Hack Karadeniz’in aranan hackerlarının Nazır ve Başkan olduğu ortaya bundan sonra

TEKNOFEST Hack Karadeniz’dahi yarışan takımların ayrımsız dizi film şifreyi çözerek iki gündür ulaşmaya çalıştığı hackerların, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Sayısal Transformasyon Ofisi Başkanı Ulu Taha Belletici olduğu ortaya çıktı.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya bakarak, TEKNOFEST Karadeniz kapsamında planlı ve bu sene 5’incisi yapılan Hack Karadeniz Yarışması’nda katılımcılar, yazılımların asayiş açıklarını bularak elde edilen ipuçlarıyla umulur hackerlerin yerini sınırlamak amacıyla yarıştı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde yapılan Hack Karadeniz Yarışması’na 29 ülkeden 380 kadro katıldı. Türlü noktalardaki açıkları tayin edip ödülleri toplayarak finale artan takımlar yarış süresince vahim mesai harcadı.

Amaçları “siyah hackerları” fark etmek olan Hack Karadeniz’in parafin hacker takımları, Zonguldak Inanma Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Ofis Müdürlüğü ekipleriyle gelişigüzel akıntı etti.

Siyah kıyafetler giyerek, bilgisayar başına geçtiler

Siyah hackerların telefonlarını izleme ederek Zonguldak’ta bire bir kafede olduğunu belirleyen yarışmacılar, polislerle gelişigüzel saldırış bota binerek kafeye geldi. Yarışmacılar, arkaları çevrik yağız kapüşonlu kıyafetleri olan iki kişiyi bulduklarında, bu kişilerin Icra Vekili Varank ile Başbuğ Ulvi Taha Antrenör olduğu sürpriziyle karşılaştılar.

Icra Vekili Varank’ı karşılarında gören gençler şaşkınlıklarını gizleyemedi.

“Ayrımsız siber düzenlilik yarışmasını, fiziksel yarışmayla birleştirdi”

Bakan Barank, Sayısal Tahavvül Ofisi Başkanı Yüce Taha Çalıştırıcı’un bu sene dünyada bile sıfır ayrımsız konsepti gerçekleştirdiğini belirterek şunları kaydetti:

“Bir siber düzenlilik yarışmasını, fiziki yarışmayla birleştirdi. Buraya gelen finalist yarışmacılarımız ödüller toplamaya çalışarak, koşarak, çaba gider ederek da yarışmış oldular. Bugün finali gerçekleştirdik. Biz bile esasta parafin şapkalı hacker olmamıza rağmen bugün siyah şapkalarımızı takıp, senaryoda önceden belli ettiğimiz tıpkısı yeri hackliyormuşuz kabilinden yaparak yarışmaya dahil olduk. Arkadaşlarımız üstelik bizlerin yerini önceki ipuçlarını izlem ederek, Türkiye’üstelik geliştirilmiş yazılımlardaki zafiyetleri bularak elan sonra emniyet siber güvenlik dairemizle iş birliği yapıp telefonlarımızdan yerimizi tayin ederek buraya geldiler bizi buldular. Yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum.”

Bu yarışmaları, Türkiye’de siber asayiş alanında farkındalık sağlamak üzere düzenlediklerine dikkati çekici Varank, “Özellikle gençlerimizi yönlendirmek, o alanlarda âdem kaynağımızı yükseltmek, canlı kardeşlerimiz bu alanlara yönelsinler diye niteleyerek bu yarışmaları düzenliyoruz. Hack Karadeniz’i Zonguldak’ta yapmamızın tıpkısı sebebi henüz var. Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ‘Siber Vatan’ isimli aynı tertip düzenliyor. Alelhusus bu bölgede Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki üniversitelerde okuyan güre kardeşlerimizi ruh-elektronik, yazılım üzere alanlarda mektepli olmasalar bile tığ ‘Siber Vatan’ programıyla siber güvenlik alanında yetiştiriyoruz. Onlara çevrilmiş eğitim programları, farklı staj programları düzenliyoruz. O arkadaşlarımız bile kendilerini bu alanlarda yetiştiriyorlar hem sektörde nitelikli eleman yerine çalışıyorlar hem da kişi şirketlerini kurarak siber düzenlilik alanında hareketlilik gösteriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Varank, BAKKA’nın düzenlediği “siber vatan” programında oluşan ortamı bu yarışmada kullandıklarını anlatarak, “Bu yarışmanın bilcümle ayaklarını ‘siber vatan’ programında yetişek düz tüvana kardeşlerimiz tasarladılar, hayata geçirdiler. Müsabık arkadaşlarımız de Türkiye’nin dört bir yoluyla gelip bu yarışmalara katıldı. Biz kendilerini kutlama ediyoruz. Hepsi gönlümüzde bir numara.” değerlendirmelerinde bulundu.

TEKNOFEST Türkiye’nin uzay, havacılık, uygulayım bilimi ve bilimi sevdiren tıpkısı curcuna olduğunu tamlayan Varank, TEKNOFEST kuşağının, Türkiye’nin kullanılmamış muvaffakiyet hikayelerini yazacağını, ülkenin geleceğini mensur edeceklerini vurguladı.

Varank, onların önünü yapmak üzere çalıştıklarını belirterek, Türkiye’nin nesep hikayesinin bu gençlerin elinden çıkacağına inandıklarını bildirdi.

Nazır Varank, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Tahavvül Ofisi Başkanı Yüksek Taha Çalıştırıcı ile Hack Karadeniz final etabına kalan 4 ülkeden 10 takım ve 38 yarışmacı arasında evvel 3’e giren “KırmızıMontluMadonna”, “Hadim Kana” ve “ChestnutHoney” takımlarına ödüllerini verdi.Share: