İstanbul’da “Zelzele Yadigâr, Çök-Düzen-Tutun Boşaltma Tatbikatı”

İstanbul AFAD Eğitim Bilimi Merkezi’nde, Türkiye genelinde yapılan “Zelzele Anı, Çök-Sıra-Tutun Boşaltma Tatbikatı” kapsamında dönem boyu etkinlikler düzenlendi.

???????12 Son Teşrin 1999 Düzce depreminin sene dönümü zımnında cümle Türkiye’de İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Müstacel Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda hareket tatbikatı yapıldı.

İstanbul Bakırköy’deki AFAD Eğitim Merkezi’nde bile zaman boyu depreme tedarik eğitimleri ve tatbikat çalışmaları gerçekleştirildi.

AFAD kontrol-kurtarma araçlarının sergilenmesinin arkası sıra taharri-kurtarma ekiplerinin muarefe ve kaynaşmaları sağlandı.

Daha sonradan AFAD gönüllülerinin katılımıyla bilgi yarışması yapıldı.

Düzce depreminin meydana geldiği saat 18.57’de sirenlerin çalmasıyla, bilcümle Türkiye’bile olduğu kabilinden İstanbul Bakırköy’deki AFAD Eğitim Bilimi Merkezi’nde da “Çök-Tertibat-Tutun” tatbikatı yapıldı.

AFAD Risk Bölümü Tılsım Ofis Başkanı Gökhan Yılmayan ve AFAD Riziko Tenkis Planları Daire Başkanı Arslan Mehmet Ateşin ile AFAD İstanbul İl Eğitim Idarehane Müdürü Tezcan Buçan dahi programa katıldı.

Gökhan Yılmayan, tatbikat öncesi yaptığı açıklamada, “12 Teşrinisani 1999’de Düzce’de gerçekleşen 30 saniyelik hareket nedeniyle bu tatbikatın süresi dahi 30 saniye olarak öngörüldü.” dedi.

Arslan Mehmet Ateşin dahi zelzele simultane çök-katakulli-tutun hareketinin önemine dikkati çekti.

İzmir depreminde tamamen çöken 7 bükülmüş binanın enkazından tıpkısı kadını üç çocuğuyla gelişigüzel çalışkan kendisine çıkardıklarını anlatan Ateşli, “Orada tıpkısı sağlam koltuğun tavanı tuttuğunu ve etrafında açık düz bıraktığını birebir gördük. Biz o aileyi, o koltuğun etrafında oluşan yaşam alanından çıkardık. Öte yandan, ayrıksı ayrımsız binada ayrımsız öz olmadığı halde camdan atlayan insanlar vardı. Sarsıntı olduğunu anladığımızda yapacağımız yegâne madde çök-fent-tutun. Bunu öğretmeliyiz. Evimizde, etrafımızda, çocuklarımıza, iş durumunda arkadaşlarımıza anlatmalıyız.” diye niteleyerek konuştu.

Tatbikatın peşi sıra ekiplere teşekkürname eden AFAD İstanbul İl Eğitim Idarehane Müdürü Buçan birlikte “Sizden bir tane ricam, bu uygulamayı aileleriniz, eşiniz, dostunuz, komşularınızla de kabullenmek, kıyamet farkındalığını toplumun tam kesimine aksettirmek.” dedi.

Share: