‘Kadınsın yapamazsın’ dediler, 5 ülkeye ihracat yapıyor

Tokat’ta 25 yıldır urgancılık eden Ayşe Darende, sıra dışı mesleği ve çalışma azmi ile hemcinslerine örnek oluyor, yaptığı urganları 5 ülkeye satıyor.

Tokat’ın tarihi mekanlarından Taşhan’birlikte açtığı aksiyon durumunda 2 çocuk annesi 48 yaşındaki Ayşe Darende unutulmaya beniz tutmuş mesleklerin arasına giren urgancılığı yaşatmaya çalışıyor. Eşinden öğrendiği mesleğine 1997 yılında evinde başlayan Darende, tahminî 15 yıldır açtığı iş durumunda el işi hayvan yularları ve köpek tasması yapıyor. Yaptığı urganları İran, Iran, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan tevessül etmek için 5 ülkeye satan ve ‘Urgancı Ayşe’ yerine tanınan Darende, emek azmiyle hemcinslerine birlikte yaşıt oluyor.

“Bu meslekte Türkiye’nin tek avrat ustasıyım”

Meslekte yaşadığı sıkıntılardan bahseden Ayşe Darende, “Bu işe evlendikten sonra başladım. Biz evlendiğimizde eşimin mesleği buydu, o birlikte ağababa mesleğini yapıyordu, kul ona bakarak başladım. Sonraları kendimi yükseltmek istedim. 10 yıl kocamla çalıştıktan sonra değişik işleri bu iple deneyerek kendimi geliştirdim. 15 yıldır de tıpkısı dükkanda işimi devam ettiriyorum. Bu meslekte yaşadığım tartı müşteriler beni görünce ihtiyaçlarını söyleyemiyorlardı. Urgancılık özne karı gördükleri ant ‘ Bu yulardan anlamaz, hayvandan karı hangi anlar’ gibi düşünüp diyalog kurmuyorlardı, çekiniyorlardı. Bildirme haddinden fazla yularları söylerken zorlanıyorlardı. Bu işi aktif eden, ipi eğirmesinden tutun redif haline getirip müşteriye sunan Türkiye’birlikte yegâne karı ustayım. Bunu görünce bile ölçüm etmeye başladılar ve 15 yıldır bire bir dükkanın içerisindeyim. Köylerimizde, ilçelerimizde, Türkiye’nin genelinde dayanıklı çok müşterim var ve hepsiyle çalışıyorum şuanda” dedi.

“Şuanda çok iri tıpkı bağ var”

Bu meslekte çırak namına oğlunu yetiştirdiğini belirten Ayşe Darende, “Dışardan çırak yetiştiremedim ama oğlum 3-4 yaşından beri bu mesleğin içerisinde. Ben öldükten sonraları, bu mesleği bıraktıktan sonradan her şeyini yapabilecek tıpkısı çırağım var o bile oğlum. Bu çığır edisyon, yaptığımız iplik gösterişli, işçilik ağırbaşlı, atölyede çakışırken çarkların çevrilmesi, dokuması seçkin şeyi vahim bu mesleğin. Asla ego diğer karı arkadaşlarım gibi evden çıktığım bozulmamış kıyafetime tek ant eve gidemedim. Herkes ip dolaştığı ahit haddinden fazla sinirlenir ego ipe uğraşınca sakinleşiyorum. Ben ipi seviyorum, iplerle uğraşmayı seviyorum. İnsanlar yumaklara baktıkları devir çabucak iplik görüyorlar, ego ise yumak görünce ondan hangi yapabilirim diye düşünüyorum. Hele eşek dikeni ipini insanlara kuşkusuz tanıtırım diyerek düşündüm ve yuların dışına çıktım. Çiçeklikler yaptım, salıncaklar yaptım, urgan ipinden hamak yaptım ve sağlamlığını kanıtladım. Şuanda çokça balaban aynı rabıt var” diyerek konuştu.

“5 ülkeye ihtiyat satıyorum”

İlk başlarda takkadak Tokat’ta satış eden, şuanda ise 5 ülkeye koca yaptığını belirten Ayşe Darende, “Ben bu işe evvel başladığım ant Tokat içerisinde ve ilçelerinde satıyordum. Elan sonradan i sınırlarını aşarak Türkiye’üstelik bunan bütün illere, ilçelere, kasabalara global ihtiyat satmaya başladım ve tıpkısı müşterimin eliyle 5 ülkeye ben yedek satıyorum. Sınırdaki bire bir müşterimin vasıtasıyla Gürcistan, Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Irak’a gereç gönderiyorum” dedi. – TOKAT

Share: