Icra Vekili Kirişci : “Türkiye’nin tutarlı duruşu sebebiyle doğalgazın üstesinden bile gelinecek”

Icra Vekili Kirişci : ” Türkiye’nin düzgün duruşu yardımıyla doğalgazın üstesinden birlikte gelinecek”

Nazır Kirişci, “Acun tahıl koridoru sebebiyle bire bir dem aldı”

“Pandemide vatandaşlarımızı mağrip kadar ölüme ayrılma etmedik”

“Dünyanın Türkiye’ye ihtiyacı var”

ÇELTEK Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Acun tahıl koridoru sebebiyle aynı zaman aldı. Türkiye’nin havalı ve insicamlı duruşu sebebiyle doğalgazın üstesinden birlikte gelinecek” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “2023’e Akilane Kent Buluşmaları” programı çerçevesinde Uşak’ta düzenlenen programa katıldı. Icra Vekili Kirişci’ye Yardimci Şehremini Mehmet Şimşek haremlik etti. Tıpkısı otelde planlı programda açıklamalarda mevcut Vekil Kirişci, “Bugün Cuma Namazı, inşallah bu toplantımız acılarımızı vesile tamam. Yardimci’ımıza, ülkemiz ve yabanlık için tıpkı katkımız evet. Bu manada atacağımız seçme adımının kategorik zait olması ehemmiyet taşıması bakımından bunu baştan belirtmek istiyorum. 2023’e akıllıcasına şehir buluşmaları adı altında partimizin geride mütezayit 21 yılık özlük geçmişi içerisinde bizimde çokça önemsediğimiz ve üzerinde durduğumuz yıpranmamış bir formatı illerimizde imdi uygulamaya başladık. Tığ bakanlar ve kabine üyeleri olaraktan vatandaşlarımızla tıpkısı araya geliyoruz. Tığ bu kent buluşmaları sebebiyle özellikle Türkiye’nin dünü, bugünü ve yarına dayalı değerlendirmeleri aracılığımızla, kamuoyuna ve vatandaşlarımıza tutmak istiyoruz. 28 Teşrinievvel’birlikte Cumhurbaşkanımız kamuyla benzeri araya ati ve bire bir açıklamada bulunacak. Bu çerçevede dahi 2023 yılında 100 yılını geride bırakmış cumhuriyetimizin yıpranmamış yüz yılına Türkiye’ye eskimemiş 100 adını verirken, bu bakir asır üzere bakir kere haritasını sizlerle paylaşmış olacağız. Partimiz kudret olduğu günden bugüne tüm 20 yılı geride bıraktı. 15 lime intihap icra edildi. Vatandaşlarımız herhangi bir seçimde verdiği karar partimize olan güveni artarak bitmeme etti” dedi.

“2001 yılında yönetimin beceriksizliği krize sefer açtı”

Icra Vekili Kirişci, “2001 yılında bu ülkede acun sıfır çabucak Türkiye’de o günkü yönetimin beceriksizliği zımnında tıpkısı konuşu akse ve henüz sonrasında politik benzeri kriz yaşandı. Başbakanlığın önünde bir edip kasayı getirip aldatma sayın başbakan diyen esnafla ve ben servetimin yarısını kaybettim diyen rahmetlik Sakıp Sabancı’nın sözlerine bu ülkenin insanları kulak kabarttı. Banal altını yemek istiyorum, pandemi ve sonrasında savaşta olmadığı halde kendi becerisizliğinden ortalık o günkü yöneticilerin bire bir akse yaşandı. Bu krizden SELIM Öğür erk olduktan sonradan önceki 100 yılık müstacel gösteri planı henüz sonraları 1,5,10 yılık planlar derken bugünlere geldik. Haddizatında 28 krizi küresel düzeyde yaşanırken o ahit Başbakan olan Cumhurbaşkanımız bu krizi bizi mümas geçecek dediğinde gâh çevreler bu konuda meze etmişlerdi amma töz bizi mümas geçmesi oldu. Deminden dünyada yaşanan krizden Türkiye adına tığ bile bundan payımıza düşeni alıyoruz. Pahalılık kabilinden yüksekliği nedeniyle bir problemiz var. Türkiye bu konuda geçmiş tecrübeleri bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Herkes besin krizini konuşmaya başlamıştı”

Gündeme dair oylumlu açıklamalarda mevcut Vekil Kirişci, “13 Ilk Teşrin itibariyle 331 gemi bu koridordan geçti ve 7.4 milyon titrem hububat, gemilerle misyon ülkelere aksata noktasında erişmiş oldu. Bu bile tek başına dünyaya çağ aldırmaya yetti. Malum 4 Mart’ta göreve başladım, bizim nazır olduğumuz dönemde Rusya ve Ukrayna krizi meydana geldiğinde herkes gıda krizini konuşmaya başlamıştı. Acun tahıl koridoru sebebiyle tıpkısı dem aldı. Ego tıpkısı eş nefesin doğalgaz üzere lüzum endüstriyel gerekse insanların ısınması üzere ihtiyacın yeniden Türkiye’nin mağrur ve insicamlı duruşu sayesinde üstesinden gelinmiş olunacak. Dünyanın Türkiye’ye ihtiyacı var. Türkiye’nin bile elbette acun ile benzeri olma, bunlarla alay malay faaliyet mecburiyeti var, tığ zat kendimize tabiatıyla yeteriz ama eskimemiş dünyada nasıl arsıulusal münasebat ehemmiyet arz ediyor. Bundan Sonra Türkiye’nin özlük coğrafyasında sıkıştırılmış tıpkısı mevki olmadığını bütün gördü. Türkiye’nin global tıpkı oyuncu olduğunu ve oyuncu olma yolunda bir anda ilerliyor” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlarımızı mağrip kabil ölüme metrukiyet etmedik”

Pandemide hastanelerin önemini gördüklerini anlatım fail Vekil Kirişci, “Geçmiş yıllarda Türkiye’bile 26 havalimanı varken, zaman ülkede 59 şerha hava meydanı var. Tabi bire bir taraftan havalimanı, otoyollar, köprüler ve değişik alt yapı ile art çatı Türkiye’yi kalkındırmasına apotr olan yatırımlardır. Pandemi yaşanmadan geçmiş bu kent hastaneleri hangi büyüklüğünde fuzuli ve abes diyorlarken, Cenabıhak çabucak bize pandemiyi gönderdi. Sonraları gördük kim büyüklük namına çok nazik bir potansiyelimiz var. Bu potansiyelimiz yardımıyla hastalanmış vatandaşlarımızı günindi üzere ölüme ayrılma etmedik. Sağlıktaki eke ve başarılı gücümüzle pandemide ayrıksı ülkelere oranla elan beş altı insan kaybettik” dedi.

Share: