Hdp’li Gergerlioğlu Kampanya Başlattı: “Adli Cezaevi 1 Saat Görüntülü Görüşürken, Siyasal Mahpus 1 Saniye Görüşemiyor”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde küsurat mahpusların da görüntülü görüşmesi üzere imza kampanyası başlattı. Gergerlioğlu, “Adli mahpuslar 1 saat görüntülü ülfet yapabilirken, siyasal mahpuslar 1 saniye birlikte musahabe yapamıyor” dedi.

CHP Kocaeli Mebus Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türe Bakanlığı’nın kullanılmamış uygulaması Uslu Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu (ACABA) Projesi ile hemen adli mahpuslara verilen 30 an aileleriyle görüntülü musahabe izninin siyasi mahpuslara verilmediği gerekçesiyle Change.Org çevrimiçi kampanya sitesinde imza kampanyası başlattı. Bu akşam itibariyle 14 bini fazla imzanın toplandığı kampanya metninde, “Mahpusların ailelerinden uzakta olması ve mütezayit enflasyon ve benzin fiyatları dolayısıyla aileler hapishane yakınları ile hangi eyvah ki haddinden fazla yoğun görüşememektedir. Bu nedenle gelişigüzel mahpusun ailesi ile görüntülü görüşmesi tıpkı nebze olsun aileleri birleştirici öge olacaktır. Küsurat fiyatlar zımnında aileler hapishane yakınlarını fakat 3-4 ayda benzeri konuşma edebilmektedirler. Cezaevlerinde kalan mahpusların ayrım yapılmadan seçme mahpusun ailesi ile bildirme az 30 an görüntülü görüşme yapabilmesi üzere bu kampanyayı imzalamanı istiyorum” denildi.

“ADLİ MAHPUSLAR 1 SAAT GÖRÜŞÜYORSA, SİYASİ MAHPUSLAR 1 SANİYE BİLE GÖRÜŞEMİYOR”

Kampanyasına ilişkin SIMURG Vukuf Ajansı’na mütekellim Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Adı Hak Bakanlığı olan amma uygulamalarıyla bizim adını zulümat bakanlığı namına değiştirdiğimiz bakanlığın kullanılmamış uygulaması maatteessüf zulümleri bitmeme ettiriyor. Görüntülü ziyaret yasağı siyasi mahpuslara tahsis edilmiş durumda. Görüntülü ülfet hakkı getirilmişti, bundan adli mahpuslar faydalanıyordu, yönetmelikte cezaevleri yönetimi makul bulursa siyasi mahpuslara dahi tanınacaktı amma yegâne aynı siyasi mahpusa bu adalet tanınmıyor. Adli mahpuslar 30 zaman görüntülü konuşma yapabiliyor, yakınları görüşe gelmezse aynı 30 an henüz bu türe tanınabiliyor. Adli mahpuslar 1 saat görüntülü ziyaret yapabilirken, politik mahpuslar 1 saniye de mülakat yapamıyor. Bu ayrımcılığın ve eşitsizliğin bitmesi üzere vatandaşlarımız kırıcı bağlam gösterdi. Doğruluk Bakanlığı’na bunu sunduk. Fakat zulümat bakanlığı olduğu için gine ayrımsız değiş yapmadılar. Vekil Bekir Bozdağ’ın yüzüne bile bunları söyledik. Defalarca hatırlattık. Bu nahak yere uygulamalarına bitmeme etmekte ısrarcılar. Kamuoyunda de car ediyoruz, bu imza kampanyamız sonrasında ayrımcılık bitsin, politik mahpuslara bile mülakat hakkı tanınsın.”

Share: