Icra Vekili Karaismailoğlu’ndan Bursa’da toplu açılış

Nazır Karaismailoğlu’ndan Bursa’üstelik toplu açım

BURSA – Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bursa’bile 7 ayrı karayolu açılışı ve TEKNOSAB kavşağının asıl atma törenine katıldı.

Çalı Karayolları Şantiyesi’nde düzenlenen törende mütekellim Icra Vekili Karaismailoğlu, “Bursa sanayimizin, ticaretimizin, tarımımızın ve turizmimizin arz önde mevrut şehirlerinden biridir. Katıksız adına bu şanlı kentimizin muvasala ve iletişim ağını güçlendirecek herhangi bir projenin öneminin farkındayız. Bu bilinçle sonuç 20 yılda Bursa’nın elden ulaşım ve bildirişim altyapısına kestirmece 43 milyar 153 milyon liralık envestisman yaptık. Hayata geçirdiğimiz projelerimizle total kalkınmamıza bindi verirken, Bursa’mızın üretim ve istihdamına çok mehabetli katkılar sunduk. 2003’te 195 kilometre bölünmüş yolu olan Bursa’mıza toplamda bölünmüş öğün uzunluğunu 597 kilometreye ulaştırdık. İstanbul-Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu, Bursa Mekân Otoyolu, Bursa-İnegöl-Bozüyük- Ankara sınırı yolu, Bursa- Karacabey yolu, Bursa- Mudanya gibi birçok güzergahları bölünmüş sefer yerine tamamladık. Bunların birlikte metin çok muvasala projesini tamamlayarak hizmete aldık. Bazıları laf üretirken tığ hareket tezyit ve milletimize bakım etme amacında Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedefler doğrultusunda sarsılmaz aynı iradeyle hizmet ika üstüne konkre adımlarla yürüyüşümüzü sürdürdük” dedi.

“Bursa- Uludağ yolu, Keles Çevreyolu, Engürücük Farklı Seviyeli Kavşağı, Bursa-Kayapa- Mustafakemalpaşa yolu, Kurşunlu Çevre Yolu, İnegöl Yenişehir Ihtişam Yolu ve Karacabey Boğaz yolu bunların beyninde sayabiliriz. Keles Belde Yolu’nun da dahil olduğu Keles-(Tavşanlı-Domaniç) ayrımı yolunu 14 kilometre uzunluğunda, bitümlü ısıdam karışım kaplamalı adına projelendirdik. 90 metre açıklığa erbap Kocasu-I Köprüsü’nün bile düz aldığı projemizde Keles Çevre Yolu karışma kalkışmak amacıyla 5 kilometrelik kısmı tamamlayarak trafiğe açıyoruz” diyen Karaismailoğlu, “Öğün üstyapısını bitümlü yunak mahlut kaplamalı kuzuluk getirerek sürüş konforunu ve güvenliğini artırdık. Tamam çalışmaların tamamlanmasıyla Keles-(Tavşanlı-Domaniç) ayrımı yolu, Bursa’dan Kütahya’ya alternatif intikal noktası kendisine bundan sonra yeğleme edilecektir. Proje ile antrparantez güzergahta 600 metre kısalma sağlanacak, seyahat süresi 17 dakikadan 12 dakikaya inecektir. Toplam 24,5 kilometre uzunluğundaki İnegöl-Yenişehir Mehabet Yolu’nu tamamladık. Benzeri sayı ayrımlı seviyeli ve 12 skor hemzemin kavşağında bulunduğu projemizle İnegöl ilçesinden Yenişehir Havalimanı’na kesintisiz ve konforlu erişim sağlanacak. Antrparantez projemiz ile Hamzabey Ağaç İşleri Tevhit Endüstri Bölgesi zımnında oluşan ağır sıklet araç gidiş geliş yoğunluğunu birlikte rahatlatarak emin ulaşımı da kuruluş ettik. İnegöl ile Yenişehir arasındaki yolculuk süresini de 30 dakikadan 20 dakikaya indirdik. Kurşunlu Kasaba Yolu’nun bile dahil olduğu Mudanya-(Bursa-Gemlik) ayrımı yolunu 17 kilometre uzunluğunda, bitümlü hamam karışım kaplamalı kat olarak projelendirdik. Toplam 405 metre uzunluğunda 3 adet viyadük ile 3 sayı hemzemin kavşağın de saha aldığı projemizde 9 kilometre uzunluğundaki Kurşunlu Kasaba Yolu, 3 kilometrelik posta kesimi ve 249 metrelik 2 nüsha köprü yol tutmak için bütün 12 kilometre uzunluğundaki kesimi tamamlayarak hizmete sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Proje ile Mudanya ve Gemlik ilçeleri ortada erişim sağlayan yolun mahalle içerisinde mütezayit Kurşunlu geçişinde trafik güvenliğini arttırdıklarını tamlayan Vekil Karaismailoğlu, “Antrparantez TOGG evcil makine fabrikasının geri hizmet desteğini bile sağlayan öğün ile fabrikanın üretime başlamasıyla oluşabilecek gidiş geliş yoğunluğunun üstelik önüne geçtik. Mudanya-Gemlik yolu üstünde hayata geçirilen tıpkısı farklı projemiz bile Engürücük Değişik Seviyeli Kavşağı ile bölgedeki trafiğin kıvrak akışı bünye ettik. Bilindiği için çarkıt Bursa- Balıkesir yolu olarak geçer not Bursa-Kayapa-Mustafakemalpaşa yolunun 2,5 kilometrelik bölümü, günümüzde Bursa şehir merkezi ulaşımını sağlaması bakımından yavaş trafik yüküne sahiptir. Kâin haliyle 2 gidiş 2 geliş olacak şekilde toplamda 4 şeritli mukassem yol standardında hizmet veren yolumuzu, ulaşım talebini karşılayacak şekilde 3 gidiş 3 geliş olarak toplamda 6 şerit olacak şekilde projelendirdik. 2 kilometrelik kesimi tamamladık. Yolun genişletilmesiyle trafiğin rahatlaması sağlanacak. Bir eksantrik yatırımımız ise şehrimizin ve ülkemizin kebir şita turizmi merkezlerinden Uludağ’üstelik gerçekleştirdik. Uludağ’a da yüzeysel kaplama standardında erişim sağlayıcı Bursa-Uludağ yolunu 34,3 kilometrelik uzunluğunda projelendirerek, kat üstyapısını bitümlü ısıdam karışım kaplamalı arkaç getirdik. Yolun fiziksel ve hendesi standardının yükseltilmesiyle güzergahtaki seyahat süresini 90 dakikadan 40 dakikaya indirdik. Rastgele yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uludağ’a elan abat ve konforlu ayrımsız muvasala imkanı sağladık. Karacabey ilçesinin Yeniköy’e ve Marmara sahiline ulaşımını sağlayıcı Karacabey-Bayramdere-Yeniköy il yolunun 11 kilometrelik Yeğin-Eekçi köyleri kesimini genişlettik. Geçit Çevre Yolu’nu mensur ettik. Karacabey-Bayramdere-Yeniköy ülke yolunun toplanmış 13 kilometrelik kesiminde gerçekleştirilen çalışmalarla trafiğin henüz hızlı ve güvenli ulaşımını organizasyon etmiş olduk. Derbent köyünün içinden geçen el kesiminin yerleşim dışına alınmasıyla duygusal ve servet emniyetini arttırdık” diye konuştu.

“Toplam 212 milyon lira artırım sağlanacak”

Tüm bu hayata geçirilen yatırımlar bakım verdikleri noktalarda misil güvenliğini artırarak daha acul ve kesintisiz karayolu ulaşım hizmeti sunmaya başladıklarının altını çizen Karaismailoğlu, “Projelerle zamandan 187 milyon teklik, akaryakıttan 25 milyon liralık doğmak için almanak bütün 212 milyon teklik artırım sağlanacak, karbon salınımı de almanak 5 bin 272 ton azalacaktır. Ama ara vermek namevcut yola devam diyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonuna akıllıca, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı çerçevesinde yatırımlarımızı cıvıl cıvıl tıpkı kararlılıkla hem devlet çapında hem dahi toprak diyar hem de elbette kim Bursa’mızda üstelik sürdüreceğiz. Bursa-Karacabey Heybet Yolu Ayrımı- Zeytinbağı diyar yolu ve Teknosab Kavşağı ile de Bursa Uygulayım Bilimi Birleştirme Uran Bölgesi’nin İstanbul-İzmir Otoyolu’na ve Bursa-Karacabey Devlet Yolu’na faziletli standartlı bağlantısını sağlayacağız. 10,5 kilometre uzunluğundaki Bursa-Karacabey Cesamet Yolu ayrımı, Zeytinbağı yer yolunu çift şeritli mukassem misil standardında düz yazı edeceğiz. Bölgedeki yaşam alanları ve üretim merkezlerinin birlikte kat kesiminin mütenevvi noktalarında yapılacak 6 sayı uç ile yola bağlantısını yapılış edeceğiz. Otoyol bağlantısını ise 1,3 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü ısıdam kokteyl kaplamalı bölünmüş kere ve 4,2 kilometrelik dudak kolu ile sağlayacağız” dedi.

“TEKNOSAB Sanayi Bölgesi’nin gerekseme duyduğu yıpranmamış envestisman alanları üstelik oluşturulacak”

Proje ile özellikle ciddi kayıt trafiğine bakım edecek yolda gidiş geliş güvenliği, duygusal ve mülk emniyetini sağlayacak, TEKNOSAB içerisinde saha alan sanayi tesislerinden otoyola ve Bursa-Karacabey Cesamet Yolu’na faziletli standartlı ve konforlu muvasala hizmeti sunacaklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Antrparantez bölgedeki limanlar, demiryolu ve albeni erişim sistemlerinin karayolu muvasala projeleriyle entegrasyonu sağlanarak, TEKNOSAB Endüstri Bölgesi’nin ihtiyaç duyduğu yıpranmamış envestisman alanları üstelik oluşturulacaktır. Bursa’nın geleceğine ufuk beğenmek amacıyla kar kış demeden sakır sakır demeden çalışmaya bitmeme ediyoruz. her bir yatırımımız, imal aşamasındaki istihdam ile birlikte, tamamlanıp hizmete açıldığında birçok kesim ile birlikte, mıntıka ve büyüklük ekonomisine canlılık katacaktır. Bu düşüncelerle hem açılışını yaptığımız yollarımızın hem de temelini attığımız TEKNOSAB Kavşağı’nın ilkin Bursa koyulmak üzere birlik ülkemize şiddetli güzel olmasını murat ediyor, projede emeği sabık herkese şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, milletvekilleri, kaza şehremaneti başkanları, tören düzeni üyelerinin katılımlarıyla açım kurdelesi kesildi.

Share: