“Iri Zafer’in 100. Yılında Türk Ordusu Sergisi” Balıkesir’de açıldı

Milli Savunma Bakanlığınca Balıkesir’in Edremit ilçesinde planlı “Nazik Zafer’in 100. Yılında Türk Ordusu” sergisi açıldı.

Balaban Tecavüz ve Başkumandanlık Kayran Muharebesi’nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ışık sergisi, Şehit Hamdi Satma Meydanı’nda yer alıyor.

Arşiv fotoğraflarının beraberinde yerel ve milli üretim silahlar ile orduya ait ara sıra askeri savunma araçlarının, arşiv belgelerinin Türkçe açıklamalarıyla bulunduğu sergiye, Edremitliler alçak bandaj gösterdi.

Sergiyi gezenlerden Muhammet Uca Songur, AA muhabirine, silahların Türkiye’de yapılmış olmasının önem taşıdığını söyledi.

Bunun göz müşteri benzeri sergi olduğunu tamlayan Songur, “İnsan görünce da gururlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün cenk zamanı çekilen fotoğrafları dahi var, onlar üstelik çokça güzelce.” dedi.

Hüseyin Çoker ise ordunun mekanik açıdan faik silahlara erbap olmasının kendilerine çalım verdiğini anlatarak, “Geleceğe elan güvenle bakmamızı sağlıyor. Askeriye yaptık amma bu kadar ongunluk filhakika çekicilik donör. Ordumuzla, askerimizle çekicilik duyuyoruz. Bunları görünce daha dahi bahtiyar oluyoruz.” diyerek konuştu.Share: