İSTANBUL-‘ULUSLARARASI ASTRONOMİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uluslararası Gök Bilimi Birliği Heyet Eğitimi Ofisi (IAU OAE) destekli Yıldız Bilimi Eğitimi Çalıştayı, İstanbul Ekin Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Öğretmenler amacıyla evvel uluslararası musaddak çalıştayı düzenlediklerini tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül F. Yelkenci, ‘Çalıştayımız, Arsıulusal Gök Bilimi Birliği aracılığıyla dünyada çokça birkaç onaylanan projelerden biri oldu’ dedi.

İlköğretimde beş ve ortaokul öğretmenlerini ve eğitimcilerin katılımına kategorik olan çalıştay üniversitenin Malumat Edebiyat Fakültesi Hikmet Bölümü aracılığıyla düzenlendi. Türk Heyet Derneği (TAD), AstroBilgi ekibi ile yurt içi ve yetersiz dışından üzerine bilirkişi araştırmacıların akademik desteği ile planlı çalıştay ile eğitimcilerin müfredattaki yıldız bilimi konularını öğrencilerine daha ferah aktarabilmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için esas astronomi bilgilerinin kılgısal kendisine aktarılması amaçlandı.

Uluslararası Astronomi Birliği Heyet Eğitimi Ofisi (IAU OAE) İtalya Merkezi Müdürü Stefano Sandrelli online katılacağı etkinlikte Merkezin Müdür Yardımcısı Tutarak Ricciardi ve Stefania Varano karşı karşıya eğitimler yöneltmek için Türkiye’ye mihman oldu.

‘ULUSLARARASI SERTİFİKA ALMIŞ OLACAKLAR’

Üniversitede Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül F. Yelkenci, ‘Daha haddinden fazla 5-6-7 ve 8’inci sınıfa giren fen bilgisi öğretmenlerini erek aldık. Esasen birlikte çalışan her çeşit eğitimciye sarih oldu. 320 ye kadar başvurumuz oldu. Türkiye’nin gelişigüzel yerinden öğretmenlerimiz geldi. Çalıştayımız tıpkı zamanında arsıulusal astronomi birliği vasıtasıyla onaylandı. Arsıulusal musaddak düzentileme kendisine bu çalıştay önceki oldu. Şu temel büyüklüğünde 4 binden aşkın öğretmene eğitim bilimi verdik. Fakat bugün burada uluslararası niteliği kazandırmış olduğumuz amacıyla seviniyoruz. Zira sertifikalarını da uluslararası yerine alacaklar’ dedi.

‘ÖĞRENCİLERİNİN SORULARINI ASUDE CEVAPLAYABİLSİNLER’

Teleskoplarla rasat ve işlik çalışması yapacaklarını belirten Yelkenci şunları söyledi:

‘Sadece ibret değil kılgısal yetişek da olacak. Asıl astronomik konularını anlatacağız. Yani ‘gökyüzünü nasıl görüyoruz, gökyüzündeki cisimleri zahir algılıyoruz, ölçüyoruz, yıldızlar pekâlâ oluşuyor” bu konulara değineceğiz. Güneşten, üstündeki lekelerden bahsedeceğiz. Bu aralar çok aktif olan feza araştırmalarından bahsedeceğiz. Eskimemiş uzay çalışmalarını konuşacağız. Öğretmenlerimiz öğrencilerinin sorularını cevaplayabilir nitelikte olsun istiyoruz.?

‘ARDAHAN’DAN İSTANBUL’A ÇALIŞTAY İÇİN GELDİM’

Çalıştay için Ardahan’dan İstanbul’a mevrut Olgun Bilgisi Öğretmeni Esra Işıklı, ‘İnternetten yıldız bilimi ile ait araştırı yaptığımda böyle ayrımsız çalıştay olduğunu ayırt ettim. Başvuru yaptım. Hakeza aynı çalıştay düzenlendiği için çokça müteşekkirim. Zira öğretmen. Öğretmenlerinin bu konuda eksikliklerinin olduğunu ve kendilerini geliştirmeleri gerektirdiğini düşünüyorum. Buradaki etkinliklerin ben ve benim kadar ayrıksı ilişik öğretmenlere çokça çokça hayır olacağına eminim’ açıklamasını yaptı.

‘KÜÇÜK ŞEHİRLERDE İMKANLAR KISITLI’

Işıklı sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Ardahan’a döndüğümde 25 Ekim’birlikte modüler güneş tutulması gerçekleşecek. Öğrencilerime müşahede yaptırmak istiyorum. Bizim okulumuzda teleskobumuz bile mevcut. Oldukça yetişek alıp öğrenip çocuklarımla birlikte sarılmak istiyorum. Öğrencilerim astronomiye haddinden fazla bağlam duyuyor, merak ediyorlar. Büyükşehir dışındaki yerlerde ise imkanlar daha birkaç. Oralarda da bu tuhaf çalıştayların düzenlenmesini isteriz.’

Share: