Han Deresi fantom ağlardan temizleniyor

Deniz ve iç sularda unutulan yahut infirak edilen, el beyninde “hayalet apışlık” namına anlatım edilen av araçlarının temizlenmesi için Ekincilik ve Orman Bakanlığınca hesaplı proje kapsamında, Batman’ın Sason ilçesindeki Eğlek Deresi’nde iş yapıldı.

Bakanlığın “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” Han Deresi’nde dahi uygulanıyor.

Üç kişilik ehlihibre ekiple sürdürülen ve aynı hafta süren saffet çalışmalarında, 50 kilograma yakın balık zıkkım toplandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Ziyalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Eğlek Deresi’nin fantom av araçlarından temizlenmesi üzere çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Bakanlık tarafından yürütülen proje ile iç sularda da saflık çalışmalarının yürütüldüğünü tabir eden Münevver, “Alelhusus nesli tehlikede olan türlerin korunması üzere bu çalışmalar çokça koca. İlimizde bile Batman Bantlı Çöpçü Balığı var. Kırmızı listede vadi alıyor. Amacımız vatandaşların suya bıraktıkları av araçlarını iletilmek.” dedi.

Okumuş, derenin kısaca 26 kilometrelik kısmının fantom ağlardan temizlendiğini dile getirerek, 2023 yılında de ayrımlı bölgelerde sililik çalışmalarının bitmeme edeceğini kaydetti.

Share: