İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mevki genelinde başlatılan çaktırmadan ve sahte içki operasyonuna ilgilendiren, “Ekiplerimiz sabahtan itibaren şu ana büyüklüğünde 70’in üstünde bakı yaptılar ve 300’ün üzerindeki yere da sel gerçekleştirdiler.” dedi.

” Van, Hakkari, Şırnak ve Ağrı İl Güvenlik Toplantısı”na katılmak amacıyla Van’a gelen Bakan Aristokrat, Valiliği mülakat ederek, Ilbay ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Saz Şairi Balcı’dan kentteki yatırımlar ve icraat hakkında bilgi aldı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, mevki genelinde başlatılan gizlice ve düzme içki operasyonuna ait, dünyanın bir nice durumunda olduğu kabil Türkiye’dahi da sinsice ve düzme etil alkol üretiminin olduğunu, bunlarla ilgilendiren Itimat Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaşım Ofis Başkanlığının mesai yaptığını söyledi.

Bu kapsamda 7 ilde 9 cürüm grubunun tayin edildiğini belirten Soylu, 641 adreste 175 kişinin gözaltına alınması, 641 istihsal adresine ve bu konulardaki kanun dışı üretimi sağlayan adreslere birlikte savcılıkların kararıyla hâkim düzenlenmesinin operasyon çerçevesinde programa alındığı bilgisini paylaştı.

Etil ve metil alkollere hem kimyasallar hem benzeri topluluk aromalar katarak damıtma yoluyla şişeleme yapıldığını anlatan Aristokrat, şunları kaydetti:

“Asıl bakımından filhakika olayın yakalanma ve takibi etraflı süredir noktası orası, bunları dezenfektan ve temizleyici etiketi ve şişesiyle bu arada kargo marifetiyle adreslere ulaştırıyordular. Yılbaşından bu yana bu konularda bir nice cerrahi müdahale yapıldı ve bu operasyonları tığ yaptıkça bu konudaki, bunu gizliden gizliye olarak üretip hem insanların hayatıyla oynayan hem dahi aynı taraftan kazanç kaybına bile yoğun aynı şekilde el açan aynı finansal suç da içeren, bire bir zamanda bu konuda gayrikanuni bire bir işlemi gerçekleştirenlere yönelik işler gerçekleşti. Ekiplerimiz sabahtan itibaren şu asıl büyüklüğünde 70’in üzerinde kontrol yaptılar ve 300’ün üzerindeki yerlere üstelik hâkim gerçekleştirdiler. Hepsi planlandı ve bitmeme ediyor. gayrikanuni ki bire bir üretim, koca ve tıpkısı zamanda vatandaşımızın birey ve para güvenliğini zılgıt eden tıpkısı anlayışı ortaya koyarsa güvenlik güçlerimiz yaptıkları operasyonlarla, savcılıklarımızla beraber nazik ayrımsız mücadeleyi sürdüreceklerdir.”

Bakan Soylu, Galebe Partisi Umumi Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklamalarına ait soruya de, ” Temiz Ağır’nın çokça fena hâlde tıpkı terkibi bendi var. Nurlu Ciddi der kim, sakin olam dersen şayet yetişme cihana. Peşi Sıra Vuzuh Vakur bunu devam ettirir, der kim, meydana sakıt kurtulamaz seng-i kazadan. Yani şayet başıma tıpkı öz ati diye düşünürsen hiç cihana yetişme eğer meydandaysan gerçekli ki kazalarla karşı karşıya kalırsın. Bizim işimiz budur. Bir Nice iftirayla yalanla ve bir nice tacizle, tehditle karşı karşıya kalabiliriz. İkincisi, bizim ağzımıza kalay yakışmaz, akla yatkın da değil. Biz elden ülkemizi tevcih etmek için çabalama sarf fail insanlar değiliz. Benzeri zamanda bizden sonradan ati nesillere dahi benzeri misal atılmak durumundayız. Üçüncüsü, velev kim böyle bir günah işlemiş olalım. Birey ne kadar rezil olursa olsun, hangi kadar bayağı olursa olsun velev kim hakeza bir vebal işlemiş olalım, ben bozukluk dilerim ama hakeza tıpkısı şey bahis konusu değil.” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şöyle benzeri kapsam. Belki size dahi geliyordur telefonlarınıza. İsimsiz, bilmediğim telefondan geçen hafta Mardin’dahi Geçkin Dağı’na giderken arabada 6-7 arkadaşla alay malay, işte Valimiz, ait arkadaşlarımız, milletvekillerimiz var. Tıpkı mesaj geldi. Mesajda yıldırma var, taciz ve iftira var. Ki olduğunu de bilmiyorum. Telefon açtım, ‘siz kimsiniz’ dedim, kendini tanıttı. ‘Bu mesajlar eksiklik değil mi, yakışıyor mu?’ Ondan sonra meşveret tonunu değiştirdi, değiştirince ego bile henüz geçmiş televizyonlarda kamuoyuna söylediğim sözleri söyledim. Onun dışında ayrıksı bir alay söylemedim ve telefonu kapattım. Tamlık Zipa Kâmil’nın terkibi bendine mevrut oldu. Sakin olam dersen şayet hulul cihana. Meydana sakıt kurtulamaz seng-i kazadan. Gündeme akmak amacıyla domates dolması, bühtan, dezenformasyon bitmeme ediyor. Tekrar bozacı, şıracı birbirini bulmuş. Yani hem haberi yazan hem onu söylemeye çalışan hepsi birbirini bulmuşlar. Bunlar onur edilmemesi gereken işlerdir. Şurası birlikte söyleyeyim, şu yanağımıza vuracaklar bu yanağımızı çevireceğiz. Biz birlikte hangi söylenmesi gerekiyorsa ölçüler içre onları söyleriz ve söylemeye üstelik devam ederiz. Bunlar özen ederseniz ABD’nin aparatıdır. Ego işler çocuğu derken kimin işler çocuğu olduğu bedihi ortadadır. Amerika’nın aparatıdır bunlar ve bu aparatlıklarına çokça kesin bir şekilde devam etmektedirler. Niçin meydana çıktıkları, ne köşeyi tuttukları, ne pozisyonu aldıkları ortadadır. Milletimizin bunlara değer etmemesini istirham ederiz. Tığ işimize bakacağız amma yanağımıza vurulduğu devir diğer yanağımızı yüklemek dahi söz konusu değil bağımlı ki.”

Share: