İlkokul öğrencilerinin engelliler için hazırladığı proje TEKNOFEST’te ödül aldı

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Uran ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ’e “Peyda Park Alanları Harita Uygulaması” projesi ile katılan beş 4. sınıf öğrencileri, festivalden ödülle ayrıldı.

Osmaniye Format Güneysu İlkokulu öğrencileri Berkay Dede Sünbül ve Ecrin Yanmaz’dan oluşan “A01 Güneysu Uygulayım Bilimi Çağı Çocukları” takımı, engellilerin park alanlarını yalın kat bulması üzere proje hazırladı.

Web sitesi tasarlayan dallar, sitede, 81 ildeki engelli sürücüler üzere ayrılan park yeri alanlarını gösteren haritalara meydan verdi.

Çocukların tasarladığı sitedeki haritada değme ilin üzerindeki karekod okutulduğunda o ildeki boş park yeri alanları açılıyor. Park Yeri levhasına tıkladıktan sonradan cep telefonuna mevrut konumla engelliler park alanına ulaşabiliyor.

Projeyle, TEKNOFEST 2022 kapsamında Trabzon’da düzenlenen yarışmada finale kalan “A01 Güneysu Uygulayım Bilimi Çağı Çocukları” takımı, 30 Ağustos-4 Ilkgüz tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’de “Degaje Hayat Teknolojileri Yarışması”nda ikincilik elde etti.

İlkokul 4. dershane öğrencisi Berkay Ağababa Sünbül, AA muhabirine, mânialı sürücüleri araç otopark alanlarına götürücü harita uygulaması yaptıklarını söyledi.

Projeyi yerli ve milli Deneyap Yazılım Iri ve almaç sistemiyle hazırladıklarını anlatan Sünbül, “Web sitemizin Türkiye’de ve dünyada örneği ve tıpkı bulunmamaktadır.” dedi.

TEKNOFEST’e katıldıkları amacıyla çok bahtiyar olduklarını tabir fail Sünbül, “Geldiğim amacıyla çok mutluydum. Birinci olacağımıza emindik amma ikinci olduk. Ondan bire bir zaman önce ikinci olduğumuzu açıkladılar. Çokça bahtiyar oldum. Selçuk Koca ile uçağımın olmasını ve onun üzere bilgin olmayı istiyorum.” diye konuştu.Share: