Hendek’te arıcılığın sorunları ve hal önerileri toplantıda ele makbuz

Sakarya’nın Hendek ilçesinde arıcılığın mevcut durumu, sorunları ve hal önerileri mevzulu enformasyon toplantısı gerçekleştirildi.

İkincisi Trap Tecim Sarayı salonunda yapılan toplantıda, mesleğin geliştirilmesi çalışmaları değerlendirildi, arıcıların kuruntu ve önerileri dinlendi.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Erhan Sunman, yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığının arıcılara müteveccih birçok desteğinin bulunduğunu anımsattı.

“Arıcılara yüzde 50 atıfet desteği” akseptans gördüğünde güzel projeyi hayata geçireceklerini aktaran Sunman, herhangi bir ahit üreticilerin beraberinde olduklarını vurguladı.

Sakarya İli Münezzeh Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, Büyükşehir Belediyesi ile bal dolum ve arıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak tesis çalışmalarından bahsetti.

Ör, Bakanlığın projelerini izleme ettiklerini belirterek, “Arıcılarımıza araba ve kovan desteği üzere yüzde 50 destekler var. Bu desteklerden arıcılarımızı yararlandırmak amacıyla İl ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzle vahim çalışma içerisindeyiz.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi desteğiyle üreticilere kovan dağıtmayı planladıklarını anlatan Ör, “4 bin 800 nüsha planlamıştık, 5 bine çıkarıyoruz. Projelerimiz gerçekleşirse sayıyı 20 bine çıkarıp dağıtımını yapacağız. Yüzdelik 50’si oran, yüzde 50’si bizden şekilde dağıtmayı planlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ör, akıbet zamanlarda ballarda bakiye çıkmaya başladığını, üreticilerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, budaklı ürünlerin iadeli edildiğine dikkati çekti.

Toplantıda, Trap Belediyesi Ekincilik İşleri Büro Müdürü Recep Yüce Ziyalı ile eski İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ana Ata da meşveret yaptı.

Share: