Hem Ev tipi hem de Sanayi tipi Isıtıcılar

Elektrikli ısıtıcılar, ısıyı serbest bırakmak için kullanılan bir türdür. Elektrik olarak adlandırılırlar çünkü duvardan veya elektrik prizinden elektrik kullanarak çalışırlar.

Bu yazımızda fanlı ısıtıcılar ve fanlı ısıtıcı vantilatörler hakkında konuşacağız. Fanlı ısıtıcılar, ısıyı yaymak için dolaylı ısıtma sistemlerini kullanan cihazlardır. Uzun süredir kullanılmaktadırlar ve verimli, konforlu ve kontrollü ısıtma sağlarlar. Fanlı ısıtıcı vantilatörler, çalışma alanına yeterli oksijeni verirken aynı zamanda alandaki insanlara ısınma konforu sağlamak için geliştirilmiştir.

Endüstriyel tip elektrikli kızılötesi panel, elektrikli ısıtma ve soğutma ürünleri çeşitlerinden biridir. Yalnızca düşük ila orta sıcaklıklar için uygundur, bu da onu özellikle metal imalatı, otomotiv üretimi ve elektronik üretim tesisleri gibi endüstriyel uygulamalar için çekici kılar.

Tavan kızılötesi, esas olarak soğuk iklimde ısıtma sağlamak için kullanılan bir ısıtıcı türüdür.

Bu ısıtıcının üç bölümü vardır: ısı üreten bölüm, radyatör ve egzoz veya tahliye bölümü.

Endüstriyel tip endüstriyel ısıtıcı, öncelikle ticari ve endüstriyel ortamlarda kullanılan bir konvektör tipi ısıtıcı kategorisidir. Bu ısıtıcı, odayı sirküle etmek için soğuk veya sıcak hava kullanır ve genellikle fabrika üretim hatları, depo alanları vb. için kullanılır.

Endüstriyel ısıtıcıların, ısıtılmış hava dakikada fit küp (cfm) olarak ölçüldüğünde veya watt, kilovat (kW) cinsinden ölçüldüğünde faydalı olduğu bulunmuştur.

Elektrikli kızılötesi panelin diğerlerine göre birçok avantajı vardır. Avantajlarından biri, odanın her yerinde eşit bir sıcaklık sağlama yeteneklerini içerir. Bu, güç tüketimini ve enerji maliyetlerini azaltan tekdüze ısıtmaya izin verir.

Trotec firmasının diğer bazı ürünleri ise nem alma cihazı ve hava temizleyicidir.

Türleri

Bu ısıtıcılar, sıcaklıklarını düzenli tutmak için farklı yerlerde ve çeşitli durumlarda kullanılır. Bu ısıtıcıların çeşitleri arasında elektrikli kızılötesi ısıtıcı, fanlı ve konvektörlü tip, endüstriyel tip, yağlı radyatör vb.

LED ışıklar, akkor ampullerin yerini almak için trend olan bir seçenektir. Daha uzun ömürlüdürler ve kolayca karartılabilirler, bu da onları aşırı elektrik tüketiminden endişe duyulan ofis aydınlatması için ideal bir seçim haline getirir.

Radyant ısıtıcı, ofis, üretim odası gibi insanların kendilerini çok sıcak hissedebilecekleri mekanlarda kullanılmaktadır. Herhangi bir sıcaklık üretmez, ancak metal borular veya raflar gibi ısıtılmış yüzeylerin yüzeyinin hemen altından yükselen doğal konveksiyon akımları ile çevresindeki alandaki bitişik alanı ısıtan kızılötesi radyasyon yayar.

Elektrikli ısıtıcılar genellikle geniş alanları ve endüstriyel alanları ısıtmak için kullanılır. Fan kanatlarını kullanarak ısıtılmış havayı odaya çekerek veya odadan dışarı atarak çalışırlar. Genellikle bir elektrik kanalına monte edilirler ve bu da onları oldukça enerji verimli hale getirir.

Endüstriyel ısıtıcılar iki tip olabilir – tavan IR’leri ve radyant kızılötesi. Birincisi, yüksek güç gereksinimi nedeniyle çoğunlukla büyük endüstriyel binalarda ve depolarda kullanılırken, ikincisi daha çok ev ofisleri veya atölyeler gibi küçük işyerlerinde kullanılır.

Elektrikli kızılötesi paneller, yağlı radyatörler ve ısıtma amacıyla hem konveksiyon (fan) hem de radyasyon (kızılötesi) kullanan elektrikli konvektör tipi ısıtma sistemleri gibi belirli kızılötesi ısıtıcı türleri de vardır.

Share: