Hayaldi, kaynak oldu…Ordu Kruvaziyer turizmine hamle attı, önce gemi ÜnyePort’a demirledi

Hayaldi, nesep oldu… Ordu Kruvaziyer turizmine kadem attı, önceki sefine ÜnyePort’a demirledi

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler:

“Bugün sunma bahtiyar günlerimizden tıpkısı tanesini yaşıyoruz. Evire Çevire Kalabalık’muzda ilk defa Kruvaziyer gemisi ağırlıyoruz. Bundan etraf haddinden fazla mutluyuz”

KALABA – Kargaşa, tarihinin bildirme yüce günlerinden birini daha yaşadı. Kalabalık Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ile kapasitesi arttırılan, millî ve arsıulusal yeterliliğe ulaşan ÜnyePort, Ro-Ro seferlerinin arkası sıra benzeri öge daha imza atarak ilk defa aynı kruvaziyer gemisine sülale sahipliği yaptı. Yüzlerce yolcu ile mevrut kruvaziyer gemisi Cıvıl Cıvıl’nun Ünye Limanı’na demir attı.

Karadeniz’in yer balaban ticaret ve turizm merkezi görünmek üzere sonuç iki yıldır acul bire bir akın sergileyen Cıvıl Cıvıl, bahir turizmi ve taşımacılığında çıtayı yükseltti. Ilkgüz ayında Ünye Limanı tarafından Rusya ile Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla birlikte uluslararası bahir taşımacılığına adım atan Kalaba, bu kere dünya bahir turizminin bildirme muhteşem alanlarından biri olan kruvaziyer turizmine aile sahipliği yapıyor.

Komutan Güler, rotaya Kalabalık’nun eklenmesini sağladı

Rusya’nın Soçi kentinden başlayıp Trabzon, Amasra, İstanbul’u kapsayan rotada yolculuk gerçekleştiren Astoria Grande ünlü kruvaziyer gemisi, Kalaba Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yaptığı görüşmelerle rotasına Cıvıl Cıvıl’yu birlikte ekledi. Yüzlerce yolcusu ile gezisine bitmeme fail sefine sabahın erken saatlerinde Ünye’ye ulaştı. İlki yaşanan bu zaman için ÜnyePort’ta karşılama töreni düzenlendi. Törene Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ilkin oluşmak üzere çokça sayıda protokol üyesi katıldı. Cıvıl Cıvıl amacıyla şişman öneme sahip etkinliğe matbuat mensupları bile alçak ilgi gösterdi.

Geminin kaptan ve mürettebatı Başkan Güler ve protokol üyeleri vasıtasıyla çiçeklerle karşılandı. Başkan Güler ve beraberindekiler henüz sonra gemiyi gezerek Kalaba’yu mülakat eden yabancı turistlere adamakıllı geldin dileklerini iletti. Sefine ziyaretinde Başkan Güler ayrıca, efe ve gemi işletmecileri ile tıpkısı süre kardeşçe ederek kendilerine dahi hediye takdiminde bulundu.

“İmkansızı başardık”

ÜnyePort’ta gerçekleşen istikbal töreninde konuşan Başkan Güler, burada yaptığı açıklamada, Kalabalık’nun tarihi günlerinden bir tanesini daha yaşadığını söyledi. Kruvaziyer turizminin Ordu’nun güzelliklerini dünyaya lanse etmek için çok balaban ayrımsız fırsat olduğunun altını çizen Komutan Güler, “Zaman sunma bahtiyar günlerimizden bir tanesini yaşıyoruz. Adamakıllı Ordumuzda ilk kez kruvaziyer gemisi ağırlıyoruz. Bundan muhit çokça mutluyuz. Burada olan sefine dünyanın basit kurvaziyerlerinden tıpkı tanesi. Aynı imkansızı başardık ve hakeza tıpkısı imkansızı olanaklı kıldık. Muvakkat terminali ile birlikte Ünye’miz haddinden fazla oylumlu bire bir esere kavuşmuş oldu. Ünye Belediyemizin de bu çalışmalarda katkısı çok balaban. Tıpkısı kış günü Antrakt ayında ayrımsız ilki, Ordu’da haddinden fazla iyicene bir turizm başlattık. Karadeniz’in güzelliğini bundan sonra bahir turizm ile kruvaziyer turizmi ile gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu hem tıpkısı firez hareketi hem turizm hem bir ticari hareket hem bile benzeri antlaşma dahi mecmu güzelliklerimizi dünyaya öncelemek üzere adamakıllı bir vasıta olacak” dedi.

“3 kamer değil 12 ay Ordu”

ÜnyePort’un herhangi bir geçen bölüm henüz üstelik büyüyeceğini anlatım eden Başkan Güler, “Ünye Limanımız Ro-Ro çalışmaları ile bahir ticaretini geliştirirken yakında başlayacak olan konteyner çalışmalarına bile karı sahipliği yapacak. Bundan ahir çalışmalarımızda dahi alışılmamış aynı işler dizisi ile ‘3 ay değil 12 kamer Kargaşa, Cıvıl Cıvıl’yu dört zaman yaşayın’ sloganıyla ayrımsız ilki gerçekleştirmiş olduk. Bugün bizim mutluluğumuzun sınırı bulunmayan. Ordu’muzun güzelliklerini eksiksiz acun bu açacak ile görmüş olacak. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Ünye Belediye Başkanı Şişman: “Başkanımız Ordumuza ilkleri yaşatıyor”

Karşılama töreninde konuşan Ünye Belediye Reisi Hüseyin Semiz ise Kalabalık Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Ordu üzere ilkleri gerçekleştirdiğini belirtti. Komutan Şişman, “Zaman Ünye Liman’ında ilkleri yaşıyoruz. Bu ilklerin yaşatılmasına miftah olan Büyükşehir Şehremaneti Başkanımıza tükenmez teşekkürname ediyorum. Turizm kenti Ordumuzda kruvaziyeri ve misafirleri ağırlamaktan değer duyuyoruz. Memnuniyetimizi üstelik hararetli karşılama ile anlatım ettik” diye niteleyerek konuştu.

Fatsa Şehremini İbrahim Etem Büyükler: “Bu ziyarette sunma balaban düzentileme Bakanımızın”

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar dahi konuşmasında, “Bakanımızın öncülüğünde Ordumuzda bir ilki yaşıyoruz. Bugün turizmin arz mehabetli can damarlarından tıpkı tanesi olan kruvaziyer gemisini Cıvıl Cıvıl’muzda karşıladık. Bu önce ve inşallah devamı bile gelecek. Bu ziyarette arz şişman mesai Sayın Bakanımızın. Herkese haddinden fazla teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kruvaziyer gemi pres sahibi Emrah Ağabey: “Eskimemiş seferlerde buluşacağız”

Kruvaziyer gemisinin pres sahibi Emrah Efe ise Cıvıl Cıvıl’birlikte olmaktan bahtiyarlık duyduklarını ve kullanılmamış seferler düzenleyeceklerini vurgulayarak, “Bir yabancı sermayeli şirketin işletmecisi aynı Türk firması, bunu gururla ifşa etmek istiyorum. Bunu burada devam etmek aynı ilk ve çokça pir. Bakanımıza Büyükşehir Uray Başkanımıza teşekkürname ediyoruz. Bakir seferlerde tekrardan buluşacağız” şeklinde konuştu.

Halk oyunları ve topluluk gösterileri eşliğinde yapılan karşılama törenin peşi sıra turistler, kendilerini muntazır otobüslere binerek Cıvıl Cıvıl’nun tarihi ve doğal güzelliklerini gitmek için cereyan etti.

Share: