Hayatını 52 yaşında kıraat yemeni öğrenerek kolaylaştırdı

Konya’da güçlü 6 çocuğu, 8 torunu olan Raife Dursun, gerçekleştirdiği kıraat yemeni öğrenme hayalinin ardından eğitim hayatını ilerletmek istiyor.

Mardin’de haddinden fazla istemesine karşın babası aracılığıyla okula gönderilmeyen Dursun, güre yaşta evlenip Konya’ya yerleşti.

Çocuklarını öğüt çalışırken görünce özenen Dursun, ilerleyen yıllarda okuma yemeni hıfzetmek üzere kurs arayışına girdi.

Dursun, aynı tanıdıklarının Selçuklu Ahali Eğitimi Merkezi’nde kurs açıldığını söylemesi üstüne vasıta yaptırdı.

Azmiyle 52 yaşında güdük sürede okuma barı öğrenen Dursun, AA muhabirine, okuma çit bilmediği üzere tek başına dışarı çıkamadığını, dolmuşa da binerken meşakkat yaşadığını söyledi.

Hayalini temin isteğini yaşadığı sıkıntılarla birleşince harekete geçtiğini vurgulayan Dursun, “Hastaneye gittiğimde müşkül çekiyordum. Okuma çit öğrenmeyi kafama taktım. Eşime bu kursa katılacağımı söyledim. Eşim, ‘Sen lacerem kursa gideceksin, ocak işleri var’ dese dahi kızımla kaydımı yaptırdım.” dedi.

Okuma sevgisi on paralık dinmedi

Dursun, kursa başladıktan sonraları kendini henüz iyi hissettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Tıpkı şeyleri okumaya başladığımda dünyanın yer bahtiyar insanı ben oldum. Kursa gelmeden önceki sülale işlerini bitirip, derslerime hazırlandım. Kurs saatini hep sabırsızlıkla bekledim. Hiç vazgeçmedim, okulumu çok seviyordum. Okula aylamak istiyorum, ortaöğretim hatta üniversiteye kadar okumayı istiyorum. Okumayı seviyorum. Demin biricik başıma hastaneye gidiyorum, dolmuşa biniyorum, çarşıya çıkıyorum. Kimseye eksikli olmadan Mardin’e kadar dahi gidebilirim. Okuma çit bilmeyen hep kurslara gitsin, pişman olmazlar. Daha iyi, elan bahtiyar, bağımsız milletvekili olurlar. On Paralık kimseye eksikli olmazlar.”

Merkezde sınıf öğretmenliği özne Hüsna Üzülmez da Dursun’un herhangi bir zaman sınıfa enerjiyle geldiğini, gayrı öğrencileri üstelik motive ettiğini söyledi.

Üzülmez, Dursun’un 5 ayda kıraat barı öğrendiğini, kursu başarıyla tamamlayarak çıkışlı olduğunu kaydetti.

Dursun’un eğitimine beklemek istediğine değinen Üzülmez, bu süreçte kendilerinin da seçme makule desteği vermeye amade olduklarını sözlerine ekledi.

Share: