Icra Vekili Varank, Zonguldak’taki HackKaradeniz yarışmasının finalinde konuştu Açıklaması

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TEKNOFEST kuşağı, Türkiye’nin yeni sükse hikayelerini yazacak, ülkemizin geleceğini düz yazı edecek.” dedi.

Icra Vekili Varank, TEKNOFEST Karadeniz kapsamında Cumhurbaşkanlığı Dijital Tahavvül Ofisi, Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Siber Vatan proje ekibinin katkılarıyla düzenlenen HackKaradeniz yarışmasının bitiş etabına süzülmek amacıyla Zonguldak’a geldi.

Burada Vali Mustafa Tutulmaz, Cumhurbaşkanlığı Sayısal Dönüşüm Ofisi Başkanı Büyük Taha Antrenör, AK Fırka Zonguldak milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçan, Belediye Reisi Ömer Sadık Düz, DÜRÜST Parti İl Başbuğ Vekili Ömer Gülay ve tören düzeni üyelerince karşılanan Varank, Siber Vatan ekibiyle benzeri araya geldi.

Varank, elan sonra Ilbay Tutulmaz ve Belletici ile 4 ülkeden 10 topluluk ve 38 yarışmacının savaş ettiği finalde birinci olan “KırmızıMontluMadonna”, ikinci olan “Yarayan Kana” ve üçüncü olan “Chestnut Honey” takımlarına ödüllerini verdi.

“Taze kardeşlerimizi siber düzenlilik alanında yetiştiriyoruz”

Burada konuşan Bakan Varank, yola çıktıklarında elden 14 değişik kategoride 5 bine mail takımın bulunduğu TEKNOFEST’in zaman 40 kategoride 150 binden aşkın takım ve 600 bin yarışmacının katıldığı etkinlik haline geldiğini belirterek, “Tıpkı tanesi siber güvenlik alanında ‘hack’ yarışmaları, ‘Hackİstanbul’larla başladık. ‘HackZeugma’yı yaptık. Bu yıl birlikte Karadeniz’bile TEKNOFEST düzenlediğimiz üzere ‘HackKaradeniz’i gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Büyük Taha Çalıştırıcı’un bu yıl dünyada sıfır ayrımsız konsepti gerçekleştirdiğini nâkil Varank, “Bire Bir siber düzenlilik yarışmasını fiziksel yarışmayla birleştirdi. Buraya gelen erekçi yarışmacılarımız ödüller toplamaya çalışarak, koşarak, güç harcama ederek bile yarışmış oldular.” diye konuştu.

Bu yarışmaları, Türkiye’bile siber asayiş alanında farkındalık rekzetmek amacıyla düzenlediklerinin altını çizen Varank, şu bilgileri paylaştı:

“Hele gençlerimizi yönlendirmek, o alanlarda koca kaynağımızı geliştirmek, zihayat kardeşlerimiz henüz canlı yaşlardan itibaren bu alanlara yönelsinler diyerek bu yarışmaları düzenliyoruz. HackKaradeniz’i Zonguldak’ta yapmamızın bir sebebi henüz var. BAKKA, ‘Siber Yurt’ isimli düzenleme düzenledi. Hele bu bölgede Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki üniversitelerde okuyan gailesiz kardeşlerimizi ruh-elektronik, yazılım üzere alanlarda mektepli olmasalar de biz ‘Siber Yurt’ programıyla siber güvenlik alanında yetiştiriyoruz. Onlara dönük eğitim programları, farklı staj programları düzenliyoruz. O arkadaşlarımız dahi kendilerini bu alanlarda yetiştiriyorlar, hem sektörde nitelikli eleman olarak çalışıyorlar hem de zat şirketlerini kurarak siber asayiş alanında cıvıltı gösteriyorlar.”

“Türkiye’nin esas hikayesi bu güre kardeşlerimizin elinden çıkma”

Varank, bu yarışmanın bilcümle ayaklarını “Siber Yurt” programında eğitim düz gençlerin tasarlayıp hayata geçirdiğine belen ederek, “Müsabık arkadaşlarımız birlikte Türkiye’nin ciharıyek vasıtasıyla gelip bu yarışmalara katıldılar. Kendilerini tebrik ediyoruz. Bütünü gönlümüzde birinci.” dedi.

“Bayağı TEKNOFEST, Türkiye’da gök, havacılık, teknoloji, bilimi sevdiren bire bir curcuna.” diyen Nazır Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin seçkin tarafında gençleri ortaokul çağlarından itibaren bilime ve teknolojiye yönlendiren bire bir curcuna. TEKNOFEST kuşağı, Türkiye’nin yıpranmamış başarı hikayelerini yazacak, ülkemizin geleceğini nesir edecek. Bizler bile akseptans ederlerse ağabeyleri namına çabucak onların önünü boşaltmak amacıyla çalışıyoruz. İnanıyoruz ki Türkiye’nin asıl hikayesi bu zihayat kardeşlerimizin elinden çıkacak. Kendilerini kutlama ediyor, başarılar diliyoruz. Zonguldak’a bile böyle evire çevire familya sahipliği yaptığı için teşekkür ediyoruz.”Share: