İletişim Başkanlığı’ndan Erdoğan-Putin Görüşmesine İlişkin Izah: “Putin, ‘Türkiye AB’ye Gaz Sağlamanın En Emniyetli Yolu Olabileceğini Kanıtladı’…

İletişim Başkanlığı, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Ihtişam Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesine ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Putin’in “Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine doğal gaz sevkiyatı yapıyoruz. Türkiye, Avrupa Birliği’ne doğal gaz sağlamanın yer güvenilir yolu olabileceğini kanıtladı” dediği; Erdoğan’ın birlikte ” Sinop’la ilişkin ayrımsız aşama atılabilirse bu, tabiatıyla çokça henüz ayrımlı bire bir çarpan etkisi yapacaktır. Akkuyu bizim yüzde 10 erke ihtiyacımızı karşılarken ikinci Sinop, o da ayrımsız yüzde 10 karşıladığı ahit yüzdelik 20 kabil enerji ihtiyacımızı karşılamada bu iki nükleer erke santralinin çıkaracağı patırtılı dünyada haddinden fazla haddinden fazla farklı olacaktır” ifadesini kullandığı belirtildi.

İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’dahi Rusya Federasyonu Izzet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeye ilgili bağlanmış izah yaptı. Açıklamaya göre; Novorossysk başta girmek için Rusya limanlarına yönelik Ro-Ro taşımacılığın geliştirilmesi ve Ro-Pax seferlerinin başlatılmasının düet ticarette çarpan etkisi yaratacağını tamlayan Erdoğan, şunları söyledi:

“SİNOP’LA İLGİLİ ADIM ATILABİLİRSE FARKLI BİR ÇOĞALTAN ETKİSİ YAPACAKTIR”

“Bu proses içinde Akkuyu çok haddinden fazla büyük tıpkısı girişim. Akkuyu ile ilişkin adına sizin dahi ifade ettiğiniz üzere birinci türbininin önümüzdeki yılın geçmiş yarısında filan açılması dünyada ayrımlı bir curcunalı getirecektir. beraber sizinle Sinop’u dahi konuşmuştuk. Sinop’la ait bir kadem atılabilirse bu, bittabi haddinden fazla elan ayrımlı tıpkı çoğaltan etkisi yapacaktır. Akkuyu bizim yüzde 10 enerji ihtiyacımızı karşılarken ikinci Sinop, o üstelik tıpkısı yüzdelik 10 karşıladığı zaman yüzde 20 kadar erke ihtiyacımızı karşılamada bu iki nükleer enerji santralinin çıkaracağı gürültülü dünyada çok çokça değişik olacaktır.”

Açıklamada, Erdoğan’ın hububat ve matbua nakliyle ilişkin şöyle dediği belirtildi:

“İstanbul Mutabakatı’nı güçlendirerek bitmeme ettirmemiz, Rusya hububat ve gübresinin gine tıpkı şekilde Türkiye üzerinden söylediğiniz üzere bir iki kaslı ülkelere naklini etme konusunda kararlıyız. Beş Altı mütekâmil ülkelere bu nakliyatı üzerimizden yaparız. Ayrıca ülkelerinin isimlerini bile belirlemede müşterek çalışma ortamında olabiliriz. Bizim amacıyla mütekâmil ülkelerden çokça hele yok yoksul torlak, acayip gureba ülkeleri bu proses süresince gözetmemizdir. Bunu yapmamız bile dünyada birçok dengeyi lehte çevirecektir diye niteleyerek düşünüyorum. Türkiye ile Rusya’nın bu proses zarfında atacağı adımlar inanıyorum ki galiba çevreleri erinçsiz ederken özge tarafta az gelişmiş ülkeleri bile bahtiyar edecektir. Bu konudaki kararlılığımız, arkadaşlarımızın birbirleriyle yapacakları çalışmalar bittabi çokça kocaman. Lazım Dışişleri lazım Tarım ve Orman ile Erke bakanlarımızın yapacağı icraat, bizleri haddinden fazla daha dinamik kılacaktır diyerek düşünüyorum.”

PUTİN: “AKKUYU’DA ÇALIŞMALAR PLANA BAKARAK YAPILIYOR”

Açıklamada, Putin’in görüşmedeki açıklamalarına de meydan verildi. Açıklamaya göre; Putin, şunları söyledi:

” Soçi’da vardığımız anlaşmalar uygulanıyor. Ameliye çalışmalarla uğraşan hükümetlerimiz ve işletmelerimiz, belirlenen planları gerçekleştiriyor. Bu, envestisman süreci ve Akkuyu Çekirdeksel Vahim Santrali’nin (NGS) inşaatı amacıyla üstelik geçerlidir. Icraat, plana göre yapılıyor. Alanda 20 bin birey çalışıyor. Takvime bakarak ilerliyoruz. Görünen o kim anlaşmalarımızı yerine getirebileceğiz ve santralin ilk dokunaklı ünitesini Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının 100. yılında çalıştırabileceğiz.”

“TÜRKİYE, AB’YE GAZ SAĞLAMANIN YERYÜZÜ GÜVENİLİR YOLU OLABİLECEĞİNİ KANITLADI”

Açıklamada; iki mevki arasındaki tecim hacminin hem geçen yıl hem bile bu yıl arttığı, Rusya’dan Türkiye’ye gaz ve hidrokarbür sevkiyatlarının kamu yapıldığına ilgi çeken Putin’in “Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine gaz sevkiyatı yapıyoruz. Türkiye, Avrupa Birliği’ne gaz sağlamanın yer emniyetli yolu olabileceğini kanıtladı” dediği kaydedildi. Açıklamaya göre, Türkiye’de gaz tevzi merkezi oluşturmaya hazır olduklarını dile getiren Putin, şöyle dedi:

“Bu model, vakit kaybetmeden doğal gaz sevkiyat üzere değil, fiyatının belirlenmesi amacıyla bir ortam olabilir zira fiyatlandırma konusu çokça önemlidir. Fiyatlar zaman muzlim durumda. Fiyatları, siyasallaştırmadan etraf seviyesinde düzenleyebiliriz.”

Açıklamaya göre; Putin, Ukrayna tahılıyla ilişkin anlaşmaya ilişik şunları söyledi:

“Girişimleriniz sebebiyle Ukrayna’dan tahılın aut piyasalara çıkarılmasıyla ilişik anlaşmayı uyguluyoruz fakat tahılın hala gerçekten bir kısmı genişlik zavallı ülkelere gidiyor. İstanbul anlaşması kapsamında Ukrayna tahılını düzlük ülkeler, Erdoğan’a minnettar olmalı. Mürekkep Milletler (BM), hububat programları ile ilişik sorunları çözecek.”

Share: