenler, Cömert Evran Külliyesi’ndeki türbeyi musahabe ederek yakarış ediyor.

Vatandaşlar, türbeyi gezerek Ahilik prensiplerini öğrenme fırsatı buluyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevlileriyle Kardeş Evran Camii mortocu ve müezzinleri, türbeyi ziyarete gelenlere Ahiliğin açık deniz ve evrensel prensipleriyle ilişik bilgi veriyor.

Ahilik ve Esnaf Kültürünü Araştırı Merkezi ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Mahmutoğlu, AA muhabirine, Kardeş Evran Ege Türbesi’nin eski yıllarda yapılan çalışmalarla UNESCO Arızi Kültürel Miras Listesi’ne alındığını anımsatarak, asıl listeye alınması amacıyla çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Kardeş Evran Ege’nin türbesine ağır demet

Özellikle yaz aylarında Kardeş Külliyesi ve Kardeş Evran Iye Türbesi’ne vahim ilişki olduğunu belirten Mahmutoğlu, “Ahilik Haftası kutlamaları öncesinde gurbetçilerimiz ve değişik illerden gelenler Kardeş Evran Ege’nin türbesine kırıcı ilgi göstermekte. Haftamızın galeyan ile kutlanacağına inanıyorum.” dedi.

Son yıllarda Ahiliğin tanıtımının artması sayesinde sıkı dışından kafileler halinde ziyaretçilerin geldiğini anlatan Mahmutoğlu, “Daraç içinden bile bir nice ziyaretçi buraya gelerek dualarını edip Cömertlik prensiplerini öğrenme üstüne araştırmalar yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Mahmutoğlu, Cömertlik prensiplerinin bugüne birlikte çerağ tuttuğuna bel ederek, “Ahiliğin en kebir ilkelerinden birisi ‘Hak ile çalışıp bize mevrut bizdendir, akıl ve aktöre ile çalışıp bizi sabık bizdendir’ öğretisidir. Türkiye’mizin ve dünyamızın elan adamakıllı olması amacıyla Ahiliğin bu güzel öğretilerini ati nesillere aktarmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Cömertlik denince aklıma aktöre, haber, iş ve beyin geliyor”

Osmaniye’den Ankara’ya gezi ederken arkadaşıyla Ahi Evran Iye Türbesi’ni görüşme fail sarıklı Rabia Aker da burada okuduğu yazılardan haddinden fazla etkilendiğini dile getirerek, “Okuduğumuz yazılarda onun birçok görevi olduğunu gördük. Bunun beraberinde 93 yaşında bibi tığ sallaması da beni haddinden fazla etkiledi. İyi ki gelmişiz, görmüşüz, çokça ferah oldu.” ifadesini kullandı.

Ankara’dahi mektepli olan Kahraman Sıhhatli ise Cömert Evran Ege’nin türbesinde dua okuduğunu anlatarak, “Ahiliği öğrenmeye çalışıyoruz. Ahilik denince aklıma aktöre, bilim, emek ve beyin geliyor. Bu dört asıl konuda ego bile hayatıma taraf vermeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.Share: