Iri Taarruz’un 100. sene dönümü kutlamaları başladı

Büyük Taarruz’un 100. sene dönümü kutlamaları, Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesindeki Atatürk Evi’nin önünde planlı törenle başladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, törende yaptığı konuşmada, Atatürk Evi’nde halas planlarının pekâlâ yapıldığını anlattıklarını söyledi. 100 sene geçmiş Türkiye’nin Anadolu’ya hapsedilmek istendiğini hatırlatan Oktay, “Bizi mahkum kılmak isterlerse istesinler aha burada Şuhut’ta gördüğünüz binada sadece 3 odada yapılan planlar. İnanç sağlam olursa hangi yazmak istediğinizden emin olursanız şayet kim özgürlüğünüze, hürriyetinize intihal ayrımsız kavim olursanız imkanlar sizindir. Allah’a, kendinize, milletinize inanırsanız ordunuzla ayrımsız ve beraber olursanız önünüzde tek kimse duramaz.” dedi.

Şuhut’ta yapılan planları 100 yıl sonradan tıpkı akşam, tıpkısı saatlerde İstiklal Marşı ile haykırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını vurgulayan Oktay, şöyle konuştu:

“Elbette Çanakkale geçilmez demişsek Kocatepe’nin de aşılmaz olduğunu, Dumlupınar’ın de geçilmez olduğunu ve İzmir’in üstelik barınılmaz olduğunu izhar etmek için Şuhut’tayız. 100 yılın geçmesi hiçbir şey ifade etmez bize. Tığ yüzlerce almanak benzeri milletin, tıpkısı medeniyetin torunlarıyız. İşte bugün Malazgirt’teyiz nasıl ki 1071’bile girmişsek pekâlâ kim 100 sene evvel buradan Çanakkale’de, Sakarya’da benzeri şekilde geçilmez demişiz. 100 sene sonrada bire bir şeyi haykırıyoruz. Türkiye’ye, Türk milletine ne gömleği biçmek isterlerse istesinler, arkalarında kimler olursa olsun, kime güvenirlerse güvensinler, biz bize güveniyoruz. Biz size güveniyoruz, siz bize güveniyorsunuz. Başkomutanımızla lacerem 100 yıl evvel başladıysak zaman bile Malazgirt’te Ahlat’ta başkomutanımızla tekrar Şuhut’ta aynı kararlılıkla geleceğe yürümeye, değme kalem haritaları parçalamaya yeminliyiz.”

“Çok elan ümranlı, haddinden fazla henüz dallı güllü dimdik duran tıpkı Türkiye var”

Oktay, “Ne beğenmek isterlerse istesinler, lacerem ki güzeşte Akdeniz’de, Ege’da denize döktük. Şayet ki bugün birilerinin bambaşka bire bir niyeti varsa onları bilsinler kim 100 sene sonraları değişen hiç tıpkı husus bulunmayan. Mütebeddil bir tane benzeri öz var çokça daha gelişmiş, haddinden fazla elan ruhlu sağlıklı duran benzeri Türkiye var. Savunma sanayisiyle, ordusuyla, milletiyle hainlerden da arı sili olmuş yerine geleceğe yürüyecek aynı Türkiye var.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin beher metrekaresinde, her bir santimetrekaresinde işlek 85 milyon kişiyle birlikte ruhun aynı ruh olduğunu vurgulayan Oktay, şunları kaydetti:

“Şuhut’ta bu akşam ne ruh varsa bilin kim Çanakkale’da, İzmir’bile, Sakarya’birlikte, Malazgirt’te, Ahlat’ta üstelik o ruh var. Doğusunda, batısında, güneyinde, kuzeyinde bile o ruh var. Bizi test etmek isteyenler varsa Şuhut’a baksınlar, Afyonkarahisar’a baksınlar. Kahramanlar diyarını kabul etmek istiyorlarsa buraya baksınlar.”

Share: