“Karagül mayası murakabe morlukları ve şişliklerine iyi geliyor”

Şanlıurfa Halfeti’dahi yetişen karagülün hem kozmetik hem bile sağlık sektöründe kullanıldığını ve sonuç günlerde karagüle ilginin arttığını belirten Işaret Kültürü ve Turizm Derneği Başbuğ Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, karakul mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ettiklerini belirtti. Ergül, karakul mayasının denetleme morlukları ve şişliklerine bol geldiğini vurgulayarak, mayanın daha adsız birçok müspet etkisi olduğunun bile altını çizdi.

Karagül mayasının bir nice büyüklük aracılığıyla kâm edildiğini tamlayan Ergül, “Bol Anadolu toprakları yıllar süresince sayımsız medeniyetin güzellik ve keyif sırlarına bakım etti. Karagül, bu sırların birçoğunu içre barındırıyor. Biz de Küçük Asya topraklarındaki alamet kültürünü araştıran Tiyrus Sendrom Uygarlığı olarak vakit kaybetmeden Halfeti’üstelik yetişen ve karakul bahçelerinden ele edilen karakul mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ediyoruz” dedi.

“KARAGÜL KENDISINE BİLİNEN HALFETİ GÜLÜ ÜZERİNE ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK”

Karakul’ün Isparta gülünden elan ağırlık yetiştiğini belirten Ergül, gülün yılda iki misil April ve Ekim aylarında hasat verdiğini ve 5 titrem gül yaprağı kullanılarak mayasının oluşturulduğunu belirtti.

Karagül mayasının cilde faydasını Isparta laboratuvarlarında araştıran Doç Dr. Sabri Erbaş da “2018 yılında Isparta Kılgısal Bilimler Üniversitesinde kurulan Gül ve Aromatik Nebatat Aplikasyon ve Araştırma Merkezi’ne (GÜLAB) kurucu Müdür yerine atandım. 2015 yılında Ses Seda Kültürü Derneği ile tanışıklık fırsatım oldu ve eskimemiş birliktelikler eş çalışmaları da yanında getirdi. Alelhusus Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişen ve Karakul adına bilinen Halfeti gülü üzerine araştırmalara başladık” ifadelerini kullandı.

“KARAGÜLE GÖRSEL GÜZELLİĞİNİN YANINDA ENDÜSTRİYEL BİR DEĞERDE KAZANDIRABİLMEKTİ”

Karagül mayasını makul aşamalardan geçirerek elde ettiklerini vurgulayan Doç Dr. Sabri Erbaş, “Hedefimiz Karagüle görsel güzelliğinin beraberinde endüstriyel bir değerde kazandırabilmekti ve bu amaçla 2019 yılında Halfeti gülü çiçeklerinin tezahür karakterlerini tayin etmek amacıyla Halfeti gülü uçucu antagonist, hoş kokulu suyu, konkreti (zalimce gül hasım) ve absolütün ses seda profillerini belirledik. Fark ettik ki yaptığımız bu araştırma Halfeti gülünün kokusunun değer taşıyabileceği ve potansiyel tıpkı yararlanma alanı olabileceği idi. Fakat ince çalışmalara ihtiyaç vardı. Zira Halfeti gülünün ayrıntılı bire bir çiçeklenme periyodu var ve çiçekler nebat üzerinde ayrıntılı süre kalıyor, halbuki Isparta’dahi yetişen yağ gülünün günlük toplanması gerekiyor, bire bir sonraki güne küsurat güller hızlıca dökülüyordu. Bu nedenle öncelikle Halfeti gülünün sendrom sentezinin henüz gani anlaşılabilmesi için resimde görmüş olduğunuz evrelerde hasat yaptık ve araz sentezi ile içeriklerini araştırdık. Halen etraflı periyot açan Halfeti gülünde akla yatkın zamanı amacıyla değişik dönemlerde hasat edilen çiçeklerde semptom karakterizasyonu üstüne araştırmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Dünyanın alelhusus katıksız kozmetik sektörünün serencam günlerde karagül mayasında peşinde olduğunun altını çizen Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde sağladığı faydalarını şöyle sıraladı:

“Cildimizde ve yüzümüzdeki ödememi atmaya yardımcı peki”

“Cilde parlaklık verir”

“Deri sıkılaştırıcı özeliğine sahiptir”

“Yaşlanma belirtileri ile mücadele kadir”

“Natürel tıpkı tonik olması sebebi ile cilde faydalıdır”

“Mineral ve vitaminler üzerine oldukça zengindir”

“Yorgunluktan ve uykusuzluktan oluşan denetim morlukları ve şişliklerine bol dirimlik”

“Cildin kaybettiği nemi hızlıca sağlar”

“Ahit zarfında hayırlı kokusu ile enerjimizi yükseltir”

“Buğulanmış saçlarda kullanıldığında gösteriş verir.”

Share: