İstanbul Celal Tiyatroları kullanılmamış sezona açık repertuvarla başladı

İstanbul Oran Tiyatroları (DT) sezonun önce prömiyerini bu akşam gerçekleşecek “Giysi Kişot’un Maceraları” eseriyle yapıyor.

Bakir sezona ilişik AA muhabirine açıklamada kâin İstanbul Ululuk Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu, geçen yıldan bitmeme eden 38 çıngı baziçe olduğunu, kullanılmamış oyunlarla bu sayının sezon sonuna kadar artacağını belirterek, “Sıradan hamile aynı deneyim. Tahminî on baziçe elan ekleyeceğiz bunlara. Bundan Sonra pandeminin birlikte etkisinden kurtularak daha cıvıl cıvıl ve balaban prodüksiyonlara yöneldik.” dedi.

Karslıoğlu, Tarıq Ali’nin yazdığı, Nurullah Tuncel’in yönettiği “Külot Kişot’un Yıpranmamış Maceraları” isimli eserin Mecidiyeköy Şişman Sahne’bile gösterileceğini aktararak, oyunun Avrupa’nın Müslümanlara, çingenelere, bizatihi olmayanlara nasıl yaklaştığını ve sergilenen vabeste ırkçılığı anlatan enteresan ayrımsız kitap olduğunu dile getirdi.

“Tıpkısı Ruhun Hikayesi” ünlü tek yabanlık oyunun bile bu zaman sahnelenecek önce eserlerden olduğunu belirten Karslıoğlu, şu bilgiler verdi:

“7 Eş müzikali var. Süprizi öncelikle söyleyim. Ülker Operası Sahnesi’ni ayda bir hafta kullanmaya başlıyoruz İstanbul DT namına. Bu bizim amacıyla çok oylumlu bir şeydi, yer büyük hayallerimizden biriydi. İstanbul DT’birlikte dirayetli olduğumdan beri benim da arz nazik hayallerimden biri; tıpkısı Kadıköylü olarak, Süreyya operasında İstanbul DT’nin düzlük almasıydı. Bu sene bu gerçekleşiyor. Temas ayın geçmiş haftası, Süreyya operasında tıpkısı müzikli oyunumuzu oynayacağız. Ayrıca oraya bile makul namına tıpkısı müzikal çalışmaya başlıyoruz; Tango Pera. Dimdik çalışmaları devam ediyor. Merhum Ragıp Ertuğrul’un yazdığı aynı müzikal. Müziklerini Belgit ve Gökhan Şeşen kardeşler yapıyor. Müzikleri hazırlanıyor. Iri ihtimalle ev kocaoğlan kabilinden sahnelenecek.”

Rumuz Goncagül, İstanbul’dahi sahnelenecek

Kubilay Karslıoğlu, kendisinin yönettiği, Bertolt Brecht’in “Kafkas Tebeşir Dairesi” adlı eserin da hazırlıklarına başlandığını, 4 Kasım’dahi izleyiciyle buluşacağını söyledi.

Bakir yazarların oyunlarına de repertuvarda meydan verdiklerinin altını çizen Karslıoğlu, “Gökhan Kocaoğlu’nun yöneteceği, ‘Bence Gaddar Öldürdü’ adlı güldürü oyunu, Kurtcebe Turgul’un yazdığı tıpkı romandan yine kendisinin oyunlaştırdığı aynı iz. Bunlar DT sahnelerinde dünya prömiyerleri yapacak.” ifadelerini kullandı.

Karslıoğlu, repertuvarda alışılmış tıpkısı Türk eserine birlikte düzlük yöneltmek istediklerine dikkati çekerek, Oktay Arayıcı’nın unutulmaz eseri “Simge Goncagül”nam Timur Selçuk’un müzikleri ve Utku Algöz rejisiyle sahneleneceğini kaydetti.

İstanbul Fehamet Opera ve Balesi (İDOB) ile AKM’dahi iki kurumun sanatçılarının bu arada hayalet alacağı benzeri müzikal üstünde çalıştıklarını sözlerine ekleyen Karslıoğu, “AKM bize haddinden fazla büyük bir ivme, balaban bire bir cevvaliyet kazandırdı. (İDOB ile) Yine bire bir araya gelmeye başladık. Imdi aynı mekanları paylaşıyoruz. Katıksız kendisine bir araya gelince da kuma proje reprodüksiyon isteğimiz oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Civan Canova’nın aynı oyunu mevsim süresince izleyiciyle buluşacak

Kubilay Karslıoğlu, ağustos ayında yaşamını yitiren Civan Canova üzere bile sanatçının bir oyununu sahneleyeceklerini dile getirdi.

Canova’nın haddinden fazla gür bir tiyatrocu olduğunun altını çizen Karslıoğlu, şunları söyledi:

“İyi bire bir baziçe yazarı, çokça dolgunca tıpkısı aktör, çokça dolgunca aynı ressamdan bahsediyorum. Bizde dahi oyunları oynanmış, edebi kurulumuzdan önceki sağlam çok oyunu var. Biz yeniden ona sevgimizi izah etmek üzere ayrımsız oyununu ihanet etmek istiyoruz. Hangi oyununu oynayacağımıza karar vermedik amma mukavim haddinden fazla domuzuna oyunu var. Onlardan birini seçeceğiz ve bu sene katiyen Civan’ın bir oyunu İstanbul DT’de oynayacak.”

Karslıoğlu, mevsim süresince kısaca 15 oyunun daha repertuvara ekleneceğine işaret ederek, 50’nin üzerinde oyunun seyirciyle buluşacağını dile getirdi.

Kültür Yolu Festivalleri’ne, İstanbul DT’nin oyunlarıyla katılacağını dile getiren Karslıoğlu, Diyarbakır’dahi Ahi Kaplanoğlu’nun yönettiği “Sulu Zırtlak” oyununun, Ankara’de “Alyoşa” ve “Seneye Zaman” oyunlarının, Çanakkale’de ise bir yavru oyunu ile sürpriz bir etkinlikle festivalde düz alacaklarını aktardı.

Kubilay Karslıoğlu, salgının etkileri dolayısıyla az buçuk endişeli başladıkları eski sezonu yüzdelik 80 dolulukla tamamladıklarını, mevsim süresince birçok kez turne programına üstelik katıldıklarını söyledi.

Share: