İstanbul güne yağmurla başladı! Meteoroloji’den 20 devlet için soluk, 4 devlet amacıyla turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yoluyla yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak devlet genelinde hava sıcaklıkları düşüyor. Serin ve yağışlı havanın etkisi altına giren yurtta zaman ve erte gelgel sıcaklıkları hissedilir derecede düşecek, şimal ve bağırsak kesimlerde 2 ila 8 aşama azalacak.

24 İL İÇİN UYARI YAYINLANDI

Bununla alay malay 24 yer amacıyla sarı ve turuncu kodlu uyarma yapıldı. Zerrin kodlu uyarılan şehirler; Adana, Artvin, Bursa, Giresun, Hatay, Mersin, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, K. Maraş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Yozgat, Yalova ve Osmaniye namına sıralandı. Bartın, Sakarya, Zonguldak ve Düzce için ise turuncu kodlu ikaz yapıldı.

SARI RENKLİ UYARI NEDİR?

Zerrin, havada “potansiyel nâr durumu”na belen ediyor. Tutum edilen meteorolojik olay sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek işler üzerine titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.

TURUNCU KODLU UYARI NEDİR?

Hava durumunun kısık olduğjnu belirtir. Oranlama edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çokça müdebbir olmalı, aktüel meteorolojik şartlar ve tahminler strateji edilmelidir.

İSTANBUL’DA SICAKLIK 16 DERECEYE KADAR DÜŞECEK

İstanbul ise güne yağışla başladı. Kentte bugün ve ferda albeni sıcaklıklarının 16 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Ankara ve İç Anadolu’da birlikte ayaz deli dolu olacak. Karadeniz’in faziletkâr kısımlarında ise bulaşık kar görülebilir.Share: