Iye Ağbaba: “Türkiye’nin Adı ‘Tuhaf Ölümler Ülkesi’ Bunun da Yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba, “Bire Bir ülkenin kalitesi, gelişmişliği insanların ölümüyle ölçülür ve maatteessüf, yirmi yıldan beri ülkeyi getirdiğiniz uzanım bu. Türkiye’nin adı ‘yadırganan ölümler ülkesi’ bunun bile yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Iye Ağbaba, geçkin TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Türkiye dünyanın hiçbir coğrafyasında yaşanmayan ölümler ülkesi, değişik ölümler ülkesi. Dünyanın hiçbir ülkesinde 21’inci yüzyılda soba gazından insanlar zehirlenerek layemut. Dünyanın hiçbir ülkesinde yılda 800 emanet boğularak ölmez ibret ölümler ülkesinde olur. Dünyanın hiçbir ülkesinde şofbenden sızan gazla ya dahi dünyanın tek ülkesinde çadırda uyurken insanlar yanarak ölmez. Dünyanın hiçbir ülkesinde yılda 500 sevimli cali alkolden ortalık layemut. Dünyanın tek ülkesinde insanlar Erzurum’un göbeğinde, güneş salda donarak ölmez ama garip ölümler ülkesinde bunların hepsi olur. Esasen, dünyanın hiçbir ülkesinde minibüsün süresince insanlar boğulmaz. Göçük altında insanlar unutulmaz. Zaman bibi Elbistan’da madenin altında, göçüğün altında 9 güç cesetleri çıkarılmamış durumda.

“TÜRKİYE’DE HAYAT MECCANI, AHIRET YOLCULUĞU MAHDUT”

Aynı ülkenin gelişmişliği o ülkedeki AVM sayılarıyla, yollarla, köprülerle ölçülmez. Bir ülkenin gelişmişliği o ülkedeki insanların kuşkusuz öldüğüyle ölçülür. Bire Bir ülkenin gelişmişliği insanın yaşamına sunulan değerle ölçülür. Gelişmişlik ‘Kazara faaliyet direği düşer ölürüm’ diyerek korkmamaktır. Gelişmişlik, rögar kapağından düşüp ölüm akla gelmemesidir. Gelişmişlik balkonda otururken bir maganda kurşunuyla ölümün olmamasıdır. Trafikte, sokakta, kaldırımda, yatakta, balkonda ahiret yolculuğu kol geziyor. Yaşam meccani, ölüm yer dümdüz kat. Dünyanın tek ülkesinde dere yatağına yapı yapıldığı amacıyla yüzlerce herif layemut. Dünyanın tek ülkesinde yüzlerce kayırıcı ölmesine rağmen Türkiye’deki kabil aynı tek hayat cezalandırılmamış kalmaz. Bu saydığım olaylardan geçtiğimiz yıl yaşanan Kastamonu ve Sinop’taki ölümlerden ortalık bile benzeri biricik güç cezalandırılmadı. Dünyanın tek ülkesinde insanlar evde otururken dominant basarak layemut. Hatırlayın, Samsun’dahi 2011 yılında TOKİ ev yapmış, insanlar evde otururken yeğin basıyor ve 9 yaşama ölüyor evin içinde, 9 dirilik ölüyor. İstanbul’un göbeğinde yıllarca yönettiğiniz, rantını yediğiniz İstanbul’da, çıyanlık ettiğiniz İstanbul’üstelik tıpkısı dominant baskını oluyor, içindeki karı emekçilerle gelişigüzel mecmu 31 gönül ölüyor. Nerede ölüyor? Servis aracının süresince, selin içerisinde ölüyor.

“RASTGELE YIL YÜZLERCE YAVRU VE ZIHAYAT BOĞULUYOR. YÜZ KERE OKULLARA YÜZME DERSİ KONULMASI İÇİN TEKLİF VERDİK”

Her yıl insanlar boğularak ölüyor. Yaz mevsimi gelince gençlerimiz, çocuklarımız ölüyor ülkeyi yönetenler her sene bu ölümleri izlemeye devam ediyor. Bu sene takkadak Adana’birlikte 28 gencimiz boğularak camit, sabık yıl 90 güç boğularak durgun. Münasebet? İnsanlar dünyanın sair ülkelerinde sebep boğularak ölmüyor? Zira sair ülkeler tedbir alıyor. Ne yapıyor? Saylav olduğum günden beri kanun teklifi veriyorum, okullarda yüzme dersi sınırlı kılınsın diye ama bu görmezden geliniyor ve maalesef bu yüzme kursları verilmediği amacıyla gençlerimiz ölüyor. Şunu söyleyeyim gelecek yıl bile ölmeye bitmeme edecek amma bilin ki ati sene ilkokullarda yüzme dersi vabeste olacak. Zahir olsa sizin çocuklarınızı havuzlu villada oturuyor, lacerem olsa sizinkiler havuzun karşısında kırmızılık şekeri çekerek oturuyorlar, geda alperen sizin umurunuzda değil.

“6 YILDA 104 KİŞİ MAGANDA KURŞUNUYLA HAYATINI KAYBETTİ”

Gelişigüzel yıl maganda kurşunuyla insanlar katlediliyor. Son şeş yılda 104 herif katledilmiş. evet bu dünyanın rastgele ülkesinde olsa ayrımsız cezalandırılır; bu işe tedarik almayan, o silaha onay veren evet bile vermeyen kayırıcı cezalandırılır ama bizde hangi tedarik var ne ukubet var. Yine yeri gelmişken söyleyeyim, bu bireysel silahlanmaya karşı toplum adına, Türkiye olarak hep gelişigüzel cebin durmalıyız ve bu bireysel silahlanma konusuna bilcümle bu arada tedarik almalıyız. Düğünlerde, maçlarda zırh havaya sıkılıyor, balkonda çayını içen zinde ölüyor.

“KAZANCI BEDİH’İ SOBADAN SIZAN GAZDAN KAYBETTİK. BU HEPİMİZİN UTANCIDIR”

Siz on paralık dünyanın tek ülkesinde yoksulluktan gaz bağlatamadığı üzere soba gazından, sobadan zehirlenip ölen âdem duydunuz mu ya? Bakın, anca tıpkısı devlet düşünün ki, Kazancı Bedih, Türkiye’nin arz yüce seslerinden birisi. Ateşçi Bedih ve eşi kuşkusuz öldü biliyor musunuz? Kazancı Bedih ve eşi sobadan sızan gazla, karbondioksitle öldü. Bu üstelik hepimizin, herkesin utancıdır, yer haddinden fazla bile ülkeyi yönetenlerin utancıdır. Yaz gelince insanlarımız ferahlamak amacıyla ölüyor, kış gelince insanlarımız müptela olmak amacıyla ölüyor.

“12 KIZ ÇOCUĞU YANARAK CAN VERDİ”

Öyle aynı mevki yarattınız kim tıpkısı taraftan tıpkısı kadro zenginleşiyor, değişik taraftan toplumun açık kesimleri yoksullaşmaya devam ediyor. Anca tıpkı eş tipi yarattınız ki maalesef sonraları zengin olan, hızlı ensesi kalın olan, kırmızılık şekeri çekici, aşırı arabalara binen tıpkı toyluk yarattınız. Bu ülkede maalesef fukara fukara çocukları okusun diye yurda verilir, 21’inci yüzyılda 12 fukara alperen çocuğu cayır cayır yanarak ölüyor. Maalesef hangi ceza var ne hazırlık var; ayrımsız birlikte olmayan bir madde daha var: Ülkeyi yönetenlerde vicdan namevcut.

“TÜİK’E GÖRE NEDENİ BİLİNMEYEN 25 BİN AHIRET YOLCULUĞU VAR”

Sirkeci’birlikte arabalı vapur vapurdan denize düşen araçtan 6,5 yaşındaki Kraliçe ile anneannesi öldü. Kütahya’de suçu vakit kaybetmeden yolda çapmak olan canlılık çarpmasında sonucunda 17 yaşında Karakulak Pekuslu ölüyor, düzme bade dolayısıyla yılda 500 herif ölüyor. Ulu Şeker’le alay malay 2015 yılında Samatya Hastanesine gittik, inanamadık; benzeri anda 45 sevimli cansız. TÜİK diyor kim; ‘Nedeni adsız 25.541 ölüm var, 25.541; ilçe sonucu zehirlenme zımnında ölen hayat sayısı 689, kaza sonucu tedenni zımnında ölen gönül sayısı 3.220.’ Düzme alkolden 500 kişi ölüyor. Soylu’nun önergeye verdiği yanıta göre 2015-2022 yılları arasında 108.905 vatandaş zehirlenmiş.

“TÜRKİYE’NİN ERZEL ‘TUHAF ÖLÜMLER ÜLKESİ’ BUNUN BIRLIKTE YÖNETİCİSİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

İstanbul’un kudretli Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun yönettiği İstanbul’da, tek metrobüs çarpışınca sizin taraftar iletişim araçları ne yapıyor? ‘İmamoğlu kaymakamlık yaptı’ diyor. Evet bu saydığım ölümlerin sorumlusu ki? Sizsiniz. Siz bakir kabahatli bulabilirsiniz, diyebilirsiniz kim: ‘Bizim günahımız bulunmayan, Almaç yaptı.’ Maşallah, manipülasyonda, algıda sizin elinize akarsu dökecek benzeri siyasal cereyan mevrut değil. Bunun sorumlusu sizsiniz. Aynı ülkenin kalitesi, gelişmişliği insanların ölümüyle ölçülür ve maalesef, yirmi yıldan beri ülkeyi getirdiğiniz nitelik bu. Türkiye’nin adı ‘tuhaf ölümler ülkesi’ bunun bile yöneticisi Recep Tayyip Erdoğan.”

Share: