Kapıkule Sınır Kapısı’nda tafsilatlı miftah kuyrukları oluştu

Türkiye’de sevdikleriyle gelişigüzel almanak izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine bölüm yolculuğunda Kapıkule Tahril Kapısı’nda metrelerce uzayıp giden çevirici kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve almanak izinlerini memleketlerinde geçiren gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi birlikte akış akın yaşadıkları Avrupa ülkelerine gün yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere kesilmek için yola sâdır gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizi Kapısı’nda tafsilatlı komütatör kuyrukları oluşturdu. Gümrükte sıranın kendilerine gelmesini muntazır gurbetçiler, sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar gün uğrunda Türkiye’den dokunaklı ayrılıyor. Antrparantez araçların yolda beklememesi için 1750 araç kapasiteli otoparka yönlendiriliyor.

“Gümrüklerde aşırı gidiş geliş var”

Tatilini Türkiye’de geçirdikten sonradan yaşadığı Almanya ülkesine ahit fayrap etmek için gümrükte ilk kânun bekleyen Serap Ertuğrul, “Çılgın trafik yoğunluğu olduğundan âlem bakılmamış durumda olduklarını ifade ederek, “Bulgaristan ve Sırbistan tahril kapılarını açmaz, bilcümle benzeri dert bire bir çile çekiyoruz. Biz vatanımızı ve sevdiklerimizi yolmak amacıyla geliyoruz. Vatana gelirken tüylerimiz dikleşmiş olmakla beraber önsezi atışlarımız hızlanıyor amma gabi dönüşümüz çok dokunaklı oluyor. Tatilimiz boyunca İstanbul Gebze’de, Bartın, Kalaba ve birkaç yerde henüz kaldık şuan ise hoşgörüsüz dönüyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan bizi bu zulümden kurtarsın”

Gümrükte bekleyişlerinin çileye döndüğünü tamlayan gurbetçi vatandaşlardan Hamdi Karacıkay, Avusturya’ya gideceğini söyleyerek, “Hırvatistan ve Sırbistan temel kapılarında ağır oluyoruz. Aralık ihtiyacımızı üstelik göremiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan istek ediyoruz, oralara üstelik tıpkı el atıp bizleri bu zulümden kurtarsın. Annemden babamdan ayrıldım üzülüyorum amma hangi yapayım gençler orada bizi burada gidip geliyoruz. Demin Avusturya’nın Dornbirn kentine gidiyorum. Buradan arkadaşlarıma, anneme babama herkese selamlarımı yoluyorum” şeklinde konuştu.

“Avrupa’üstelik ezan sesinden mahrum kalıyoruz”

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde iznini ailesiyle geçirdikten sonraları yaşadığı Hollanda’nın Amsterdam kentine gideceğini tamlayan, Ünsal Önal, “Geride sevdiklerimizi ve iyicene hatıralar bırakıyoruz. 11 ay ezan sesinden mahrum gurbette kalıyoruz. Gelirken ayrı tıpkı çile, giderken ayrı aynı zahmet çekiyoruz. Bu her sene tekrarlanan benzeri proses haline geldi. Demin biz bunu artık kendimizi alıştırarak çıktığımız amacıyla çileden ziyade bekleme süremiz ne büyüklüğünde olursa o kadar gani evet. Tığ 3-5 saatleri artık beklemekten saymıyoruz. Sırbistan’ın ve Bulgaristan hat kapılarında saatlerce bekliyoruz. Ülkemiz bu sorunlar üzere aynı çözüm yolu bulursa bizim amacıyla henüz nazik imkanlar sağlanacak. Bizde bu şekilde daha güdük bire bir sürede evimize, yuvamıza erişmiş olacağız. Devlet büyüklerimiz bu sorunlar amacıyla girişimlerde bulunursa onlara da ayrıca gönül borçlusu oluruz” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: