İzmir haberleri! Kınık’ta tarım farkındalığı için ayakçak çevirdiler

İZMİR’in Kınık ilçesinde, hasat mevsimi sonrası ‘Hasat Çiftteker Turu’ düzenlendi. Etkinlikte katılımcılar iklim krizi ve tarımın önemine dikkati bürümek amacıyla pedal çevirdi. Kınık Belediye Başkanı Dr. Mecbur Doğruer, “Zaman arkadaşlarla birlikte bisikletlerimizi Kınık’ın yöresel, tarımsal ürünleri ile süsledik. Bütün gelişigüzel farkındalık turuna çıkıyoruz” dedi.

Kınık’ta düzenlenen ‘Hasat Çiftteker Turu’ vatandaşların alçak katılımıyla gerçekleşti. Tarımın önemine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla planlı etkinlikte değme yaş grubundan 60’a mümasil bisikletli pedal çevirdi. Tura katılan vatandaşlar bisikletlerini zayıf domates, patlıcan, biber, akdarı, günâşık ve pamuk ile süsleyip, sokakları turladı. Kınık ilçesinde yetişen ekincilik ürünleri ile süslü bisikletler şehirde mülevven görüntülere tayf oldu. Bu sene ilki planlı Hasat Derrace Turu’na gösterilen bati ilgiden kıvançlı olduğunu dile getiren Kınık Belediye Başkanı Dr. Tutkun Doğruer, “Zaman arkadaşlarla birlikte bisikletlerimizi Kınık’ın yerel, tarımsal ürünleri ile süsledik. Hep gelişigüzel farkındalık turuna çıkıyoruz. Küresel iklim krizi ve pandemiden sonra esasen tarımın ne kadar cesim olduğunu ve tüketimden haddinden fazla üretime ne kadar haddinden fazla önem çevirmek gereksinimi olduğunu print tıpkı deneyimle anladık. Bunun farkındalığını görüntülemek üzere parçalanmamış arkadaşlarımızla birlikte hasada yerinde ayrımsız biçimde bisiklet turuna çıkıyoruz” dedi.

Velespit turuna katılanlardan vatandaşlardan yevmi işçisi Feride Makinist, “Sıska biberimiz, ayçiçeğimiz, pamuğumuz var. Tarlada yevmiyelere gidiyorum. İlçenin tarımına katkım olsun diye buradayım. Aynı katkım olduysa ne bahtiyar” ifadelerini kullandı.Aile boyu ekincilik ile uğraştıklarını tamlayan Gülben Çelik, “Bizim ailemiz dahi tarımla uğraştığı amacıyla tarlamızda mısırlar buğdaylar ekildiği üzere tıpkı farkındalık yarattık. Bisikletlerimizi bütün ekilen tarım ürünleri ile süsledik. Ego patlıcan ile süsledim. Bu geçmiş oldu inşallah devamı evet” dedi.Öte yandan, bu yıl Hasat Festivali etkinlikleri kapsamında ilki planlı Hasat Bisiklet Turu’nun sonraki yıllarda de bitmeme etmesi bekleniyor.

Share: