İstanbul’da Şeyh Zayed Anadan Görme Oyunlar Şenliği düzenlendi

Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, çocukların ülkenin istikbali, bugünü ve yarını olduğunu belirterek, “Bugün karı beraberinde sosyoekonomik bindi verdiğimiz bala sayımız 150 bini geçmiştir.” dedi.

Bahçelievler Şeyh Zayed Yavru Dulda Vakfı ile Yavru Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu, “Şeyh Zayed Geleneksel Oyunlar Şenliği” düzenledi.

Ergüneş, etkinlikte yaptığı konuşmada, bu şenlikle sulh ve kardeşliğin yansımasını gördüklerini ifade ederek, “‘Kendi kültürünü, tarihini bilmeyen geleceğini de inşa edemez.’ sözüne binaen tığ hars ve tarihimizi inşa etmeye bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Ergüneş, “Bizim medeniyetimizde insan, eşrefi mahlukattır. İnsan onuruna yerinde muameleyi doğruluk porte. İnsana bu bilinçle yaklaştığınızda çok elan müspet neticeler almamız kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

Hayatın bütün alanlarında bütüncül bire bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu kaydeden Ergüneş, “Anadan Görme değerlerimize yan veren öncü torunlar vardır. Öncü kuşakların yeryüzü esas özellikleri iri rüyaların, nazik iddiaların ve âdemiyet çapında büyük hayallerin sahibi olmalarıdır. Tahayyül ettikleri dünyada hep insanlığa saha vardır.” şeklinde konuştu.

Avangart kuşakların medeniyetleri hem kuran hem konumlandıran hem de esirgeyici kişiler olduğuna işaret eden Ergüneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar Batı’da aydın ve akademisyenlerdir. Bizde ise vukuf yolculuğuna çıkan alimler, bulma yolculuğunu eden arifler ve olma yolculuğunu yapan vukuf ehli insanlardır. Zaman buradaki çocuklarımızla alay malay avangart torunlar olma yönünde aşama atmaktayız. Aynı çocuğun insana saf yetenekleri kazanması, kişiliğini oluşturması ve toplumsallaşması, yaşadığını içtimai çevreden aldığı tepkilerle süreç içerisinde gerçekleşir. Bu sürecin gerçekleşmesi için insanoğlunun bin yıllardır kuşaktan kuşağa aktardığı yaşantılar yer alır. İnançları, gelenekleri, görenekleri kısacası maddesel ve manevi ekin değerleri toplumumuzun, günümüzün toplumlarını oluşturur. ‘Gelenek’ buyurmak tıpkısı bakıma geleceğe öncülük etmek, ‘kültürel kod’ demektir. İnanıyorum ki nadir gençlerimizle gelişigüzel önceki değerlerimizi bugüne nakil gayretimiz parasız kalmayacaktır.”

Nezaret adına gerçekleştirdikleri hizmetlerin odağında ailenin olduğunu vurgulayan Ergüneş, “Eş cıvıl cıvıl olursa Türkiye dahi ateş parçası tamam. Bunun bilinciyle debi ediyoruz. Eş, bala, özürlü ve buğulu, martir yakını ve gazilerimiz girmek üzere gelişigüzel sorunu familya yanı sıra destek programları ile çözüme kavuşturuyoruz. Nasıl aileyi çokça henüz manidar kılan çocuklarımızdır. Çocuklar, bizim istikbalimiz, bugünümüz hem üstelik yarınımızdır.” diye konuştu.

Ergüneş, çocuklara yönelik eğitimsel, toplumsal, sportif ve kültürel birçok programı uygulamaya koyduklarını ifade ederek, “Çocuklarımız üzere bildirme bereketli ortamın ev ortamı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden önceliğimiz korunması müstelzim evlatlarımızın rüçhan adına sülale birlikte bakımını desteklemektir. Bugün familya birlikte sosyoekonomik bindi verdiğimiz bala sayımız 150 bini geçmiştir.” dedi.

“Abu Dabi ve Ankara, kuma insancasına mücahede ve üstün değerler etrafında ayrımsız araya geldi”

Bir Arap Emirlikleri’nin (BAE) Ankara Büyükelçisi Saeed Aldatma-Dhaheri da Türkiye ile BAE’nin kuma insanca mücahede ve yüksek değerler etrafında tıpkı araya geldiğini belirtti.

İki mevki ve halkı aynı araya getiren dinamik tarihi ilişkilere değinen Dhaheri, “Abu Dabi ve Ankara, kuma insani emek ve üstün değerler etrafında bire bir araya geldi. Anca kim iki ülke lehçe ve uluslararası insancasına çalışmada alem haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Yüzlerce çocuğu mutlu fail bu etkinlikten alım duyduğunu belirten Dhaheri, BAE’nin vefat eden Ululuk Başkanı Şeyh Zayid’in, toplumların kalkınması ve milletler mensur etmenin temeli olan çocuklara hususi ehemmiyet verdiğini söyledi.

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu (ÇOSKF) Başkanı Mehmet Bahtiyar de çocuklara hitaben yaptığı konuşmada, yılbaşı bakımından baş bezi kapmaca ve seksek kabilinden oyunların olduğu Anadan Görme Yavru Oyunları Ligi’ni düzenleyeceklerini anlattı.

Bahtiyar, 8,10,12 gözyaşı grupları arasında kurdukları 10 takımın katıldığı şampiyonanın ayrımsız kamer süreceğini ve sonunda olimpiyatlarda de sıfır madalyalar vereceklerini söyledi.

Share: