Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Tokat’ta “Bereket Hasadı Programı”nda konuştu Açıklaması

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemizi 7 ayda musahabe eden hayat sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz çok şükür amma bu noktaya bayağı gelinmediğini de ikna etmek isterim.” dedi.

Tokat Belediyesi marifetiyle planlı Tokat Gastronomi Festivali kapsamında Küçükbağlar köyünde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla planlı Artağanlık Hasadı Programı’na katılan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Tokat mutfağında birbirinden kırnak tatları gördüklerini söyledi.

Tokat mutfağın kendine özgü eşsiz tatları barındırdığını dile getiren Ersoy, “Tokat kebabı coğrafi işaretli lezzetlerden biri elhak. Yoğurtmaç, güzel balıketinde ve baklalı dolma, pehlili pilav, bat, bacaklı çorba, Zile köme, Zile pekmezi, henüz birçok lezzetler var.” ifadesini kullandı.

Ersoy, serencam üç yılda turizm alanındaki çalışmalarının meyvelerini ziyadesiyle verdiğini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Öncelikle sizinle geçtiğimiz hafta açıklayan iyicene haberi paylaşacağım. Ülkemizi 7 ayda ziyaret fail dirilik sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz çok şükür ama bu noktaya niteliksiz gelinmediğini birlikte tefhim etmek isterim. Bu başarının arkasında devletle sektörün eli sıkı iş birliği, nazik çalışma, çaba ve çaba var. Senenin başında bu sene için hedeflerimizi 42 milyon gezmen, 35 milyar dolar dirimsel olarak belirlemiştik amma gelişmelere baktığımızda bu rakamları güncelleme kararı aldık. Bu sene ülkemizde 47 milyon ziyaretçi ağırlamayı, 37 milyar dolar dirimsel elde etmeyi bekliyoruz. Bu başarının arkasında turizmin çeşitlendirilmesi üstelik mefret bire bir saha tutuyor.”

Dünyada yolculuk edenlerin yüzdelik 80’inin destinasyon seçiminde tercih yaparken, yiyecek ve içme imkan ve çeşitliliğini pekâlâ ayn önünde bulundurduğunun altını çizen Ersoy, bunu dikkate alarak gastroturizmi önemli kayran yerine belirlediklerini anlattı.

Türkiye’nin, dünyanın sunu ensesi kalın ve nitelikli aş damı kültürüne ehil önceki üç ülkesinden biri olduğunu belirten Ersoy, şunları kaydetti:

“Bu bulunmaz mirasımızı etken biçimde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını hatırlamak, bizim amacıyla nazik, eke ayrımsız garaz. Gastronomi turizmi, aynı zamanda nitelikli turisti üstelik çekerek turizm gelirlerini kocaman ölçüde artırıyor. Tokat bile gastronomi adına baktığımızda şanslı tıpkısı şehrimiz. Tarladan sofraya haz yolculuğu amacıyla herhangi bir şey bu bölgede bulunuyor. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri de hem Türk mutfağının tanıtılması hem bile ata tohumunun yaygınlaştırılması amacıyla alçak çaba gösteriyor. 21-27 Mayıs tarihleri beyninde planlı Türk Mutfağı Haftası’nın açılışını bile Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile Balıkesir’de gerçekleştirmiştik. Türk mutfağının tanıtılması konusundaki çabaları zımnında bakanlığım, ağababa tohumunun yaygınlaştırılması yönündeki çabaları zımnında birlikte ati nesiller hesabına namına teşekkür ettiğimi dile bildirmek isterim.”Share: