Isparta’da örgensel tarımın olmazsa olmazı solucan gübresi

Isparta’nın Deregümü köyünde üretilen solucanlardan çıkarılan ve uzvi tarımda mefret yere sahip olan gübrenin kilosu 3 ile 6 liradan satılıyor. Köyde gelecek yıl 6 mahiye sezonda 200 titrem tezek çıkarılması hedefleniyor.

Domates, karanfil, üzüm üretimiyle tarımda öne sâdır Deregümü köyünde solucan gübresi üretimiyle organik tarıma büyük destek sağlanıyor. Köyde kestirmece 6 yıldır örgensel solucan gübresi üreten müteşebbis, Sarp Hanoğlu (46) ” Biz burada kırmızı Kaliforniya solucanının dokuz ırkından biri olan Eisenia Foetida solucanından uzvi gübre elde ediyoruz. Bu gübreyi tarımın tamamında nebat beslemede ve dikiminde kullanıyoruz. Kendi bölgemizde alelhusus domates ve karanfil dikiminde kullanıyoruz. Sezonuna bakarak yaz ve şita sezonu yerine iki ahit satışı oluyor. Yaz sezonunda alelhusus fideciler domates ve karanfil dikiminde 25 kilogramlık gübreyi 400 fidede kullanabiliyor. Bu şekilde kullanımında sektörde maliyeti az çok düşüren tıpkısı kitap” dedi.

“Yılda sekiz hatim getirisi olan bire bir hayvan”

Solucan gübresinin organik tarımda koskocaman tıpkı yere ehil olduğunu dile getiren yetiştirici Hanoğlu “üretime başladığınız andan itibaren yatırımınızı üç ayda 1-2 ikmal tezyit etmek kanalıyla toplamda sekiz hatim artış sağlayabiliyorsunuz. Biricik 6 metrelik bire bir havuzla başladığım tesisimde şu anda 40’a mail havuzum var ve çoğalımı yıldan yıla artıyor. Size tek şekilde sevgili çıkartmayan 4-5 milyonun üstünde solucanımız var ve bize layenkati üretim yapıyorlar” dedi. Ürünün kullanılması halinde şeş mahiye sezonda bilcümle arazi beslemesini sağlayabildiklerini dile getiren müstahsil “dikme dikimlerinde fidanın kırkyıllık alması gereken besinlerin hepsini sağlayabiliyoruz. Canlı hakikat seçkin zaman etkili yemiş demektir. O yüzden bu gücü koymak için uzvi tarımda solucan gübresi olmazsa olmazlardandır” diye niteleyerek belirtti.

Kilosu 3 ile 6 TL ortada satılan solucan gübresi tarım sektöründe çiftçilere ciddi oranda kar sağlıyor.

Solucanların beslemesini yüzde yetmiş oranında idrarından arındırılmış büyükbaş hayvan dışkısı yüzde otuz oranında örgensel maddelerle sağladığını belirten üretici “özellikle hayvan dışkısını alacağımız zaman neşelilik üretiminde kullanılan tıpkı zamanda seksen derecenin üstüne hamiş olan faaliyet istihsal tesislerinden alınan gübrelerle sağlıyoruz. Katıksız kendisine bire bir efsanevi dışkısının solucan maması namına kullanılması ve konusunda gine doğaya dönüştürülmesi inanılmaz benzeri olay” dedi.

“Köyümüzden 200 titrem solucan gübresi elde etmeyi hedefliyoruz”

Solucan gübresinin köye katkılarından bahseden Deregümü muhtarı Mürtefi Toprakçı “bilindiği için Deregümü köyü tarımda öne çıkıyor. Karanfil, üzüm, domates ve bağcılığın yanı sıra daha çok köyümüzde solucan gübresi tesisleri çoğalmaya başlamıştır. Köyümüzde sekiz sayı solucan gübresi istihsal çiftliğimiz bulunmaktadır. Geçen yıl 100 titrem civarında ürettiğimiz gübreyi bu sene, 160 ton civarında üretiyoruz bu herhangi bir geçen yıl artmaktadır. Solucan gübresi eksantrik bölgelerde anılırken şimdi yalnız Deregümü köyünde anılır oldu bu de bizleri haddinden fazla mutlu ediyor. Solucan gübresini domates ve karanfilde kullanıyoruz bizlere maddi açıdan ayrımsız girdi sağlarken tıpkı zamanda kaliteli ürünler ortaya çıkarıyoruz. Gelecek sene köyümüzden 200 titrem solucan gübresi elde etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. – ISPARTA

Share: