İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilişkin videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çağcıl benzeri kıran yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’üstelik var. Size hareket veya dominant olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, amma ayrımsız daha kimsenin ‘Nerede bu şevket?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, toplumsal iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Kapsam Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıran riski bildirme faziletkâr coğrafyalardan birinde yaşadıklarını tamlayan Soylu, ruz boyunca depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve haddinden fazla şişman acılar yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan temas afette vatandaşlarımız tamam ve bire bir o büyüklüğünde bile yara benzeri soru sordu, nerede bu şevket?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Bu soru, facia yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin facia geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun başat felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin baskın afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın yeğin afeti, Adana, Sazak, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu yıl yaşanan orman yangınları, hepsinde çap oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bilcümle kurumları ve kuruluşları, umum bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, Kızılay, polis güçleri, uyanık, Büyüklük Su İşleri, karayolları, Belde Kentçilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Deniz Boyu Asayiş Komutanlığı, İl Özel İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, tek karışıklık ve hiçbir rötar yaşanmadan fehamet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine çabucak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini aktaran Soylu, “35 bine mümasil otağ gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini çok personel, 1500’e andıran araçla bütün birlikte oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Mersin yangınına 726 personel, bir zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik”

Batı Karadeniz hâkim felaketine 1500’e mail anahtar, 12 bine mümasil personel, 26 helikopter, korvet, 14 kıyı asayiş botuyla müdahale edildiğini hatırlatan Soylu, Adana orman yangınında ise elden 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, gelişim makineleri esasen 10 bine mümasil personel, bine andıran çevirgeç ve itfaiye aracı araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın beraberinde oldu” bilgisini üstelik paylaşan Nazır Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize hâkim afetinde 568 vatandaşımızı boşaltma ettik. Gene binlerce personel gine 1500’e andıran araçla afete müdahale ettik. Bilcümle bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 kez sıcak yemek çıkarmaya kadar dayanabilen çokça zindelik yaparken tek karambol, oran kendisine tek panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi şayet tıpkısı karye yerleşim durumunda cümbüş yoksa oraya helikopterle elektrik üreteci indirdik, günlük umar, savmak, azık getirdik. Yeri geldi kenar düzenlilik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi oba hangi battaniye hangi soba ne SAVUŞMAK hangi üst, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği hiçbir afette Cenabıhak’a çok şükür ‘Nerede bu ihtişam?’ cümlesini on paralık duymadık. Onun yerine tek benzeri kül duyduk, Tanrı devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya şüphesiz geldik?”

“Evet bu noktaya elbet geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Aristokrat, 2009’bile Reisicumhur Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, kıyamet yönetiminde alışılmadık aynı takip oluşturduklarını vurgulayan Aristokrat, “Vakit Kaybetmeden enkazdan sahn örtbas etmek değil, kıyamet öncesi, facia hatıra ve kıyamet sonrası iyileştirme adına totaliter ayrımsız kıyamet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıran öncesi tedbir için enerjik kampanyalar yaptıklarını tamlayan Aristokrat, 2020’nin facia hazırlık yılı olduğunu hatırlattı.

Soylu, sabık yılı bile kıran eğitim yılı zar ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye kıran farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı namına ilan ettiklerini bildiren Nazır Soylu, 51 bini okul tatbikatı olmak amacıyla 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’üstelik başat ve katmerli tatbikatı, Antalya’birlikte orman yangını tatbikatı, Kütahya’dahi maden tatbikatı, İstanbul Kağıthane’dahi hareket tatbikatı ve birçok yeni tatbikatı bu sene içre gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Soylu, kasım kocaoğlan amacıyla de “Türkiye Deprem Anı Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çokça hususi benzeri akademik çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin tamam risklerini gözeterek, rastgele ilde risk azaltma planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem amme yoluyla uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerel yönetimlerle bütün birlikte gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, deminden birlikte bu planların strateji ve değerlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan kıyamet müdahale kapsamında üstelik kebir çalışmaları olduğunu tamlayan Soylu, seçkin şeyden ilk Türkiye Kıyamet Müdahale Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sonsuz yerine güncellediklerini vurguladı.

Son 3 yıldaki bütün afetlere bu tasrif çerçevesinde müdahale ettiklerini ve tek dava yaşamadıklarını rapor eden Aristokrat, Türkiye Facia Engelleme Planıyla kamu ve sivil toplumun hep gücünün, kıyamet anında yegâne tıpkı vücut gibi ahenk süresince çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Öte yandan, AFAD Gönüllülük sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını söyleyen Soylu, “Aynı ayrıksı yeniliğimiz kontrol istirdat ekipleri ile ilgilendiren. Bu ekiplere eğitim bilimi verilip AFAD çatısı altında seçkin biri akredite edildi. Halen Türkiye’dahi akreditasyon almış arama istirdat ekibi sayısı 61. Polisimizin HIJYENIK taharri istirdat, jandarmamızın Bitirmiş Kontrol Kurtarma timleri var.” diye niteleyerek konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 yer müdürlüğünde 27 lojistik, 54 dahi destek deposu bulunduğunun altını çizen Vekil Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde aksiyon makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı gibi buralardaki malzemeleri galiba periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü adına bile kıran sonrası ıslah çalışmalarımız var. Imdi konteynırlar, çerge kentler hızlı hızlı onların yerini kayran afetzedelere birinci yılında evlerini teyit etmeye başlıyoruz. Afetlerin çabucak arkası sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Serencam 3 yıldaki ateş ve sellerden etraf mecmu 617 milyon teklik hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi yardım, yadımlama ve çöküntü kaldırma amacıyla 98 milyon ve metanet duvarları üzere gerçekten cesim harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 adet afet konutunun inşaatına başladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun adalet sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına bitmeme ediliyor. Türkiye Facia Riziko Tenzil Planı (TARAP), Türkiye Facia Müdahale Planı (TAMP) ve Türkiye Kıran Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 traksiyon çerçevesinde atıyoruz ve sonuç alıyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımıza raci AFAD kıvrak üzere uygulamalarımız, kıyamet yönetimini kolaylaştıran AYDES gibi dijital zir yapılarımız var. Modern bire bir kıyamet yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’dahi var. Size zelzele yahut hâkim olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, amma aynı daha kimsenin ‘Nerede bu mehabet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: