Haluk Pekşen Hayatını Kaybetti

Hukukçu, 25. ve 26. dönme CHP Trabzon Saylav Haluk Pekşen Ankara’de hayatını kaybetti. Pekşen, Numara davalarında kıygın askerlerin avukatlığını birlikte yapmış, Balyoz sav dosyasında 1400’ü çok cali kanıt bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Birçok sivil cemiyet örgütünün kurucu ve yöneticiliğini yapan Pekşen, çokça sayıda yasa, nizamname ve yönetmeliğin tedbir çalışmalarında fariza yapmıştı.

Siyasetçi, geçmiş bölüm CHP Saylav Haluk Pekşen, bugün Ankara Cesaret Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 61 yaşında hayatını kaybeden Pekşen, ağustos ayının sonlarında zatürre teşhisi ile Bodrum Acıbadem Hastanesi’nde otama altına alınmıştı. Pekşen henüz sonradan Ankara Atılganlık Hastanesi’ne nakledilmişti.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Tehlikeli, Pekşen’in ailesini sabık hafta Ankara’birlikte hastanede ülfet ederek durumu ile ilgili bilgelik almıştı.

Çokça sayıda siyasetçi Pekşen’in emrihak haberinin ardından taziyet mesajları yayınladı. Taziye mesajları şöyle:

CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay: “Kıymetli ağabeyimiz eski devir Trabzon milletvekilimiz Haluk Pekşen’i kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Namına Allah’tan rahmet ailesine, yakınlarına sarrafiye sağlığı ve çıdam diliyorum. Mekanı behişt olsun.”

CHP Kadro Başkanvekili Hür Hususi: “Yaşamını yitirdiğini nazik üzüntü ile öğrendiğim, 25. ve 26. Dönemde gelişigüzel görev yaptığımız Trabzon Milletvekilimiz Haluk Pekşen’e Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Onursal Adıgüzel: “Bulunmaz ağabeyimiz, 25-26. Zaman Trabzon milletvekilimiz Haluk Pekşen’i kaybetmenin koyu üzüntüsünü paylaşıyor, ailesine, sevenlerine ve örgütümüze esas sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan: “Haluk Pekşen’i kaybettik. İnanmak istemiyorum. Bu adamakıllı koca zayi gitti aramızdan. Kardeşim buluşana büyüklüğünde elveda. Allah yağmur eylesin. Rukiye Kadın, canım kızlar çıdam diliyorum. Bilemiyorum. Biilaç kaldım.”

CHP Avrat Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka: “Mecliste 25 ve 26. gün gelişigüzel Milletvekilliği yaptığım altın kere arkadaşım Haluk Pekşen’i kaybettiğimizi derin tıpkı üzüntüyle öğrendim. Merhuma Cenabıhak’tan rahmet; ailesine ve CHP ailemize sabır diliyorum. Başımız sağlıklı olsun.”

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ: “25. ve 26. Çağ CHP Trabzon Mebus Haluk Pekşen’in vefatını mahzunane öğrendim. Merhuma Cenabıhak’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.”

İYİ Öğür Genel Başbuğ Başdanışmanı Aytun Çıray: “CHP 25 ve 26. Çevrim Trabzon Saylav altın dostum Avukat Haluk Pekşen’i kaybettik. Mekanı cennet olsun. Ailesine çıdam diliyorum.”

Sakat Ululuk ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar: “25. ve 26. çağ CHP Trabzon milletvekilimiz, yoldaşımız, etkili hukukçu, kızıl dostum Sn. Haluk Pekşen’in vefatını koyu tıpkı mahzunane öğrendim. Aramızdan ayrılan Haluk Pekşen’e Tanrı’tan yağmur, ailesine, sevenlerine ve bilcümle CHP’lilere mebde sağlığı dilerim. Ruhu cıvıl cıvıl olsun.”

Mutlak Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Saksı: “CHP Trabzon Bozuk Mebus Sn. Haluk Pekşen’in ölüm ettiğini balaban tıpkı mahzunca öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına sabırlar dilerim.”

AKP Yerel Yönetimler Başbuğ Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu: “Trabzon’un ve Politika Dünyasının elem kaybı.. 25 ve 26. Zaman CHP Trabzon Saylav Sn Haluk Pekşen’in vefatını iri ayrımsız mahzunane öğrendim. Kendisine Cenab-ı Cenabıhak’tan yağmur, ailesine, sevenlerine ve yöntem dünyasına çıdam ve başsağlığı dilerim. Ruhu şen olsun.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Ağır Sıklet: “25. ve 26. Devir CHP Trabzon Milletvekilimiz Haluk Pekşen’in vefatını iri ayrımsız üzüntüyle öğrendim. Merhuma Tanrı’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu: “25-26. Zaman CHP Trabzon Milletvekilliği yapan Haluk Pekşen’in son haberi hepimizi üzdü. Kendisine Cenabıhak’tan yağmur; ailesi, sevenleri ve Cumhuriyet Altını El Partisi ailemize başsağlığı diliyorum. Mekanı behişt olsun.”

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer: “25. ve 26. Dolaşma CHP Trabzon Milletvekilimiz ve kızıl posta arkadaşımız Sn. Haluk Pekşen’in vefatını mahzunca öğrendim. Kendisine Cenabıhak’tan rahmet, ailesine ve tüm tümen camiamıza sabır diliyorum. Hepimizin başı iyi olsun.”

Kemalist Us Derneği (ADD) Başkanı Hüsnü Bozkurt: “Tarifsiz üzgünüm. Fert kardeşim Haluk Pekşen’i kaybettik. Güçlükle sevgisi, kavim aşkı ile yoğun bir vatan evladı, Meclis’in yeryüzü kuvvetli, arz gözü stabil saylav idi. Ailesine, sevenlerine çıdam ve başsağlığı diliyorum. Ruhun hayat dolu olsun kardeşim, yattığın yer incitmesin.”

HALUK PEKŞEN KİMDİR?

Haluk Pekşen, 11 Eylül 1961’de Trabzon Yomra Yokuşlu köyünde doğdu, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesini bitirdi. Haluk Pekşen, Dek davalarında kıygın askerlerin avukatlığını bile yapmış, Varyos sorun dosyasında 1400’ü çok düzme tanıt bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Pekşen, 2000 yılında Beş Almanak Kalkınma Çekim Komisyonu üyeliği görevine atanarak Ilkokul Yıllık Kalkınma Çekim ve Stratejileri ve AKARSU ile Mevzuat Uyumu konularında hukuki ve idari çalışmalarda bulundu. 2001 iktisadi krizi sonrası alelhusus bankacılık sektörünün baştan yapılanması için yapılan yasa çalışmalarında deli dolu olarak düzlük kayran Pekşen, 2006 yılında Türkiye Kızılay Derneği Hususiyet Müşavirliği görevini üstlendi. Çokça sayıda sivil sosyete örgütünün kurucu ve yöneticiliğini eden Pekşen, ancak içi ve ensiz dışı haddinden fazla sayıda müşareket ve işletmede avukatlık, danışmanlık ve yürütme müesses görevinde bulundu. Pekşen, Havacılık, Gümrük, Aut Tecim Yasası başta koyulmak amacıyla çok sayıda yasa, nizamname ve yönetmeliğin hazırlık çalışmalarında görev yaptı. Pekşen’in İpekyolu Projesi (Model Türkiye), Eurocontrol Konvansiyonu Mevzuatı, Serbest Bölgeler Mevzuatı, hukuk, bankacılık ve finansman konuları özellikle tutmak amacıyla dünyanın bir nice ülkesinde çok sayıda görüşme ve makaleleri yayımlandı. Pekşen, evli ve 2 yavru babasıydı.

Share: