Hakkari’de düz yazı edilecek gündeş mezbahanın temeli törenle atıldı

Hakkari Belediyesince, 1500 metrekare alana mensur edilecek, bir anda 20 büyükbaş ve 120 küçükbaş efsanevi kesiminin yapılabileceği mezbahanın temeli törenle atıldı.

Hakkari- Van esmer yolundaki Depin bölgesinde yapılacak mezbahanın anne atma töreninde konuşan Ilbay ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık, kentin çehresinin yatırımlarla değiştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bakanların desteğiyle kentte değme alanda dokunaklı yatırımların yapıldığını belirten Akbıyık, şunları aktardı:

“Değme ahit yeni bire bir hizmetin temelini atıyoruz. İlk geldiğimizde Hakkari 2020-2023 Değiş Tahavvül Programını hazırladık. Bu programda 30’a mümasil proje vardı, bunları büyük oranda gerçekleştirdik. Şişman finansman mucip biraz işimiz kaldı. Önümüzdeki süreçte onlar bile tamamlanacak. İnsanlar dolgun transfer konusunda haddinden fazla mutlu şu dakika. Hakkari herhangi bir gün daha yaşanabilir, daha mutlu, elan çağdaş, elan domuzuna tıpkı kent olma uğrunda ilerliyor. Hakkari’nin ihtiyaçları haddinden fazla. Bunlarda mahsus bir çekim, program ortamında giderilecek. Mezbaha üstüne tehlikeli sıkıntılarımız vardı. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan aldığımız destekle yapmaya başladığımız bu tesisle söz konusu sorunu gidereceğiz. Burada ayrımsız anda 120 küçükbaş, 20 kocabaş efsanevi kesilebilecek.”

SELIM Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Uca İhsan Yavuz da Reisicumhur Erdoğan’ın selamını ileterek, kül illeri gezdiklerini tabir etti.

Bugün de Hakkari’bile bulunduklarını ve haddinden fazla sunturlu karşılandıklarını dile getiren Çetin, şöyle konuştu:

“Arkadaşlarla çalışmalar yaptık. Burayı anlamaya çalıştım. Fikirlerimizi paçarız beyan ettik. Gitmeden ilk birlikte anne atma töreninde sizlerle benzeri arada düşmek benim için ayrıcalıklı ayrımsız özdek oldu. Sayın Valimizi Sakarya’dan üstelik tanıyorum. Orada birlikte fariza yaptı. Oradaki emekleri için teşekkürname ediyoruz. Muhtemelen ki deminden burada daha değişik, henüz koyu, daha esaslı emekler ortaya koyuyor ve icraatlara, yatırımlara anahtar oluyor. 140 milyon borç bitmek hususi tıpkısı husus, 110 milyon kadar bire bir envestisman fethetmek güzelce tıpkı molekül. Galiba ki arkası üstelik ati. İyi yatırımlar olacak. Haddinden Fazla daha dahası olacak, çokça gelişecek, dönüşecek. Haddinden Fazla hususi, çok adamakıllı şeylere imza attık kavim adına ama milletimiz daha fazlasını hak ediyor. İnanıyorum kim bunu bütün birlikte gerçekleştireceğiz.”

Uray Komutan Yardımcısı Hamit Zibek’in projeyle ilgilendiren bilgelik vermesinin arkası sıra kurban kesimi ve dualarla mezbahanın temeli atıldı.

Törene, DÜRÜST Öğür Kahramanmaraş Mebus Ahmet Özdemir, Ilbay Yardımcısı Mustafa Berat Kasımoğlu, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, kaza ve kasaba uray başkanları, DOĞRU Fırka İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, çalım amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: