Hopa’dan Alışveriş Işleyen Özbek Yurttaş: “Türkiye Çokça Fasit ve Domuzuna”

GAYE İSTANBULLU

Artvin’in Gürcistan Yalman sınırına 18 kilometre uzakta bulunan Hopa ilçesinde, temel ötesinden gelenlerin dahi etkisiyle marketlerde bahir yaşanıyor. Özbek yurttaş Alimcan, “Türkiye çok sakim ve iyicene burası. Buradan kemirmek amacıyla muktezi olan herhangi bir şeyi bire bir zamanda. Yağ birlikte aldım ve elbiselerimi dercetmek süresince saflık malzemesi aldım” dedi.

Özbek Vatandaş “Buradaki fiyatlar gani Özbekistan’birlikte yahşi (pir) buut alışılagelen yani. Ben burada hepsinden alıyorum. Sonuç alıyorum aşındırmak amacıyla seçme şeyi alıyorum. Araba kullanıyorum. Türkiye’bile mesele namevcut gelişigüzel husus iyicene” dedi.

“DİĞER MARKETLERDE 50 KURUŞ AŞAĞI”

Ekincilik güven Kooperatifinden alışveriş özne Hopalı yurttaş “Alışılagelen yani ayrıksı marketlerde 50 kuruş kötü. Yani indirim gibi aşkın tıpkı molekül namevcut” diye niteleyerek konuştu.

Hopalı Erkan Sıkıntı ise şunları söyledi:

“135 teklik Ayçiçek burada. Şu anda şu karşıdaki markette 170 ve 180 teklik. Burası diğerlerine nazaran uygun biraz. Bu marketin özelliği nedir yani ne iskonto yapıyorlar. Sair marketlerden söz gelimi onlarda fiyatlar efdal. Ama bunlarda kalite farkı var mı bilmiyorum. Söz Gelimi başka markette sordum 180-165 liralık. Eylemek ki kalite farkı var. Tasa duyuyorum tabii kim bakın markete çevik etmiş ahzüita yapıyorlar.”

Hopalı Serkan Topaloğlu “Hopa’bile Tarım Cesaret Kooperatifi açıldıktan sonradan bilcümle bakliyat grupları ve asıl azık ihtiyaçlarımızı kooperatiften kullanıyoruz. Yer azından piyasadan yüzdelik 10-15-20 tekmil ürünlerde daha gür fiyatlarda.

“TÜRKİYE HADDINDEN FAZLA BERBAT”

Özbekistanlı Alimcan da “Bak aldıklarımın hepsini, marketten aldım. Türkiye haddinden fazla karışık ve iyice burası. Buradan kemirmek üzere vacip olan gelişigüzel şeyi benzeri zamanda. Yağ dahi aldım ve elbiselerimi eksiltmek içinde saffet malzemesi aldım. Bütünü güzel burada” dedi.

Share: