Karabüklü Milli Atlet Taha Özal: “hedefim U20 Şampiyonasında Avrupa Şampiyonu Başlamak”

TUNAKAN YILDIRIM

Romanya’nın Cluj Şehrinde 2023 yılının orak ayı ayında düzenlenecek olan Avrupa U20 Atletizm Şampiyonası üzere hazırlıklarını Safranbolu ilçe stadında sürdüren Karabüklü Milli Sporcu Taha Özal, U20 Avrupa Şampiyonasında Avrupa şampiyonu olmayı hedeflediğini söyledi.

Antrenör Mustafa Turgay hazırlıklara başladıklarını anlatım ederek, “Romanya’birlikte 2023 yılında U20 Avrupa Şampiyonası olacak, bir tanesi Bilecikli, aynı tanesi Kıbrıslı, bire bir tanesi Antepli ve ayrımsız tanesi Karabüklü olmak üzere 4 çarpı 100 sancak takımımız var. Gerçekten çokça iyiler füru ve inanıyorum ki 4 çarpı 100 sembol takımında bugüne büyüklüğünde on paralık kaba başarıyı elde yazar Avrupa şampiyonu olacaklar” diye niteleyerek konuştu.

“HAYALİMİZ OLİMPİYATA GİDEBİLMEK”

Atletizme geçmiş kendisine 8. sınıfta çamlık koşusu ile başladığını belirten Taha Özal şunları söyledi:

“Bu spora 8. sınıfta beden terbiyesi hocamın çamlık koşusu vardı kimin koşturmak istediğini sorunca ego dahi pus kaldırmıştım, koşmak istediğim amacıyla beni yarışa götürdü ego o yarışta 4. oldum evvel dörde giren üstelik milli mızıka ile bu arada Sakarya’ya gidiyordu. Ben önceki dörde girince Sakarya’ya gittik orada milli takım ile bu arada bir numara olup Türkiye şampiyonasına katılmaya doğruluk kazanmıştık esasen Sakarya’daydı. O ahit 52. olduğumu hatırlıyorum amma makro olan şuymuş ego 100 metre kala 14 kişinin önüne geçmiştim orada benim patlayıcı kuvvetimin olduğunu hissediyor Mustafa hocam beni keşfediyor. 2019 sezonunda U16 kategorisinde 60 metre ve 200 metre branşında Türkiye şampiyonu olmuştum 2020 sezonun de gene aynı şekilde U18 de 200 metre branşında, 2021 sezonunda hem U18 hem üstelik U20 kategorisinde 100 metre ve 200 metrede Türkiye şampiyonu olmuştum. Tabii ki herhangi bir sporcunun hayali olimpiyatlar koşabilmektir bittabi ki bizim sunu iri hayalimiz olimpiyata gidebilmek. Olimpiyatlara gidersek elimizden gelenin sunu iyisini yapacağız. 2024 yılında Paris Olimpiyatlarında kürsüye çıkıp milli marşımızı herkese dinletmek istiyorum.”

“AVRUPA ŞAMPİYONU OLACAKLARINA İNANIYORUM”

Çalıştırıcı Mustafa Toygar hazırlıklara başladıklarını tabir ederek şunları söyledi:

“İstediğimizin olup üstelik olmadığı zamanlarda oldu 2021-2022 sezonunda ama şu zaman iyiyiz. Ruhsal yerine sıfırlandık fiziki olarak sıfırlandık şimdide ruh bilimsel yerine arz yüksek kur, fiziksel olarak da bildirme erdemli seviyeye çıkma zamanı. Taha haddinden fazla disiplinli bire bir bala değme şeye çokça özen bedel. Söylediğim gelişigüzel şeyi harfi harfine namına getirir, mebzul beslenmen gerekir diyorsan gür beslenir, uyuman gerekir diyorsam uyuyan. Mesela Taha’nın 11’den sonraları uyanık olduğu görülmemiştir. Spor adi sıkı gerektirir ve Taha bunu haddinden fazla iyi yapabildiği üzere gür yerlerde ve elan gani yerlerde olacaktır. Romanya’da 2023 yılında U20 Avrupa Şampiyonası olacak, benzeri tanesi Bilecikli, bire bir tanesi Kıbrıslı, benzeri tanesi Antepli ve bir tanesi Karabüklü doğmak üzere 4 çarpı 100 sembol takımımız var. Tezyifkâr çok iyiler çocuklar ve inanıyorum kim 4 çarpı 100 simge takımında bugüne kadar hiç kaba başarıyı elde edip Avrupa şampiyonu olacaklar.”

Share: