İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Bahçesaray’da vatandaşlarla buluştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kılıçdaroğlu Sakarya’evet gidiyor ‘Sakarya Meydan Muharebesi burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Tanrı düşünce eksikliği vermesin kimseye. Ayrımsız dahi Cumhurbaşkanı adayı olmaya müştehi. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin ya.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Bahçesaray ilçesine geçen Bakan Aristokrat, esnafı görüşme etti, ellerinde Türk bayrağıyla yanına mevrut vatandaşlarla foto çektirdi.

İlçe merkezindeki Uray Parkı’nda vatandaşlara seslenme fail Soylu, Bahçesaray’dahi bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyanın edisyon bire bir dönemden geçtiğini, Türkiye’nin çevresindeki coğrafyada sıkıntıların olduğunu aktaran Aristokrat, şunları kaydetti:

“Biz birlerine okazyon tanımadık. Eksantrik yerlerde bu fırsatı yakaladılar. Ukrayna’yı kımıldatma ettiler, savaşa soktular. Demin hangi ant bitecek diye niteleyerek cümle bu sorunun ve endişenin içre. Suriye ve Irak birlikte ayrımsız. Amerika, Afganistan’a girdiği andan itibaren coğrafyayı ağdalı ayla aktarmak için elinden geleni ardına koymadı. Libya, Lübnan, Filistin, Yemen, Balkanlar, Orta Doğu, Ilımlı Asya… Cemi Müslüman coğrafyasını karmaşıklaştırmak istediler. Türkiye büyümesin, zenginleşmesin, yarınına bakmasın, kişi insanına, gencine, etrafındaki coğrafyaya, dünyaya umut vermesin istediler. Ne antlaşma kafamızı yukarı eksiltmek istesek kafamıza vurdular. Tıpkısı yıldırı meselesi çıkardılar. Türk, Kürt, Alevi, Sünni dediler, bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar. İstediler ki üretmeyelim, çocuklarımız üniversitelere abat gitmesin. İstediler ki zat savunmamızı kendimiz yapamayalım, altyapımız, site hastanelerimiz olmasın. Bir Vakitler yaşananları hepimiz biliyoruz.”

Başlangıçta herif insan fabrikaların bire bir günde kapandığını, gecelik yüzdelik 8 bin faizlerin verildiğini, insanların zahmetli maaşının verilip verilmeyeceği konusunda endişe yaşadığını anlatan Soylu, ülkenin Amerika’dan, Avrupa’dan gelen ayrımsız IMF komiserine az daha tasdik olduğunu belirtti.

Terörün enerjilerini, yapabileceklerini alt eğin etmeye yettiğini tabir fail Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Amerika heyetiyle kabilinden bu coğrafyada herkesle oynamaya çalıştı. ‘Ben büyüğüm, siz bana tabi olacaksınız. Siz kimsiniz? Siz hangi işe yararsınız? Zaman geldi başbakanınızı idam ettirdim, hükümetlerinizi devirdim, gazeteleriniz üzerinden siyasilerinize sizin sevdiğiniz adamlara hakaret ettirdim’ dedi. Bilahare Tayyip Erdoğan diye bir kayırıcı imdi. Türkiye’nin bir zamanlar yaşadıklarını, ne taraflarının onarılabileceğini gördükten sonraları takkadak mensur ve mamure etmedi. Bizim eksiklerimizi fesih etmeye çalışanlara ‘siz yapamazsınız ve bundan sonra size izin etmeyeceğim’ dedi.”

“Darbeyi planlayanı kişi ülkesinde himaye ediyor”

Vatandaşların oyu, sandıktaki tercihinin, cümle anlayışı namevcut sayanlara bilcümle 21 yıldır ibret verdiğini vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zorluklarımız var mı? Tabii kim var. Bundan 6 sene geçmiş bu ülkede darbe yapmaya çalıştılar. Darbenin sahibi ki? Darbenin sahibi olan talih, darbeyi planlayan, organize edeni kendi ülkesinde himaye ediyor. Bunu anlamıyor muyuz? Bunu çakmak üzere çok iri ordinaryüs, müderris olmaya falanca icap yok. Kime suç işletmişlerse, kime darbeyi yaptırmışlarsa onu orada müdafaa ediyorlar. Hangi istiyorlar bu ülkeden? Ne istiyorlar bu milletten? Bu milletin, Türk’ünün, Kürt’ünün kime tıpkı zararı olmuş bugüne kadar? Türk-Kürt diye kundak, nifak sokmaya çalışacaklar. Alevi-Sünni diyecekler. Tayyip Erdoğan hoppadak ülkeyi idare etmiyor. Kül dünyaya, ülkeyle birilerinin oynamasına müsaade etmeyeceğini ortaya koyuyor. Tayyip Erdoğan’la Kılıçdaroğlu arasında ayırt var tabiatıyla. Kılıçdaroğlu Sakarya’ya gidiyor ‘Sakarya Meydan Muharebesi burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Tanrı karın eksikliği vermesin kimseye. Benzeri üstelik reisicumhur adayı olmaya istekli. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin ya. Kağıthane’ye ‘Kağıttepe’ dedi. Bahçesaray desek acaba hangi diyecek?”

Bu kez Avrupa ve Amerika’yı yakaladıklarını dile getiren Soylu, “Sangılık içindeler. Pandemiden sonradan üretemiyorlar. Ukrayna-Rusya savaşından sonra bu kış pekâlâ geçecek, acaba gaz, enerji yetişecek mi diye niteleyerek keder içindeler. İlk yol bunları böyle yakaladık. Bizim 21 yıldır dünyayı avucunun içi üzere alim tıpkısı liderimiz var. Sakın farklı düşünmeyin. Bunların menfaati olmasaydı, kendileri gerçekleştirebilmiş olsaydı, Ukrayna ve Rusya’yla anlaşıp tahıl koridorunu açabilselerdi, Tayyip Erdoğan’ın ayağına tıpış tıpış gelmezlerdi. Şayet 15 Temmuz’u, 17-25 Antrakt darbesini, Gezi olaylarını başarabilselerdi gelmezlerdi. Bu kavim büyükelçilerle masa kuranın de FETÖ’nün, PKK yıldırı örgütünün oyuncağı olanın dahi farkında.” ifadelerini kullandı.

Van’birlikte gece geç saatlere kadar hareketliliğin devan ettiğini vurgulayan Soylu “Gecenin bir yarısında buradayız. Gecenin saat on ikisine birine kadar Van bayram ortamında. Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Cizre alay ortamında ama bize bu yetmez. Tığ iri, cıvıl cıvıl, kuvvetli, vicdanlı benzeri milletiz. Biz Suriye’yi, Irak’ı ne ant hakeza yaparsak fakat o devir erinçli oluruz.” dedi.

Programa, Vali ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Âşık Balcı, YANLIŞSIZ Tümen Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İpekyolu Kaymakamı ve Uray Başkan Vekili İhsan Emre Ziyalı, Van İl Kurnaz Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Van Inanma Müdürü Atanur Görgülü, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, SELIM Tümen Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu birlikte katıldı.Share: