Ihlara Vadisi’nde balon turları yeniden başladı

Kapadokya ile özdeşleşen balon turları, Kovid-19 salgını dolayısıyla sunulan 2 yıllık aranın arkası sıra Aksaray’de yeniden başladı.

Nevşehir ve Kayseri’de yapılan balon turlarında eskimemiş rota Aksaray’a çevrilirken, dünyaca ünlü Ihlara Vadisi, Hasandağı ve Belisırma ile Selime Peri bacaları balon turlarında şişman bent görüyor.

İstanbul’dan gelen tıpkısı kol ile palavra uçuşunu başlatan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ihlara kanyonunun muamma artan güzelliğinin, Hasandağı’nın ihtişamının, Selime Katedrali’nin ve peri bacalarının eşsiz güzelliğinin tıpkısı arada görüldüğünü söyledi.

Vali Aydoğdu, 8 balon firmasının Aksaray’birlikte pervaz için cevaz aldığını belirterek, “Aksaray’üstelik apansız aşkın pervaz noktası ve yolculuk güzergahının belirlenmesi amacıyla icraat sürdürülüyor. Aksaray’ın keşfedilmeyi muntazır turizm bölgelerinde palavra turlarına katılan turistler bölgenin tarihi ve katıksız güzelliklerine hayran kalıyor. Bu noktada alelhusus 2023’ten itibaren ağır ezgi balon turları ile uçuşların artmasını bekliyoruz.” dedi.

Ihlara’da ahenkli uçuşlar önümüzdeki yıl başlıyor

Aksaray’de balon turlarının daha ilk başladığını fakat salgın dolayısıyla uçuşlara uzaklık verildiğini hatırlatan Aydoğdu, “İstanbul’dan gelen misafirlerimizle Ihlara Vadisi’nde uçuşlarımızı başlattık. Kapadokya bölgesinde Nevşehir’de, Aksaray Ihlara ile Kayseri’de uçuşlar devam ediyor. Aksaray’de ati sene henüz ahenkli tıpkı şekilde Ihlara’dan uçuşlar yapılacak. Burada kıytırık çok fena hâlde aynı görünüş var. Buranın gayrı uçuş alanlarından farkı şu, dünyanın yer büyük kanyonları arasında gösterilen Ihlara Vadisi üzerinden balon ile yolculuk ediyorsunuz. İnanılmaz dörtköşe. Bu farklılığı herkesin görmesini istiyoruz.” diyerek konuştu.

Sıcak Albeni Balon Pilotu Süleyman Karakaya bile hava şartlarının balon uçuşlarında iri ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, “Albeni atmosferi burada dört dörtlük ve 3-4 kilometrelik aynı güzergahta Selime Katedrali’ne akıllıca uçuyoruz. Kalkış yapılan noktadan vadi içinden çıkıldığında rüzgar bizi ‘S’ çizerek Selime Katedrali’ne akilane götürüyor. Dünyanın tek yerinde ‘S’ seklinde pervaz sağlayıcı benzeri vadi yok. Bu dahi uçuşumuzun elan detaylı olmasını sağlıyor ve daha gelgelli ağıl getiriyor.” ifadesini kullandı.Share: