Josef da Souza sebep al iri görmemeliydi? Beşiktaş tek düzenli vererek açıkladı

Ankaragücü maçında mızıka arkadaşlarına saldıran taraftara müdahale fail Beşiktaşlı Josef bile Souza kırmızı bilgili gördü. Beşiktaş konuya ilişik yıpranmamış tıpkı açıklama yaparak, geçmişten örnekler verdi.

Beşiktaş’ın açıklaması şöyle:

“KAMUOYUNUN TEPKİSİNİ ÇEKEN BİR KARARLA KIRMIZI KART GÖRDÜ”

Spor Kaba Et Süper Lig’in 5. haftasında Ayak Topu A Takımımızın Ankara’bile oynadığı MKE Ankaragücü karşılaşmasının final düdüğünün arkası sıra ayak topu terörizmi hangi eyvah kim kendisini gine gösterdi ve yekpare kamuoyunun gözlerinin uğrunda futbolcularımıza müteveccih fiziksel benzeri hamle gerçekleştirildi. Yaşanan skandal olayın şipşak peşi sıra takım kaptanlarımızdan Josef bile Souza, futbolda katiyen yeri olmaması müstelzim bu korkulu şahsı mızıka arkadaşlarından ve hakem Mete Kalkavan’dan uzaklaştırmıştır. Fakat futbolcumuz hiçbir fiziki sürat uygulamamasına karşın kamuoyunun balaban tepkisini çeken tıpkısı kararla kırmızı bilgili görmüştür.

BEŞ ALTI ALKMAAR KALECİSİNİN CEZASI İPTAL OLMUŞTU

Müsabaka hakeminin sersemlik mucit bu kararının yanlışlığını dünyadaki ve ülkemizdeki analog örneklerle kamuoyuna sunarak takdiri sizlere bırakıyoruz. 21 Meyan 2011 tarihinde Ajax ile BIRKAÇ Alkmaar arasındaki Hollanda Kupası maçının 38. hızlı hızlı eş sahibi ekibin ayrımsız taraftarı sahaya girerek BIRKAÇ Alkmaar kalecisi Esteban Alvarado’ya saldırırken, Kosta Rikalı aktör kendisini savunarak değer vermiştir. Taraftara fiziksel şiddet bile uygulayıcı Esteban kırmızı kartla oyundan atılırken, ilerleyici zamanda yapılan itirazlar ve oluşan tepki fiyat bulmuş ve oyuncuya gösterilen al kartın nahak olduğuna kanaat getirilerek deneyli nakız edilmiştir.

RÜŞTÜ REÇBER ÖRNEĞİ

20 Teşrinievvel 2007’bile Trabzon’bile yapılan Trabzonspor – Beşiktaş müsabakasında kalecimiz Rüştü Reçber 79. dakikada ukubet sahasının dışında topa elle müdahale ettiği gerekçesiyle oyundan atılan, maç sonrasında kulübümüzün itirazları sonrasında Reçber’in topa göğüsle dokunduğu belirleme edilerek al bilgili kararı kaldırılmıştır. Heveskâr Futbol Düzen Bağı Kurulu’nun açıklamasında de “Aheste ve aşikar tıpkı yanlış karar (nahak adına oyundan çıkarılma) olduğu vicdani kanaate, uluslararası esaslara ve teamüllere uygun adına ve 8813 sınırlanmış Türkiye Ayak Topu Federasyonu Yapılış ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 1. maddesi, Türkiye Ayak Topu Federasyonu Düzentileme, Usul ve Esaslarına Dayalı Ana Statü’nün 4/b ve 51. maddesi, Futbol Disiplin Talimatı’nın 1. maddesi, FIFA ve UEFA Düzen Bağı Talimatları, 11.01.2005 devir ve 948 az FIFA Sirküleri mucibince adı geçen futbolcunun; Futbol Sıkı Talimatı’nın 63/b fıkrasına bakarak otomatik kendisine takip eden ilk resmi müsabakaya katılmama cezasının uygulanmasına meydan olmadığına karar verilmiştir” denilmiştir.

FENERBAHÇE-BAŞAKŞEHİR MAÇINDAN ÖRNEK

23 Açıklık 2020’deki Fenerbahçe–M. Başakşehir maçında konuk takımdan Rafael Pereira dahi Silva 70. ve 71. dakikalarda gösterilen solgun kartların ardından kırmızı kartla oyun dışında kalmıştır. bahis konusu futbolcunun durum öncesinde rakibine hiçbir temasta bulunmadığı gerekçesiyle yapılan itirazlar görüşülerek, önceki sarı kartın ve 2. soluk deneyli dolayısıyla verilen al kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına değişmeyen verilmiştir ve Rafael Pereira da Silva ceza almamıştır. Yapılan açıklamada, “FDT’nin 86/2. ve 86/3. maddesi mucibince ilk sar deneyli, geçmiş solgun kartın ve 2.soluk iri dolayısıyla gördüğü al kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına ilgilendiren talebinin kabulüne değişmeyen verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştır.

Share: