İngiltere’nin “Gitmeyin” uyarısı yaptığı ilimizdeki konsere 20 bin hayat katıldı

Şırnak Valiliği ve Şırnak Belediyesi organizasyonuyla yapılan Şırnak Firez Şöleni Konserleri’nde mazi şeb binlerce kişinin katıldığı dinleti düzenlendi.

Şırnak Üniversitesi yerleşkesindeki futbol sahasındaki etkinliğe Şırnak Valisi Osman Bilimci, Belediye Reisi Mehmet Yarka, Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, İl Güvenlik Müdürü Cemal Dalman ve 20 bin kişi katıldı. Etkinlikte Şırnaklı dengbejler, evcil şarkıcı ve sosyal medya fenomeni Tıvorlu İsmail ile hanende Alişan sahneye daha çok. Alişan ile Tıvorlu İsmail, konserde düet yaptı. Şırnaklılar, konserde seslendirilen şarkılarda halay çekip eğlendi.

ŞIRNAK VALİSİ YAPILAN UYARIYI HATIRLATTI

Şırnak Valisi Osman Âlim ise İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nca sosyal medyadan 27 Eylül’de asayiş gerekçesiyle kente gidilmemesi yönünde yapılan uyarıyı hatırlatarak ailesi ve gençlerle gelişigüzel burada olduklarını söyledi.

“BURADA VARLIK VAR, BAHTIYARLIK VAR”

Bu uyarıyı yapanların amacının ülkeyi koymak olduğunu rapor fail Bilgin, “Onlar buradaki Kürt halkının dostları değil. İngilizler birlikte Almanlar dahi buraların düşmanları. Filhakika Osmanlı’dan beri buraya düşmanlık yapmışlar. Aşina 100 sene evvel bu bölgede ilkin Irak, Suriye girmek amacıyla karıştıranlar onlar. Zaman Suriye’dahi eğer 1 milyon eş ölmüşse bunun müsebbibi İngilizler, Almanlar ve Fransızlar, Amerikalılar. Burada geçim var. Bahtiyarlik var” şeklinde konuştu.

“ONLAR BİZE HADDINDEN FAZLA MADDE BORÇLULAR”

Güvenlik ile ilgili hiçbir sevgili olmadığını belirten Bilgin, “Gecenin bu saatinde insanlar bahtiyar aynı şekilde eğleniyorlar. Güvenlikle ilişkin hiçbir ülkü bulunmayan. Ego onlara şunu göstermek istiyorum; şayet onlar Londra’üstelik, Berlin’bile rahatlarsa biz bugün burada Şırnak’ta huzuru ve güvenliği sağladığımız için rahatlar. Onlar şunu unutmasınlar; Avrupa Birliği ve NATO’nun sınırları Şırnak’tan, Hakkari’den başlar ve bura güvenliyse onlar üstelik güvendedir. Şunu bilsinler ki aslında onlar, bize çokça özdek borçlular. Biz onların güvenliğini sağlıyoruz, huzurunu sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aktiflik, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Müzakere Topluluğu gösterisi ve konserlerle gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Share: