İYİ Fırka Genel Başkanı Akşener, gündeme ilgili soruları yanıtladı Açıklaması

İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüyle ait teklifi üzerine, “Demincek gelinen noktada bence lazım yoktu.” dedi.

Akşener, Ahali TV enerjik yayınında gündeme ilişik soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Partinin kuruluşunun 5. sene dönümü olduğu anımsatılarak, “Kurulmasaydı ne olurdu?” sorusuna Akşener, “Bu ucube cümle güçlenmiş olurdu. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin değiştirilebileceğine dair temas müşavere yapılmazdı. Arasında beklenti olmazdı. O seçime (2018) tığ katılmamış olsaydık, muhtemelen CHP, sair siyasi partiler birlikte tek başına katılacaktı. Meclis aritmetiği alelacayip olacaktı.” yanıtını verdi.

Türkiye’nin aut politikada realist ve usçu ayrımsız sağ açıklık ortaya koyduğunda birinci derecedeki tahril komşuları özellikle görünmek amacıyla KEZ, Türk dünyası, Akdarı ve Libya’yı birlikte içeren bölgeyle büyük ayrımsız tecim hacmi bulunduğunu kaydeden Akşener, “Illet cidal ediyoruz kardeşim?” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü teklifi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgili yasalı aranjman teklifine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Akşener, politikaya DYP’bile başladığını hatırlatarak, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Nedeniyle o süreçlerle ilgili yerine falsolu işlerde dahi karşısında durdum. Metanetli çok bedeller üstelik kendimize bakarak ödedik. Bu söve içre helalleşme yolculuğuna çokça iri ayrımsız saygım var. Ama dediğim gibi eksantrik şeyleri uyarmak durumundayım. Bu ülkede Rize Belediye Başkanı, sağ açıklık sürecinde dedi kim, ‘Boş yere bakış açısı yapmayın kardeşim. Demokratik süreçlere ihtiyaç namevcut. Bizler, Karadeniz erkekleri seçkin seferinde ikinci insan kendisine bir Kürt kadını alalım, bu meseleyi çözelim.’ O günlerde ben gök kubbeyi yıkmaya çalıştım, tek can adına. ve bu arkadaşa tek özdek olmadı. Sonraları elan ilginç benzeri öz oldu. Samsun İl Başbuğ Yardımcısı dedi kim, ‘Başı sarih kadın, perdesiz eve analog. evet kiralıktır evet satılık.’ Buna bile zıpladım ben. Bunlarla ait ki helalleşecek. Atatürk’ün annesine olamaz ağırlıkta sözler söylendi. Ki bununla ilgili hesaplaşacak. Ego de bunları hatırlatıyorum. Başörtüsüne gelince. Başörtüsü dağılmış bir konu.

Deminden bütün derdim şu, kapanmış yaraları gene beğenmek namına, kanayan yaralara benzemek durumundayız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu tavrına tabii saygı duyuyorum ama bakın bugün Anayasa’evet konulmasını tartışıyoruz, başörtüsü çerçevesi içinde yeniden bire bir kavgayı tartışıyoruz.”

Başörtülü eş milletvekilleri Genel Kurula girdiklerinde oturumu kendisinin yönettiğini anlatan Akşener, o süreçte Kılıçdaroğlu’nun üstelik bu konudaki tutumunun beklenmedik pozitif olduğunu yüz kere söylediğini kaydetti.

Akşener, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu başörtüsü konusundaki tutumunu biliyoruz. Amma deminden gelinen noktada bence lüzum yoktu.” dedi.

“Türkiye’de zaman başörtüsü sorunu var mı?” sorusu üstüne Akşener, “Şu anda bulunmayan. Kadınlar ortada tek yoktu adamlar girdi devreye anca oldu. Bu işten hep politik çapraz rant çıkarılmaya çalışıldı. Şu anda dizge başörtüsünden korkan üstelik, başı alarga tiksinti fail de, gruplar anlamında söylüyorum, siyasi gelenekler açısından söylüyorum, dizge o günkü yanlışlıkların insanlara çektirdiği acıları gördü ve pişman.” değerlendirmesinde bulundu.

“Konunun esas veya kanuni benzeri teminata ihtiyacı var mı?” sorusuna Akşener, “Anayasalar bu Mecliste olmaz zira seçime eskimiş 7-8 kamer. Hakeza benzeri durumda anayasalar vaattir. Seçimde kazandıktan sonraları bu vaadi adına getirirsiniz. 2010’birlikte, 2017’de aklına gelmemiş şu anda aklına geldi. Derhal intihap kararı alsınlar ve ondan sonra bu vaatle gitsinler, seçimi kazanırlarsa yerine getirirler. Bizim bakış açımız bu.” yanıtını verdi.

-“Ara Bulucu koymam hiçbir ant”

Şanlıurfa Saylav Ahmet Eşref Fakıbaba’nın İYİ Partiye geçeceğinin anımsatılması konusunda Akşener, “Aracısız kendim söyledim. Araya uzlaştırıcı koymam tek devir, ikna ettim.” dedi.

Akşener, “Şu anda görüştüğünüz eksantrik kimler var?” sorusuna, “Bakacağız duruma. Şu anda görüştüğüm var. Hoppadak SELIM Tümen’den bahsetmiyorum. Ben Türkiye’nin şanlı dinç, buğulanmış insanların seçkin biriyle akademi ve gelişim dünyasından görüşüyorum. Aynı Sayın Bakan’ıma yaptığım kadar gidiyorum. Eşlerden istiyorum, erkekse karşımdaki, gelinlerden istiyorum.” karşılığını verdi.

-“Intihap kararı alındıktan sonradan ortaya çıkacak”

Altılı Ganyan masa ve bu kapsamda oluşturulan 7 komisyonun çalışmalarına ilişkin dahi bilgelik veren Akşener, “Şimdi bunlar aksamadan işliyor. Orada tek iş namevcut. Üçüncü etapta onu (Cumhurbaşkanı adayını) kararlaştıracak altılı masa. Sayın Erdoğan çok zaaf ediyorsa bir lahzada seçim kararını alsın, tığ dahi 3 çağ içerisinde açıklayalım.” dedi.

Akşener, cumhur reisi adayı konusunda, “kazanacak kuma namzet” açıklamasını tekrarlayarak, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayının kriterlerine ilişkin açıklamasına katıldığını söyledi.

2023 seçiminin saylav sistemin konuşulacağı sonuç seçme olacağını savunan Akşener, vekil sisteme geçişin intihap vaatleri ortada olduğunu vurguladı.

Akşener, “Henüz biz masada gelişigüzel ismin konuşulduğu, önerildiği aşamaya gelmedik. Henüz altılı masada alt kurul çalışmaları sürüyor, onların sonuçlarını, tanıtımlarını yaparak gidiyoruz. Parlamenter dizge, komisyonların çalışması, üçüncüsü dahi adayın tespiti. O, seçme kararı alındıktan sonra ortaya çıkma.” dedi.

İYİ Tümen Genel Başkanı Akşener, “Başvekil olacağı” açıklamasıyla ilişkin aynı istifham üzerine, “Hiç nedamet duymadım. İnanarak söylediğim madde şu, birinin feragatte bulunması gerekiyordu, o ego oldum. Başbakanlığa adayım gitmek, tıpkı parça alanı değil, bu ayrımsız feragattir. O seçimi kazanmaya dair görüşlerimin samimiyetini vurgulamak istiyorum. Hep gayretim bu seçimin kazanılmasına dair formalist ahzetmek. Taktiksel bire bir kapsam namevcut.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bire Bir şımarıklık çöktü”

“Millet İttifakı psikolojik üstünlüğü elinde tutuyordu, ancak akıbet zamanlarda bu üstünlüğün Cumhur İttifakı’na geçtiği belirtiliyor, yorumunuz ne peki?” sorusunu bile yanıtlayan Akşener, şunları kaydetti:

“Doğrudur, algı üzerinden baktığınız antlaşma algılar, olgular bunları sağlar. Şöyle de ayrımsız molekül oldu, bunu dürüstçe konuşalım, muhalefetin sistemi içerisinden kez revan yetinme önderleri var, insanlar var, akademisyenler var, kavi çok güç var. Aklı fikri müteharrik şahıslar var ve bu masanın etrafındaki kişilere de fikirlerini görüşlerini bildiriyorlar. Bu birlikte sunturlu. Deminden bir anda ‘Tığ aldık, aldı bitti’ye düştü gelişim. O zaman bir kılık çıktı ortaya. Burada tetik bire bir çevirgeç kullanmaya çalışıyorum, dizge üzerine alınıyor. Dizge üstüne alınsın ama yani tıpkısı zenginlik çöktü, siyasilere değil amma genellikle CHP’yi destekleyen ve onu sıralama etmeye etkin insanlarda. Birçok herif var bunun içre, sesleri da var. Hepimiz izliyoruz onları bazen etkileniyoruz. Örneğin haddinden fazla ilginç tıpkısı husus artık, ‘sağcılar’ diye benzeri fehva daha çok. ‘O masada tığ bulunalım, iktidarı kazandıralım amma tamamını CHP tanzim etsin.’ ‘Solcular ve sağcılar’ diye benzeri molekül imdi, o muhtemelen stabil çokça insanı etkiledi. Tıpkısı refik ipin ucunu o kadar kaçırdı ki bizim partimizin memleket ve kaza teşkilatlarının kiralarını CHP’nin ödediğini söyledi. Abim aradı beni köyden 80 kesir yaşında, dedi kim, ‘Meral, benim babadan kalma benzeri toprak var onu satacağım, göndereceğim, Kemal Bey’e borcunu öde.’ Böyle bire bir husus namevcut, bu insanları etkiler. Zımnında burada ipin ucu kaçtı.”

Togg’da önceki aracın banttan indirilmesi töreni

Türkiye’nin toptan mobilite markası Togg’birlikte evvel aracın banttan indirilmesi törenine katılıp katılmayacağına ait soruya Akşener, ilkin fek edemeyeceği programı nedeniyle katılamayacağı fakat bu asıl davetlere partiyi temsilen mezun birini gönderdikleri yanıtını verdi.

Akşener, “Siyasal İşler Başkanımız Ankara Milletvekilimiz Koray Münevver’ı görevlendirdik. Külliye’deki programlara dahi İsmail Tatlıoğlu Mecliste Takım Başkanımız o gider. Böyle bir sistemimiz var. Tığ oraya katılıyoruz. Benim adıma Koray Vazıh gidiyor.” dedi.

Mahiyet: AA
YORUMLAR
Kullanıcı Adı
500

Savcı Sayan’dan bomba iddia! Muhalefetin adayının ki olacağını açıkladı Serencam zaman ruzname: Kılıçdaroğlu: ‘1935 Kurultayında üstelik Tartışılmış, ‘Kadının Foto Kıyafetine Kimse Dokunmasın’ Diye Karar Alınmıştır. Son zaman fen! Meral Akşener, Yolculuk Davası Tutuklularının Aileleriyle Görüştü

Cumhuriyet Altını El Partisi, Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, İYİ Tümen, Siyaset, Akıbet An

Sonuç An › Siyasa › İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, gündeme ilişkin soruları yanıtladı Açıklaması – Akıbet An

Bu vukuf AA aracılığıyla müstahzar olup habere Sondakika.com vasıtasıyla tek editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA eliyle hazırlanan hep duyum sitemizde hazırlandığı şekliyle resen servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Share: