İznik Gölü’nde tehlike çanları: Göl çekildi kayıklar karada kaldı

İznik Gölü’nde nâr çanları: Göl çekildi kayıklar karada kaldı

BURSA – Türkiye’nin 5.şişman gölü İznik Gölü’nde felaket çanları çalmaya başladı. Kuraklığın eşkal safhaya ulaştığı İznik gölünde teknelerde karaya oturdu.

Bursa’bile Türkiye’nin sunu balaban tatlı akarsu kaynaklarından biri olan İznik Gölü, akıbet yıllarda yağışsızlık tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Toptan ısınmaya merbut yağışların azalması ile gelişigüzel göldeki su düzeyi bile düştü. Göldeki çekilme kayran yer 300 metreye ulaşırken, balıkçı kayıkları üstelik karaya oturdu.

Marmara Bölgesi’nin sunu balaban, Türkiye’nin ise 5’inci büyük tabii gölü olan 297 kilometrekarelik İznik Gölü’nde, küresel istinas kaynaklı mevsimsel yağışsızlık yaşanıyor.

Kuraklığın yegâne sebebinin toptan ısınma olmadığı belirtilirken, İznik Gölü’nün bir zamanda bölgedeki ekincilik arazileri üzere de su yatağı olduğunu hatırlatan dolay halkı, şuursuz ve vahşi sulamaya dikkat çekti. Köylere kurulan göletlerin de İznik Gölü’nü mugaddi su kaynaklarına engel verdiği açıklanırken, sanayide kullanılması amacıyla çekilen suyun de göldeki çekilmelerin sebepleri beyninde gösterildi.

İznik Gölü’ndeki ricat alelhusus Çakırca Mahallesi’nde kemiksiz tıpkı şekilde görülürken, balıkçı kayıklarının karaya oturduğu mahallenin lep bölgelerinde ayrıca adacıkların oluştuğu gözlendi.

znik Gölünde kim çekilmeyi gözyaşları içerisinde anlatan 70 yaşındaki Sabah Yeli Ören, “Tığ çocukluğumuzda burada göle giriyorduk. Ama şimdi bataktan kimesne giremiyor kurudu. Türkiye’nin 5.balaban gölüydü demincek ne durumda. Ego torunuma İznik Gölü diye nereye göstereceğim” dedi.

Çekilen gölün içler acısı işsiz bazilikanın dahi suyun üstüne çıkmasıyla gözler önüne serildi.

Share: