Kalifiye ayyarlık suçundan yargılanıyorlardı! Safiye Soyman ve eşi Faik Öztürk beraat etti

Safiye Soyman ve Faik Öztürk çiftinin 2016 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Berrin Canbolat hesabına kurdukları SF Enstrüman Yapım Besin Turizm İnş. Tic. Ltd. şirketi üzerinden çokça sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edildi. Müşareket üzere kısaca 100 bin TL mesabesinde iz tedariki için sözleşme eden Eskişehir’bile aynı üretim tesisi sahibi vatandaşın şikayeti üstüne Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca anket başlatılmıştı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan savca Eskişehir 1. Bunaltıcı Cezası Mahkemesince kabul edilmişti.

10 YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİSLERİ İSTENİYORDU

İddianamede sanıklar Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve Berrin Canbolat için ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 3 yıldan 10 yıla büyüklüğünde hapishane ve 5 bin dönme adli nakdî ceza istendi. Ayrıca cumhuriyet altını savcısı, suçun ‘zincirleme’ unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle 3 sanık için birlikte verilecek cezanın dörtte birinden, dörtte üçüne kadar artırılması istek etti.

SAVCI MÜTEALAADA AKLANMA İSTEMİŞTİ

Eskişehir 1. Kilolu Ceza Mahkemesinde görülen davanın üçüncü duruşmasına sanıklar Safiye Soyman, Üstün Öztürk ile Berrin Canbolat katılmadı. Taraf avukatları murafaa salonunda amade bulundu. Davaya ait temel hakkındaki mütalaasını veren duruşma savcısı, sanıkların hileli davranışlarla katılanı aldatıp yayın aldıklarına dair kesme kanıt elde edilememesi, üzerlerine atılmış suçu işlediklerinin çakılı olmaması cihetiyle Safiye Soyman, Üstün Öztürk ve Berrin Canbolat üzere değişik aklanma talebinde bulundu. Duruşma heyeti, katılan vekiline mütalaaya alın savunmasını hazırlaması üzere müddet verilmesine değişmeyen vererek duruşmayı ertelemişti.

MAHKEME AKLANMA KARARI VERDİ

Eskişehir 1. Bati Ceza Mahkemesinde tanıdık davanın 4’üncü duruşmasında yan avukatları murafaa salonunda amade bulundu. Asıl hakkındaki mütalaaya karşı avukat beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklayan murafaa heyeti; sanıklar Safiye Soyman, Mehmet Yüksek Öztürk ve müşareket yöneticisi olduğu kanıt edilen Berrin Canbolat karşı yüklenen fiilin kanunda yanlışlık adına tanımlanmamış olması zımnında sanıkların ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan beraatına hükmetti.

“İDDİALARIN AĞIZ AĞIZA ASILSIZ VE ZEHIR NİYETLİ OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR”

Duruşmanın arkası sıra adliye önünde açıklamada kâin Faik Öztürk’ün avukatı Aysun Zayıf, “Eskişehir’dahi yaşanan bu mutsuz sorun, müvekkillerim açısından sonuç paye yıpratıcı bire bir sürece sebep oldu. Ama yapılan yargılama böylece kendilerine mukavemet edilen iddiaların hepsinin dayanaksız, haksız ve arasında yanlışlık yapılanma eden seçkin eylem olmadığı kadar müvekkilim açısından da bu olaya karışmasını, bu olayda adının geçmesini mucip seçkin temel taşı bulunmadığı, yapılan iddiaların tamamen asılsız ve nahak ve biberli niyetli olduğu ispat edilmiştir. Adalete seçkin zaman güvenmek gerekiyor. Tabiatıyla tığ avukatların görevi bu yargılamalarda bittabi ki biz bu savunmaları yapacağız. Çok şükür bu belirgi bizi çok bahtiyar etti. Aklanma kararı verildi. Değme açından, Safiye Bayan açısından ve başka ortaklık yetkilisi açısından çokça şükür olması müstelzim buydu zaten” diye niteleyerek konuştu.

“ELAN ÖNCEDEN İDDİALARLA İLGİLİ TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ”

Beraat kararını değerlendiren Safiye Soyman’ın avukatı Âşık Gürhan, “Burada müvekkilim Safiye Soyman’a ilişik atılmış suçlarla ilgili, ertelenmiş iddialarla ilişkin henüz önceden Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verilmişti. Bu takipsizlik kararına yapılan itiraz da reddedildi. Burada Doğruluk Bakanlığı yetkililerimizin yapmış olduğu benzeri yorum neticesinde tekrardan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle bire bir iddianame tanzim edildi ve savca sonrasında enstantane açıldı. Tabi iddianameyi tanzim fail savcılık kararına esasen bu iddianamenin sıralama edilmesi noktasında fikir bildiren Türe Bakanlığı yetkililerine saygımız zevalsiz. Sonuçta aynı enstantane, anket makamı. Devlete saygısı zevalsiz olan bireyler yerine her şey söyleyemeyiz. Amma yargılama içerisinde dahi müvekkilim Safiye Soyman hanımefendinin kesinlikle yakınan firma adına gözüken firmayla yakınan namına gözüken firmayla her ilişkisi olmadığı, sahibini tanımadığı, yetkilisini bilmediği, rastgele şekilde ticari alışveriş içerisinde bire bir araya gelmediğine ilişkin biz konkre delillerimizle birlikte usa vurma makamına bilcümle savunmalarımızı, hep delilerimizi ibraz ettik ve entelekt makamı birlikte konkre delillerimizin nazara alarak müvekkilimiz üzerine beraat kararı verdi” dedi.

Share: