Icra Vekili Kirişci: “Türkiye’nin düzgün duruşu sebebiyle katıksız gazın üstesinden dahi gelinecek”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Dünya tahıl koridoru sebebiyle ayrımsız koku aldı. Türkiye’nin kasıntılı ve insicamlı duruşu sebebiyle saf gazın üstesinden üstelik gelinmiş olunacak” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “2023’e Akıllıca Şehir Buluşmaları” çerçevesinde Yardımcı’ta ayrımsız otelde düzenlenen programa katıldı. Icra Vekili Kirişci’ye Uşak Şehremini Mehmet Şimşek bile eşlik etti. Programda konuşan Bakan Kirişci, “2023’e Akilane Site Buluşmaları adı altında partimizin geride artan 21 yıllık özlük geçmişi içerisinde bizim birlikte haddinden fazla önemsediğimiz ve üzerinde durduğumuz bakir aynı formatı illerimizde daha çok uygulamaya başladık. Biz bakanlar ve hükûmet üyeleri olaraktan vatandaşlarımızla aynı araya geliyoruz. Biz bu şehir buluşmaları sayesinde hele Türkiye’nin dünü, bugünü ve yarınına dayalı değerlendirmeleri kamuoyu ve vatandaşlarımızla tesahup etmek istiyoruz. 28 Teşrinievvel’dahi Cumhurbaşkanımız kamuyla ayrımsız araya ati ve ayrımsız açıklamada bulunacak. Bu çerçevede de 2023 yılında 100 yılını geride bırakmış cumhuriyetimizin bakir yüz yılına Türkiye’ye yıpranmamış 100 adını verirken, bu yıpranmamış çağ için yeni öğün haritasını sizlerle paylaşmış olacağız. Partimiz erk olduğu günden bugüne tam 20 yılı geride bıraktı. 15 kıta seçim icra edildi. Vatandaşlarımızın seçkin seçimde verdiği kararla partimize olan güveni artarak bitmeme etti” dedi.

“2001 yılında yönetimin beceriksizliği krize kere açtı”

Icra Vekili Kirişci, “2001 yılında bu ülkede, dünyada olmayan çabucak Türkiye’birlikte o günkü yönetimin beceriksizliği dolayısıyla tıpkısı iktisadi akse ve henüz sonrasında siyasal bir kriz yaşandı. Başbakanlığın önünde bir yazar kasayı getirip ‘Al sayın başvekil’ diyen esnafla ve ‘Ben servetimin yarısını kaybettim’ diyen merhum Sakıp Sabancı’nın sözlerine bu ülkenin insanları kulak kabarttı. Siktirici altını resmetmek istiyorum, pandemi ve sonrasında savaşta olmadığı halde kişi becerisizliğinden âlem o günkü yöneticilerin bire bir akse yaşandı. Bu krizden SELIM Öğür iktidar olduktan sonra ilk 100 yıllık ivedili eylem planı, henüz sonradan 1, 5, 10 yılık planlar derken bugünlere geldik. Haddizatında 2008 krizi toptan düzeyde yaşanırken o devir başvekil olan Cumhurbaşkanımız ‘Bu kriz bizi teğet geçecek’ dediğinde bazen çevreler bu konuda hezel etmişlerdi amma mahiyet bizi mümas geçmesi oldu. Deminden dünyada yaşanan krizden Türkiye adına biz üstelik bundan payımıza düşeni alıyoruz. Enflasyonun yüksekliği dolayısıyla aynı problemimiz var. Türkiye’nin bu konuda önceki tecrübeleri bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Tümce besin krizini konuşmaya başlamıştı”

Tahıl koridoruna birlikte değinen Vekil Kirişci, “13 Teşrinievvel itibarıyla 331 sefine bu koridordan geçti ve 7.4 milyon ton tahıl gemilerle garaz ülkelere alışveriş noktasında ulaşmış oldu. Bu birlikte biricik başına dünyaya nefes aldırmaya yetti. Bilinen 4 Mart’ta göreve başladım, bizim icra vekili olduğumuz dönemde Rusya ve Ukrayna krizi meydana geldiğinde tümce besin krizini konuşmaya başlamıştı. Acun hububat koridoru yardımıyla bir koku aldı. Benzer benzeri zaman doğal gaz gibi icap sınai gerekse insanların ısınması üzere ihtiyacın gine Türkiye’nin kasıntılı ve tutarlı duruşu yardımıyla üstesinden gelinmiş olunacak. Dünyanın Türkiye’ye ihtiyacı var. Türkiye’nin üstelik tabii acun ile ayrımsız olma, bunlarla birlikte iş mecburiyeti var. Tığ özlük kendimize tabii yeteriz amma yeni dünyada kesin uluslararası ilişkiler önem bildirme ediyor. Imdi Türkiye’nin öz coğrafyasında sıkıştırılmış ayrımsız büyüklük olmadığını bütün gördü. Türkiye küresel bir oyuncu olma önünde hemencecik ilerliyor” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlarımızı Garp gibi ölüme infirak etmedik”

Pandemide hastanelerin önemini gördüklerini rapor fail Vekil Kirişci, “Eski yıllarda Türkiye’da 26 hava meydanı varken, bugün ülkede 59 tane havalimanı var. Tabiatıyla bire bir taraftan hava meydanı, otoyollar, köprüler ve diğer zir yapı ile üst bina Türkiye’yi kalkındırmaya yardımcı olan yatırımlardır. Pandemi yaşanmadan ilk bu site hastaneleri ne büyüklüğünde boşuna ve abes diyorlarken, Allah çabucak bize pandemiyi gönderdi. Sonra gördük kim büyüklük yerine çok şişman aynı potansiyelimiz var. Bu potansiyelimiz sayesinde sayrı vatandaşlarımızı Mağrip kabil ölüme metrukiyet etmedik. Sağlıktaki eke ve kudretli gücümüzle pandemide başka ülkelere nazaran daha bir iki âdem kaybettik” dedi. – UŞAK

Share: