Icra Vekili Kurum’dan “Sebep mi kentsel inkılap?” başlıklı paylaşım

Vekil Hava’dan “Neden mi kentsel tahavvül?” başlıklı paylaşım

ANKARA – Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gurur, bakanlığın ülke genelinde kentsel inkılap alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili resmi içtimai medya hesabından yaptığı paylaşımda “Hastalık mi kentsel tahavvül” başlığı ile İstanbul Kirazlıtepe Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel inkılap çalışmalarının anlatıldığı video yayınladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Hava, resmi toplumsal medya hesabından bakanlığın mevki genelinde kentsel tahavvül alanında gerçekleştirilen çalışmalarla ilişkin benzeri düşünce yayımlayarak, “Illet mi kentsel transformasyon?” konulu video paylaşımında İstanbul’un Kirazlıtepe mahallesinde etkili vatandaşların duygularına düzlük verilerek gerçekleştirilen kentsel dönüşüm vurgusu yapıldı.

Paylaşımda 2035 yılına kadar kentsel dönüşüme girmemiş tek bina bırakmamanın hedeflendiği kaydedilerek, “3 milyon 200 bin basamak yenilendi. 81 ilde 922 ilçede 250 bin konutun dönüşümü sürüyor. 6,6 milyon familya ve iş yeri denetimi tamamlandı. 24 milyon vatandaşımız depreme dayanabilen konutlarda oturuyor” bilgilerine kayran verildi.

Paylaşımda, İstanbul’de hayata geçirilen 788 bin konutluk kentsel tahavvül kapsamında 39 ilçede 695 bin konutun yenilendiği ve 93 bin konutun üstelik dönüşümünün sürdüğü bildirildi.

İstanbul’birlikte; Fikirtepe, Esenler, Gaziosmanpaşa, Kağıthane Yahya Eksiksizlik, Zeytinburnu Telsiz ve Beştelsiz, Bağcılar Demirkapı, Güngören Tozkoparan, Kartal Orhantepe, Üsküdar Mehmet Akif Ersoy, Ferah ve Kirazlıtepe, Ataşehir Şerifali, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesi’nde on binlerce konutun doğrulama edildiği tabir edilerek, Beykoz Tokatköy ve Beyoğlu Okmeydanı’nda da 2 bin konutun temellerinin atıldığı aktarıldı.

” Ankara’de 39 bin konutluk kentsel tahavvül”

Paylaşımda, Ankara’bile de Mamak ve Altındağ ilçelerinde 4 bin 368 konutun dönüşümünün sürdüğünü rapor ederek, devlet genelinde toplamda 39 bin konutluk kentsel dönüşümün gerçekleştirildiği belirtildi.

Share: