İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Düzenlilik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı karışma atılmak için, yeniden Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Mahdut ortamında toplanmış nüsha 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Valilik Büyük Vakur Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Van, Hakkari, Şırnak ve Ağrı Asayiş Toplantısı”na katılan Soylu, henüz evvel Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Veca’nın, yıldırı örgütünün yüzdelik 90’ın üstünde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Güz ve kış operasyonlarında şüphesiz bir şekilperest ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız lazım? Kırsaldaki mantığımız ne olacak? Bunları bütün beraber müzakere edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Soylu, şunları dile getirdi:

“Şöyle bire bir tabloyu söyleyebilirim: Terör örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Terör örgütü tarihinde böyle tıpkısı tabloyla, terörle mücadele tarihimizde böyle aynı tabloyla ilk kez karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı dahil kalkışmak için, yeniden Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Mikro ortamında bütün aynı 120’nin altındadır. Tığ bunun üzere aynı aradayız. 2022 yılında yapılan icraat cihetiyle kül arkadaşlarımızı, düzenlilik güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve ihsas birimlerimizin tamamını kutlama ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri işsiz arkaç getirmek için Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kulaklı Vadisi’nde başlatılan operasyonda mehabetli ayrımsız cephaneliğin ele geçirildiğini rapor etti.

Daha önceki Kato Dağı’nda dahi bir nice cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Soylu, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler birçok mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan topu, doçka, iki makineli tüfek, 88 el bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, bir nice cephane ve patlayıcı özellik ile hazır sistem ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve güvenlik güçlerimizin üstün fedakarlığının benzeri sonucudur. Yıldırı örgütünün karşı karşıya kaldığı durumu ikna etmek için söylüyorum, bunu tam Türkiye’ye söylüyorum: Mikro içinde şu temel büyüklüğünde yakaladığımız bildirme büyük cephaneliklerden biri burası, perakende müteferrik yakalayıp bir araya getirdiğimiz çokça, bire bir arada, bu kadar cephanenin içinde tıpkısı adam tutulmaz mı evet? Bu, yıldırı örgütünün karşı karşıya kaldığı teyit durumunun serencam halidir. Bire Bir hüsran durumuyla cebin karşıyalar. Kimse yıldırı örgütünden medet ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve cümle güvenlik güçlerimizin hudut dışı yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Aynı bir tane çareleri var, teyit olmaları lazım. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Eroin rotası değişti”

Bu sene dağların neredeyse tamamının fellik fellik arandığını, 725 in ve sığınakta hem eşya malzemeleri hem üstelik silah ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Aristokrat, inandırma çalışmaları kapsamında 83 teşkilat mensubunun adalete doğrulama edildiğini kaydetti.

Yıldırı örgütünün, tarihinin yeryüzü bağan katılımıyla yüz yüze kaldığını vurgulayan Soylu, “Tıpkı, sosyal olarak bindi bulamamalarından belde birbirlerine sakıt durumdalar. İki, alelhusus örgütten firarlar, kaçaklar nedeniyle birbirlerine düşmüş durumdalar. Üç, henüz dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün kendi içindeki telsiz haberleşmesi 35’i önceki değil yani teşkilat kişi zarfında haberleşemiyor. Bildirme ana problemlerinden biri birlikte parçalanmamış anlamıyla budur. Bir yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı yıldırı örgütüne arz bağan katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün sunma makro mal kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko yıldırı operasyonlarımız devam ediyor.” diyerek konuştu.

Aristokrat, evvel 11,5 milyon cins kenevir, 1 milyon 185 bin ana genetiği çeşitli duman, 2 titrem 57 kilo tütün ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların kâffesi esrar geliri namına terör örgütüne gidecekti. Toplanmış olarak 91 milyon gerçek kendir, 5 milyon esas skunk, 10,5 ton kötü ele geçirildi. Bunun 2 ton 57 kilogramı güzeşte ele geçirildi. Bir Vakitler uyuşturucunun yüzdelik 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller bile Van, Hakkari ve Ağrı. Sahaya anca ayrımsız hakim olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan geriden geriye giren uyuşturucuyla ait yüzdelik 73’ü bu üç vilayette fakat yüzdelik 27’si günindi ve gayrı vilayetlerde yakalanmış oldu. Bu, hangi sonuç getirdi? Bunu birlik kamuoyumuza, milletimize tefhim etmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Hat duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, eksen duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi bitmeme ediyor, 135 kilometresi şu dakika ihale aşamasında.” diyen Soylu, şöyle konuştu:

“Allah şans ederse Cumhuriyet’imizin bir numara asrı bitmeden, 29 Ekim 2023 gelmeden hele uyuşturucu, terör ve kaçakçılık konularında yıllardan beri aktarım sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre düzenlilik duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu zaman 1055’i tükenik durumda. 988 kilometrelik ışıklandırma sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi bitmeme ediyor. Bir zamanda 341 elektro optikçi kulesini tamamladık. Cemi bunları Cumhuriyet’imizin bir numara asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden cingöz olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Terörist, cephane, organize kaçakçılık, uyuşturucu aktarımlarını ve arz muhteşem meselelerden biri olan göçmen kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler yardımıyla muhacir kaçakçılarının, gizlice göçmenlerin bu yolları kullanmasını sabık yıldan bu yıla azalttık.”

Güzeşte yıla bakarak bu sene sınırlarda engelledikleri uğrun göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çekici Aristokrat, “Bu, şu demektir: Doğudaki göçmen baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 kaçak göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzdelik 35 azalarak. Son 5 yılda 2 milyon 668 bin gizlice göçmenin hem maşrık hem birlikte güney sınırlarımızdan girmesi engellendi. Geçen yıl 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin tutulmuş oldu. Temel duvarlarıyla, sınırdaki bütünleşmiş düzenlilik sistemiyle, tamam düzenlilik birimlerimizin kişi alanlarında aldığı sakil tedbirlerle tarihin genişlik balaban barhana sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki düzenlilik olaylarını bile değerlendiren Soylu, “Esbak yılla kıyaslandığında kentte güvenlik olaylarında yüzdelik 9’luk bire bir eksilme söz konusu. Nüfusun artışı ayn uğrunda bulundurulduğunda bunu sağlamanın dümdüz bir iş olmadığını izah etmek gerekir. Para varlığına alın işlenen suçlarda yüzde 3, evden hırsızlıkta yüzde 35 oranında azalış bahis konusu. Bu, iri bire bir başarı. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı tebrik ediyorum.” dedi.

Kulaklı Vadisi Han Yaylası kırsalında terör örgütünün esas cebe ve mühimmat deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Nazır Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Yavaş, Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Saz Şairi Balcı, Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Âlim, Veca Valisi Osman Varol, Güvenlik Umumi Müdürü Mehmet Patal, Van Bitirmiş Güvenlik Kolordu Komutanı Korgeneral Aykut Tanrıverdi, Van İl Cingöz Komutanı Liva Hüseyin Bekmez, Van Itimat Müdürü Atanur Münevver, Hakkari İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Coşkun Sel, Hakkari Güven Müdürü Salavat Mete Pınar, Balkı İl Kurnaz Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, Veca Güven Müdürü Nihat Özen, Şırnak İl Jandarma Komutanı Miralay Kasıt Bozkurt, Şırnak Güvenlik Başöğretmen Vekili İbrahim Çıldır, ilbay yardımcıları, İçişleri Bakanlığına tutkun gurur ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: