İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Gaziler Haset zımnında Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta tören gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Ilbay İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Sarban ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Fellah, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra kaçınmak atışı yapıldı.

Törende, ebediyete anlamaklık etmiş gaziler ve şehitler üzere Kur’an-ı Alicenap okundu.

Fellah, programdaki konuşmasında, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı sağlıklı yenik ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan aynı devir olduğunu ifade etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Mustafa Belletici, Şehremini Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, kül gazilerin gününü kutlayarak, “Esbak olduğu kadar zaman birlikte tıpkı inançla, bu aziz vatanın birliği, bölünmezliği ve millî değerlerine saldıranlara alın rastgele ahit kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Martir ve gazi almak kadar iyice tıpkı deyim imkânsız. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Çevik, günün valör ve önemini belirten meşveret yaptı.

Buradaki törene, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Saylav Ahmet Önal, Belediye Reisi Mehmet Okkalı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Mürtefi Durmuş, tören düzeni üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme fail programda, ocumak atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Verimli tilavetinin arkası sıra dua edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği uğruna yüksek görev anlayışıyla kahramanca mücadele ederek, bu yolda hayatlarını feda eden eren şüheda, alp gaziler ve ailelerinin hava kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Saygılı ve beraberindekilerin, martir mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’üstelik, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından korku duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Eytam Derneği Kırşehir Şube Başkanı Bahattin Kaya, kutsi değerler uğrunda savaş ederek canını ortaya koyma fedakarlığını ifade fail gaza anlayışının tarih boyunca milletin ehil olmakla kıvanma ettiği en koskocaman hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara de kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, DÜRÜST Tümen Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Soner Aygün, daire müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Parıltı, 5. Piyade Eğitim Bilimi Tuğgeneral Başkan Vekili Piyade Miralay Önder Özcan, Şehremini Hilmi Bilim Adamı, Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Sarban, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Parıltı, il izzetinefis defterini imzalayarak günün önemine dair müracaat yaptı.

Törene, SELIM Fırka Sivas Mebus Semiha Ekinci, daire müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle akıbet buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Sancak Haldun Taşan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler yer nazik gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kıpırdak birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve asıl taşlarısınız.” diye konuştu.

Törende ortaöğretim öğrencisi Kutay Yavuz, şiir okudu.

Buradaki törenin peşi sıra program, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Güllabi Komutanlığında işyar Jandarma Üsteğmen İzzet

Görenli, günün medlul ve önemini tamlayan istişare yaptı.

Daha sonradan Vali Ziyalı Çelik ve diyar protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ülfet etti.

Program, martir yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: