KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKİYE’Yİ GLOBAL LOJİSTİK SÜPER GÜCE IHATA ETMEK İÇİN EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Diyarbakır esmer yolunun 32’nci kilometresinde heyelanlı bölgeye inşa edilen ve Türkiye’nin spesifik köprülerinden olan Bitlis Çayı Viyadüğü, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katıldığı törenle trafiğe açıldı. Törene katılan Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye’yi global geri hizmet tıpkısı süper güce çevirmek üzere emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Bölgede ilk defa uygulanan sevk sürme tekniği ile 2 yıl geçmiş yapımına başlanan 900 metrelik Bitlis Çayı Viyadüğü’nün akıbet kaynağı, sabık ay yapıldı. Asfaltlama ve ışıklandırma çalışmaları da tamamlanan köprünün açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ak Öğür Bitlis Milletvekilleri Birim Kiler, Cemal Taşar, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Şehremini Nesrullah Tanğlay, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, kaymakamlık kaymakamları, şehremaneti başkanları ve vatandaşlar katıldı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ise törene telekonferansla katıldı.

Bitlis-Diyarbakır yolunun 32’nci kilometresinde yapılan ve 15 bin 600 ton polat kullanılan köprünün açılışında konuşan Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’yi global geri hizmet tıpkısı süper güce tevil etmek amacıyla sakıncasız adımlarla ilerlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Iblağ ve Lojistik Master Planı’mız doğrultusunda, 5 bine andıran şantiyemiz ve bakım noktamızda, 700 bine mümasil iş arkadaşımızla, yarının ihtiyaçlarını yer akilane şekilde karşılayacak yatırımları bir bir inşa ediyoruz. 2003 yılında başlattığımız esmer yolu hamlesi ile özellikle esmer yolu erişim ağımızın gücüne yavaş kattık. Küsurat vasıta sayısına, kalan kayıt hareketliliğine karşın trafik yoğunluğunu azalttık, kaza oranını yüzde 82 düşürdük. Rastgele yıl 13 bini fazla vatandaşımızın canını emin yollar yardımıyla kurtarıyoruz. Yatırımlarımız yardımıyla hemen 2021 yılında, yakıttan, zamandan, dil hizmet ve işletme maliyetlerinden toplam 28 milyar dolar artırım elde ettik. Sayın Cumhurbaşkanım, Kafkasları, Karadeniz’i ve İran’ı; Güneydoğu Anadolu, Mezopotamya ve Ortadoğu’ya bağlayan saf boğaz konumundaki Bitlis’in ulaşımdaki önemini, hayata geçirdiğimiz muvasala yatırımları ile daha dahi artırıyoruz. 2003’te Bitlis’ mağara hoppadak 19 kilometre olan mukassem el uzunluğunu 15 kattan aşkın artırarak 305 kilometreye ulaştırdık. Zaman üstelik dağlık bir yerey yapısına eş şehrimizin cenup illeriyle bağlantısını sağlayan güzergah üzerindeki Bitlis Çayı Viyadüğü’nü ve bağlantı yollarını başarıyla tamamlamanın ve açmanın sevincini paylaşıyoruz. Bugün Bitlis’e tıpkısı ilki kazandırmanın da rast gururunu yaşıyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu, köpürünün tamamının yerel ve milli mühendislik tasarımlarla inşa edildiğini bile ifade ederek, “Bitlis Çayı Viyadüğü, öz alanında dünya üzerinde yapımı tamamlanan önce güreşçi köprüsü olmuştur. Yüzdelik 4 eğimle, 15 bin 600 titrem polat kullanılarak tek çıngı düz yazı edilen Bitlis Çayı Viyadüğü’nde bin kilometre soy yapıldı. Viyadükte kullanılan çelik miktarı Eyfel Kulesi’nin inşasında beğenilen çeliğin 2 katıdır. Takkadak emsal gösterdiğim bu tutar üstelik, projemizin ne denli heybetli ve büyük olduğunun kanıtıdır. Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerimiz arasında yüce bir intikal noktası olan Bitlis Çayı Viyadüğü; Gürbulak, Kapıköy, Esendere, Habur kabilinden balaban çizi kapılarına ulaşım sağlayıcı uluslararası lojistik koridorunun dahi muvasala standardını akıbet merhale artırdı. Başta tarım, hayvancılık, endüstri ve turizm görünmek için bölgenin sosyo-soylu erki gelişimine koskocaman katkılar sağlayacağız. Bu düşüncelerle, projemizde emeği güzeşte hep faaliyet arkadaşlarıma ilgiyle teşekkürname ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanım ülkemizin geleceğine mum tutan rastgele projede yanımızda olduğunuz ve desteklediğiniz için hep himmet arkadaşlarım yerine teşekkür ediyor, Bitlis-Siirt-Diyarbakır yolu, Bitlis Çayı Viyadüğü ve bağlantı yollarının cümle ülkemize alımlı çalımlı olmasını kâm ediyorum “dedi.

Kurdele kesiminin arkası sıra Icra Vekili Karaismailoğlu, zat kullandığı araçla Bitlis Çayı Viyadüğü’nden geçerek, köprüyü hizmete açtı.

Share: