Karadeniz’de Arama, Üretim ve Süper Nahiye Düşüncesi Konferansı

Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Umumi Müdürü Melih Konak Bilim Adamı, Karadeniz’dahi keşfedilen saf gazı 2023 yılının ilk çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacaklarını belirterek, “Bittabi Karadeniz’üstelik eskimemiş ihtiraz arayışlarımız bile sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü henüz bile uzatmayı öngörüyoruz.” dedi.

Bilgin, Acun Yer Yağı Jeologları Birliğince Trabzon’dahi aynı otelde düzenlenen Karadeniz’bile Arama, Istihsal ve Süper Mıntıka Düşüncesi Konferansı’nın açılışında, değişik ülkelerden Karadeniz üstüne serbest deneyime eş düz bilimcilerin katıldığı etkinlikte, geniş Karadeniz havzasında hidrokarbonları keşfetme arayışında yollarını aydınlatacak bilgelik, birikim ve görüşleri paylaşma şansına topluluk olacaklarını söyledi.

???????Arz geniş lisans alanına eş olan TPAO’nun, Karadeniz ultra dip deniz kontrol faaliyetlerinde seçme ahit ser aktör olduğunu rapor eden Âlim, “Ancak 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel istiklal kapasitesi ve uygulayım bilimi oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik el işi aksiyon akışları ile vehleten fazla blokta en son sismik olgun cem teknikleri ve ümranlı sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya müteveccih geleneksel taharri yaklaşımını çurlatmak olanaklı olmuştur.” diye konuştu.

Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki keşfin üzerinden iki sene geçtiğine ve hidrokarbür içeren ansız çok rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardıklarına dikkati çeken Bilimci, bölgede 11 ihya kuyusu açıldığını ve bunlardan ikisinin Kanuncu muayene gemisi ile 5 potansiyel istihsal aralığında başarıyla sınav edildiğini vurguladı.

TPAO’nun, Sakarya’nın kamu kayran geliştirmesinin geçmiş aşaması amacıyla sınıfının genişlik bol hizmet şirketlerinden oluşan benzeri konsorsiyum ile keşfin üzerinden 12 ay geçtikten hemencecik sonraları anlaşma imzaladığını dile getiren Bilimci, şöyle devam etti:

“Sakarya, sıradan da dünyanın en ayrıntılı ve yeryüzü koyu bahir şeş ankraj üretim sistemi olacak. Şu anda üretim boruları döşeniyor. Koşut adına göbekler makaraya sarılıyor ve biz konuşurken inşaat gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 kilometre batısında kayran düz Filyos’taki esmer istihsal tesisi, projedeki tek faaliyetten hoşgörüsüz kalmıyor. Örneğin yer işleri, polat montajı ve binalar filhakika tamamlandı. Tedarik edilen ekipmanların montajı, borulama ve cümbüş tesisatı işleri bitmeme etmekte olup, bütünü gücük sürede devreye alınmaya amade hale gelecektir.”

Bilgin, TPAO’nun, Karadeniz’i ‘süper havza’ya dönüştürmenin eşiğindeyken, dönüşümün TPAO’nun geleneksel yapısı içre de yaşandığını ve kurumun kendisini, yalım, teknoloji odaklı ve profesyonelce yönetilen tıpkısı kuruluşa dönüştürdüğünün altını çizerek, kuruma ilgili ve kendi işlettiği 4 istikşaf gemisi ile 3 yıl içerisinde 11 geliştirme kuyusuna mülhak adına 14 yoğun akarsu kontrol kuyusunun açılmasının, Karadeniz ve Şark Akdeniz programlarında gani iş yapıldığının kanıtı olduğunu vurguladı.

Sakarya Gaz Sahası Ihya Projesi’nin, TPAO’ya eskimemiş ayrımsız dinamizm bile kazandırdığına meni eden Bilgin, “Aynı yandan kişi alanlarında akıbet kademe görmüş geçirmiş olan personelimizin ustalık setini genişletiyor ayrıksı yandan üstelik geliştirdiğimiz arsıulusal çaptaki projelerle bilakis karın göçüne üstelik ciddi ayrımsız katkı sunuyoruz. Dünyanın dört bir beraberinde değişik projelerde görev almış Türk mühendisler, bugün Karadeniz’da zat ülkelerinin saygınlık projesini gerçekleştirmek için yuvaya dönmüş durumdalar.” dedi.

Bilim Adamı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karadeniz havzasının bu büyük zenginliğini, Sakarya gazını, 2023 yılının önceki çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacağız. Tabii Karadeniz’üstelik yeni çekince arayışlarımız bile sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü elan bile uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar süresince hidrokarbür taharri ve istihsal faaliyetlerimize familya sahipliği yapacak. Tığ da çekicilik kendisine Karadeniz’i daha dolgunca tanıma, bize sağladığı olanakları keşfetme, semavi vatanın zenginliklerini Türkiye’nin hesaplı ve teknolojik gelişimine aracı kılma çabalarına elimizden geldiğince yardım çevirmek için azimle çalışıyoruz. Umarım gaz keşifleri, hemen lehçe enerji aksiyon birliğini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda genel bölgesel kazançlı ve siyasal istikrarın güçlendirilmesinde alım çalım oynayacaktır.”

Bilgin, kendilerini destekleyen Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve sakat nazır Berat Albayrak ile gece gündüz çalışıp mesai harcayan birlik kadro arkadaşlarına teşekkürname ederek, TPAO olarak aynı akide ve azimle yola devam edeceklerini kaydetti.Share: