Karadeniz’de yetişen kalkan balığında iki kullanılmamış asalak keşfedildi

Karadeniz’da yetişen koruyucu balığında iki yıpranmamış parazit keşfedildi

SİNOP – Karadeniz’dahi yetişen koruyucu balığında; biri dünyada ilk kez tanımlanan, diğeri ise elan önceki ayrıksı ayrımsız balık türünde rastlanan ancak kalkan balığında görülmeyen iki yeni otlakçı keşfedildi.

Sinop, Ordu, Kocaeli ve Kırım’da 5 değişik selen insanının yürüttüğü çalışmada, kalkan balığının balast kesesinde biri daha geçmiş dünyada hiç rastlanmayan, gayr ise sadece Atlantik Okyanusu’nun yıldız Norveç kıyılarında yakalanan mezgit balıklarında tanıdık iki eskimemiş parazitin keşfi veri dünyasına tanıtıldı. Parazitin eş sağlığına ‘jale tüketilmediği takdirde’ bire bir dava oluşturmayacağı vurgulandı.

Parazitin adı ‘ceratomyxa scophthalmi’

Sinop Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Anne Selen Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, Karadeniz’da cıvıl cıvıl bilcümle balıklarda parazitel emraz konusunda araştırmalar yürüttüklerini ve kalkan balığı üzerinde bire bir almanak çalışmaları neticesinde selen dünyasına iki bakir asalak keşfini kaydettiklerini söyledi. Prof. Dr. Özer, “Serencam gerçekleştirdiğimiz emek koruyucu balıkları üzerineydi. Bu çalışmada elan ilk dünyada tespit edilmeyen bire bir parazitin varlığını ortaya koymuş olduk. Bunu hem morfolojik namına hem üstelik genetik olarak gerçekleştirdik. Koruyucu balıkları iktisadi ve ticari değeri yüksek olan balıklar. Tayin ettiğimiz parazit ise dünyada berenarı vâsi, kestirmece 2 bin 600 türle dubara edilen, ülkemizde birlikte tahminî 30 civarında türle tespit edilen patojen türleri bünyesinde barındıran heybetli tıpkı kol” diye niteleyerek konuştu. Özer, Tespit ettikleri parazitin adını ‘ceratomyxa scophthalmi’ koyduklarını ve bilim dünyasına kaydettiklerini söyledi.

Hem Karadeniz’üstelik hem bile kalkan balığında ilk defa görüldü

Özer, ikinci keşfettikleri parazitin daha önce farklı ayrımsız balıkta rastlandığını ancak kalkan balığında ilk defa görüldüğünü dile getirdi. Özer, “Gene bu araştırmamızda bire bir balık örneklerinde Norveç kuzeyinde Atlantik Okyanusu’nda güçlü mezgit balıklarında tespit etmiş olduğumuz bire bir paraziti ilk kez hem Karadeniz’bile hem bile kalkan balıklarında tespit etmiş olduk. Marifet dünyası için ayrımsız yıpranmamış nev, tıpkı başkası bile lüzum konak ve lokasyon açısından bire bir apayrı türün kaydını gerçekleştirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Japonya ve Çin’da hastalıklara rastlandı

Özer, kültürüne bakarak jale balık tüketen bazı ülkelerde asalak kaynaklı balık hastalığı olan ‘myxozoa’nın görülmeye başladığını kaydetti. Türkiye’deki insanların balığı pişirerek yediğinden sağlık açısından tıpkı risk dokuma etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Çalışmayı; Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri tedrisat üyeleri Doç. Dr. Çokluk Miğfer Gürkanlı ve Doç. Dr. Yılmaz Ekinci, Kocaeli Üniversitesi Veri Yazın Fakültesinden Asistan Dr. Sevilay Okkay ve Kırım’dan Dr. Violetta Yurakhno ile birlikte yürüttüklerini tamlayan Prof. Dr. Özer, çalıştıkları kurumların kendilerine bu çalışmalarında sağladıkları imkanlar için teşekkürname etti.

Share: