İZMİR’DE 1200 KİŞİLİK AFAD TATBİKATI BAŞLADI

İZMİR’de, bütün 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada tevessül etmek üzere 1200 personelin katıldığı Lehçe Düzem 2022 Masabaşı ve Saha Tatbikatı başladı. Vali Yavuz Düz Köşger, manevra öncesinde yaptığı konuşmada, İnsanın başına afetler her devir amade olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. AFAD müdürü eskimemiş atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Yer Sarsıntısı olduğu dolaşma AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güven müdürümüz birlikte cerrahi müdahale olmuştu. Ego dahi asansör birlikte yakalanmıştım. Değme cins tabii afete her an tedarikli koyulmak dirimlik öneme ehil dedi

Lehçe Dozaj 2022 Masabaşı ve Saha Tatbikatı, İzmir’in Bornova ilçesindeki Beklenti Mahallesi’nde mevcut AFAD Eğitim ve Manevra Alanı’nda, İzmir Valisi Çetin Tamam Köşger’in bile katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin beraberinde, Manisa, Aydınlık, Denizli, Çeltek, Muğla ve Balıkesir AFAD el müdürlüklerine tutkun, 611’i sahada fariza kayran toplamda 1200 personelin katıldığı tatbikatta enkazda taharri kurtarma, su ve selde kontrol kurtarma, güvenlik ve asayişin sağlanması, enkazın kaldırılması, haberleşmenin sağlanması, hasar tespitinin yapılması, küçükbaş hayvanların nakli kadar çokça sayıda cümbüş icra edildi. 184 aracın katıldığı manevra kapsamında, TCDD İzmir Limanı Manevra Alanı, Balçova Engelliler Beğeni Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi’nde kalkmak üzere, 4 değişik lokasyon birlikte çeşitli kontrol kurtarma çalışmaları yapılacak.

‘DEPREMİN OLDUĞU ÇAĞ AFAD MÜDÜRÜMÜZ EVİNİ TAŞIMAYA GİTMİŞTİ’

Tatbikat öncesinde konuşan İzmir Valisi Müşkül Düz Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür yazar, Herkese kazasız belasız ve afetsiz eyyam diliyorum. Afat bilindiği üzere nerede, ne devir, ne büyüklükte ve elbette meydana geleceği yeniden tanınmayan ve adisyon edilemeyen durumlar. Bu nedenle, insanın çoğu devir afetlere tedariksiz yakalandığı ve fert ve para kaybına de sebep olduğu malumumuz. İnsanın başına afetler temas zaman hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. AFAD müdürü bakir atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Deprem olduğu bölüm AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Inanma müdürümüz dahi işler olmuştu. Ben birlikte asansör bile yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle akıbet adına ilimizde gerçekleşen 30 Teşrinievvel 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami deprem gerçeğini aynı nöbet elan bizlere hatırlattı dedi.Afet ve ivedi durumlarda devletin tamlık imkanları engel gören vatandaşlar amacıyla seferber edilerek, bilcümle müdahale ve iyileştirme çalıştırmaları yürütülmektedir. diyen ilbay Köşger, şöyle devam etti Zaman yürütme edilecek bu tatbikatta, İzmir Kıran Müdahale Planı’nda alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve giderek fariza almaya amade ağıl getirilmesi, hizmet gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde mesai yapması amaçlanmıştır dedi.

Share: