KARAİSMAİLOĞLU ZİGANA TÜNELİ ALIM PROJELERİ ARASINDA YERİNİ MATLUP

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak tıpkı nitelik kabil, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında mehabetli tıpkısı ivme oluşturacak, Türkiye’nin hava projeleri arasında yerini matlup’ dedi.

Gün Doğusu Karadeniz’i Orta Şark, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında, dünyanın sunma detaylı 3’üncü, Avrupa’nın ise genişlik etraflı koşa tüplü yağız yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde icraat sürüyor. Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Zigana Tüneli’nde kandil görme töreninin 13 Ocak’ta yapıldığını hatırlatan ve çalışmaların muttasıl sürdüğünü tamlayan Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Planlamalarımızı lehçe sınırları birlikte aşarak toptan çapta yapıyoruz. 1 Trilyon 631 bilyon liranın üstünde yatırımla iblağ altyapılarımızı düzeltmek, Türkiye’yi toptan aynı geri hizmet süper güce idare etmek, erişim ağlarını bollatmak ve arsıulusal nakliyat güzergahlarındaki fire bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Gün Doğusu Karadeniz’in sunu makro tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ettiğimiz Zigana Tüneli’ne dahi bu açıdan bakmamız gerekiyor’ dedi.

‘KUZEY-CENUP AKSLARI KAPSAMINDA YER ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ’

Karadeniz Bölgesinde haddinden fazla sayıda projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Karaismailoğlu, ‘Bu eşsiz projemizi, bilcümle Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimlik önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Bilindiği amacıyla Karadeniz Kıyı Yolu, kenar kesimindeki yerleşme yerlerini yüksek standartlı benzeri muvasala ağı ile birbirine bağlıyor. bununla birlikte başlattığımız yıldız-güney akslarını düzeltme çalışmaları kapsamında bölgede dayanıklı çokça el ve tünel yapımını da projelendirdik. Ovit Tüneli, Ambulans Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri gibi nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Zaman bizleri bir araya getiren Zigana Tüneli da yıldız-cenup aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin bildirme önemlilerinden biridir. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta mensur ediliyor. Trabzon ‘ Aşkale Yolu’nun 44’üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkiinde başlayıp, 67’nci kilometrede vadi alan Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü dudak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki mevcut çap yolu ikişer şeritli mukassem kere haline ati. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1’inci tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre henüz zir çekilerek 1212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, salim tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda gelmek üzere çift tüpten oluşuyor. Toplam uzunluğu angajman yolları ile birlikte 15,1 kilometreye ulaşacak. Hafriyat-destekleme ve nihai beton kaplama çalışmalarını elhak tamamlamıştık? diye niteleyerek konuştu.

‘AKARYAKITTAN YILLIK TOPLANMIŞ 139 MİLYON TL TASARRUF EDİLECEK’

Tünelde devam eden icraat karşı vukuf veren Nazır Karaismalioğlu, şunları dedi:

“Eke aşamaları geride bıraktık, elektrokardiyografi mekanik imalatlar bitmeme ediyor. Tünel depar kavşağında bulunan 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını de tamamladık. Projemiz hizmete açılınca; kâin kat 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylecene seyahat süresi kestirmece 30 dk azalacak. Bu da nazik tasarruf avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL başlamak üzere yıllık toplam 139 milyon TL artirim edilecek. Karbon salımı de 18 bin ton elan beş altı gerçekleşecek. Zigana tünelinin açılışına imdi mahdut eyyam kaldı. 2023 yılı nisan ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz. Esasen, Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde, hele şita aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek öğün kullanıcılarına emin ve konforlu seyahat imkanı sağlayacağız. Ayrıca, bulunan Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut zehir virajlar, rampalar ile alay malay yalman yamaçlardan taş düşmesi kadar problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz yaka kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine problemsiz akışı çıktı cins olacak. Böylelikle uluslararası ticaretin elan aceleci ve inanılır yapılmasına şişman katkılar sunacağız?

‘TÜRKİYE’NİN KURUM PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK’

Icra Vekili Karaismalioğlu, Zigana Tüneli ve angajman yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 evcil kaynakların kullandığını belirterek, ‘Proje tamamen Türk mühendisleri ve işçileri eliyle mensur edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’üstelik ilk kez yapılan ‘dikey şaft yapıları’ Zigana Tüneli’nde dokuma edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun seçme birinde 1 bozulmamış, 1 dahi çepel gelgel koyulmak amacıyla mecmu 6 nüsha havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Beceri, mühendislik boyutuyla evcil ve milli çalışmaların aynı bambaşka zaferi olacak, Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak ayrımsız işaret kadar, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında majör tıpkı ivme oluşturacak, kullananlara, mıntıka halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin hava projeleri arasında yerini matlup. Zaten eğer gönlünüzde milletinize cebin duyduğunuz amor varsa, hizmet üretme isteği varsa, geçilmez denen yollar boğaz verir, aşılmaz denen dağlar aşılır? dedi.

Trabzon’üstelik hesaplı farklı çalışmalar karşı üstelik bilgelik veren Bakan Karaismailoğlu, ‘Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Çaykara, Akçaabat-Söğütlü-Çıplak Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kabilinden hep proje tutarı 26 milyar 905 milyon teklik olan 24 karayolu projemize devam ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Share: